kırsal kesimdeki küçük bir üreticinin öldürülmesi emrini veren uyuşturucu klanı

Geçtiğimiz Perşembe, 21 Eylül, tarihteki en sembolik uyuşturucu suçlarından birinin üzerinden 17 yıl geçti: Liliana Ledesma’nın (37)Kardeşlerin gücünü kınadığı için Salvador Mazza’da bıçaklanarak öldürüldü Delfin (55) ve Raúl (41) CastedoArjantin-Bolivya sınırındaki kokain kaçakçılığının mutlak sahipleri.

Bu sadece başka bir yıldönümü değildi.

Tarih, iki Castedo’nun suçlandığı cinayetle ilgili sözlü duruşmanın tam ortasına denk geldi. Münazara yedi kez uzaklaştırılmıştı COVID pandemisinden savunma kaynaklarına kadar farklı nedenlerle.

Ama sekizinci seferin cazibesi vardı. Savcının mahkemeden, savunmanın ise iptal talebinin ardından (ikisi de reddedildi), tanıklar ara vermeden yürüyüşe geçti. Sanıklar duruşmayı bizzat izledi Ezeiza Cezaevi Kompleksi I. Her ikisi de Modül 6’da yer almaktadır.

Castedos’un avukatları Mariano Álvarez tarafından önerilen planı, duruşmaya bizzat katılmak üzere Orán’a (Salta) gitmekti. Ancak onları ülkenin yarısına (1.700 kilometre) taşıma ve hepsinden önemlisi hâlâ güç biriktirdikleri bir bölgeye hapsetme fikri Haber tarafından kesin bir dille reddedildi.

Uzun bir deneme olarak planlanmamıştır. Alıntı yapıldılar 18 tanık bu da iddialara yol açacak. Ancak karar önemli olacak. Ledesma öldürüldüğünde Delfín Castedo ve küçük kardeşi “Ula” (Raúl’un bilindiği üzere) Federal Yargıç tarafından dinlendiğinden, yıldızlar kesinlikle davanın telefon dinleme kayıtları olacak.

Liliana Ledesma 2006’da öldürüldü.

İddia makamı için, Cinayet emrini verenler Castedolardı. Bu davada materyal yazarlarına halihazırda dört ömür boyu hapis cezası verilmişti. Karar 2010 yılında Casimiro “Nene” Torres, Lino Ademar “El Chaqueño” Moreno, Aníbal Tárraga ve María Gabriela Aparicio aleyhine verilmişti. İkincisi, 2013’teki ölümüne kadar Castedos’un ana ortağı olan eyalet milletvekili Ernesto Aparicio’nun kız kardeşiydi.

2010 yılındaki bu karar, birkaç hafta önce tekrar haberlerde yer aldı çünkü o dönemdeki hükümlülerden biri olan Lino “El Chaqueño” Moreno, Haber tarafından izin verilen geçici çıkıştan dönmedikten sonra kaçmıştı.

Salta Cezaevi Hizmetinin resmi geçmişi, 18 Haziran Pazar günü öğleden sonra Reynaldo Ruiz’in Orán’ın 3 Nolu Biriminde göründüğünü söylüyor. Adam, yeğeni Lino Ademar Moreno’nun (42) sabah saat 11’de Dorrego Caddesi’ndeki evinden çıktığını ve geri dönmediğini bildirdi. Yeğeninin yasal vasisi olan adam, akrabasının sırt çantasını teslim etti, arkasını döndü ve gitti.

10 yıldır adaletten kaçan Delfin Castedo’nun düşüşü.

2021 yılında, 15 yıllık hapis cezasını tamamladıktan sonra “El Chaqueño”, “davranış 10” Ve “örnek konsept 9“Hapishane raporlarında.

Savcının itirazına ve avukat David Leiva’nın temsil ettiği şikayete rağmen, hakları verildi. Ayda bir Pazar günü (kendi seçimine göre) hapishaneden ayrılarak sabah 8’den akşam 6’ya kadar amcasının evine gitmesine, buradan hareket etmesine veya hapishane ile vasisinin evi arasında durmasına izin verilmedi. Ve bir pazar günü hapishaneye dönmedi.

Castedo’lar kimlerdir?

Uyuşturucu kaçakçılığı uzmanlarının hiç şüphesi yok: Delfín Castedo, Arjantin’deki en büyük uyuşturucu kaçakçılarından biri ve diğer patronlar gibi, Gücü parmaklıklar ardında varlığını sürdürüyor. Onun klanından korkulması gereken biri.

Delfín vakasında, 2016 yılında düşene kadar 10 yıl boyunca kaçak kalmayı başardı. O tarihten bu yana hapiste. Kardeşi “Ula” 2007 yılında Bolivya’da tutuklandı ve orada hapis cezasına çarptırıldı. Ancak Bolivya’da cezasını çektikten sonra 2017’de Arjantin’e iade edildi.

Liliana Ledesma cinayeti davasına ek olarak, Delfín Castedo’nun La Plata’da devam eden bir davası var ve burada Avenida 9 de Julio’nun altına park edilmiş bir minibüste 2013 yılında kaçırılan neredeyse bir ton kokainin sahibi olarak yargılanıyor. O Bunu Nordelta’da yaşayan Kolombiyalı bir çeteye satmıştı..

Delfín Castedo’nun uyuşturucu klanının mührünü taşıyan bir somun kokain.

Kardeşler, 22 Temmuz 2016’da yasadışı dernek (uyuşturucu kaçakçılığı) ve kara para aklama suçlarından hüküm giymişti. Karar, Salta hakimleri Federico Santiago Díaz, Mario Juárez Almaraz ve Marta Snopek tarafından verildi.

Delfin 16 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Aynı sekiz sayfalık kararda, Salta 1 Nolu Federal Sözlü Mahkemesi yargıçları çetenin diğer altı üyesini de mahkûm etti. Aralarında “Ula” Castedo ve kızlarının annesi olan eşi Melba Araujo (46) da var. Birincisine 9 yıl, ikincisine ise 5 yıl hapis cezası verildi.

Bu cümlenin hiç de önemsiz olmayan bir detayı, Bolivya sınır çizgisi sınırındaki “El Aybal” olarak tanımlanan sahanın Ulusal Devlet lehine müsadere edilmesinin emredildiği 11. maddedir.

Çiftlik 19.954 hektarlık alana sahip ve “El Pajeal” adlı başka bir çiftlikle birlikte Mario Morfulis’in getirdiği kokain için bir geçit olarak kullanılıyordu. Bu adam, Bolivya tarafında Aybal sınırındaki bir tarlanın sahibi olarak görünen Delfín’in kız kardeşi Roxana Castedo’nun kocasıdır.

O zamanlar Liliana Ledesma’nın kınadığı şey tam da Arjantin-Bolivya sınırındaki toprakların tekelidir. Ve bu onun hayatına mal oldu.

Liliana bölgede neler olduğunu çok iyi biliyordu. Bolivyalı kocası Gilberto Villagómez Arancibia, bir şey aranın bozulmasına neden olana kadar Castedo ve Kongre Üyesi Aparicio’nun ortağıydı.

Adam Kötü bitti: Vurularak öldürüldü 3 Temmuz 1999’da.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir