Kiralık adam öldürme suçundan cezaevinde olan ancak kuaför ve “maydanoz” olduğunu iddia eden eski polis memuru

Pazartesi günüydü ve kışa rağmen Santiago del Estero Sıcak oldu. Yerel medyada alışılmadık 28 dereceyi “Küçük bir yaz” diye anlattılar. Eduardo Enrique Móttola (38) Şehrin merkezindeki Pedro León Gallo Caddesi’ndeki atölyesindeydi.

Kimse onun 6 Ağustos’ta tam olarak ne yaptığını ya da kaç tane araba tamir ettiğini bilmiyor. Ama o gece dışarısı karanlıkken birisi içeri girdi ve Şarjörü vücuduna boşalttı. Altı el ateş ederek öldürdüler. Yere düşerken onu hiç acımadan öldürdüler.

Ne olduğuna dair bir hipotez oluşturmak bir yıl iki ay sürdü. O andan itibaren üç tutuklu var. Onlardan biri Juan Pablo Fernandez (44)eski bir federal polis memuru tutuklandı ve Móttola’yı kiralık olarak infaz eden tetikçi olmakla suçlandı.

Diğerleri Yésica Paola Díaz (41)Eduardo’nun ilişki yaşadığı bir kuaför ve Damian Silva (26)Díaz’ın da ilişkisi olan ve suçlamaya göre ona verecek olan genç bir adam Móttola cinayetinin bedelini kadına 118 bin peso ödeyecek.

Juan Pablo hapiste. Günlerini güvenlik güçleri ve kamu görevlilerine ait bir birimde geçiriyor. Dört yıldır cezaevinde olduğunu bilmeyen çocuklarına yalan söylüyor.

Tamirci Eduardo Móttola atölyesinde öldürüldü.

Masum olduğunu söylüyor ve “yanlış” bir suçlamanın ardındaki yolsuzluk ağını suçluyor.

Resmi sürüm

Suçun işlendiği andan itibaren soruşturma, aylar sonra davadan ayrılan ve başka bir savcılığa sevk edilen savcı Aída Farrán Serlé’nin elindeydi.

Bu süre zarfında vaka neredeyse felç oldu. Farrán Serlé’nin arkasında ne olduğu sonradan anlaşılacaktı. uyuşturucu kaçakçılığıyla bağlantılı bir hipotez ama bu anlamda her şeye yön verecek hiçbir delili bünyesinde barındırmıyordu.

Gabriel Coronel Chalfón, Eduardo’nun kızı Valentina Móttola’nın avukatıdır. Ona göre bu hipotez her zaman Díaz’ın kızının ve kurbanın babalığıyla bağlantılıydı.

“Móttola’nın kızı benimle ve kendisinin zaten ayrılmış olduğu ama iyi ilişkileri olan diğer iki çocuğunun anneleriyle temasa geçti. O anda soruşturmanın başında şikayetimi reddettiler. Beni kabul etmelerini sağladığımda savcı Farrán Serlé dosyanın kopyalarını bana vermedi” diye sorguladı.

Bu nedenle Coronel Chalfón, başka bir savcılığa sevk edilene kadar aileyi temsil etmeyi bırakmak zorunda kaldı: “Sadece dosyamı reddetmekle kalmadılar. Burası bir mekanik atölyesiydi, Móttola’nın tamir ettiği 16 araç vardı ve savcı bu işleri ailenin izni olmadan, örneğin bu işler için para ödemeden teslim etmeye başladı. Bize asla haber vermediler. Bu yüzden temsilciliği bıraktım” diye uyardı.

Mağdurun eski eşi de cezaevinde.Mağdurun eski eşi de cezaevinde.

O dönemde soruşturmanın sorumluluğunu Santiago del Estero’nun koordinatör savcısı Mariano Gómez üstlendi.

Ekim 2019’da Gómez bir soruşturma başlattı ve duruşmaya bir adım uzaklıkta olan üç kişiyi tutukladı. ağırlaştırılmış cinayet.

“Savcı Farrán Serlé’nin iddia edilen üç soruşturma hattı vardı: biri Móttola’nın eski ortağı nedeniyle akrabalarına yönelikti ‘ şeklinde planlamıştımbok ve güya bu yüzden davaya erişimimi engelledi. Bir diğeri de bunun bir Meksikaada atölyeye ya da eve olan borçları nedeniyle ama herhangi bir borcu yoktu. Üçüncüsü ise narkotik teorisiydi ancak dosyada bu versiyonlara eşlik eden hiçbir unsur yoktu” dedi Coronel Chalfón.

Eski polis memurunun tutuklanması Hurlingham'da gerçekleşti.Eski polis memurunun tutuklanması Hurlingham’da gerçekleşti.

Avukat şunları ekledi: “Hepsi delil olmadığı için öldü. Biz davacı olarak, Biz her zaman babalık davasının suçun sebebi olduğuna inandık.“.

Böylece, bu soruşturma kapsamında Juan Pablo Fernández, Yésica Paola Díaz ve Damián Silva’yı tutukladılar.

Üç sanığın dört yıldır tutuklu bulunduğu iddia makamının hipotezi, suçun nedeninin, Yésica ile ilişkisi olan Eduardo’nun, aile olarak doğan kızının babalığını iddia etmesinden sonra ortaya çıktığı yönünde. bu bağlantının sonucu.

Hamallar, Eduardo Móttola'yı öldürmekle suçlanan eski federal polis memurunu kaçırdı. Hamallar, Eduardo Móttola’yı öldürmekle suçlanan eski federal polis memurunu kaçırdı.

Görev başında seyahat eden bir jandarmayla evliydi ve o uzaktayken Díaz ve Móttola’nın evlilik dışı bir ilişkisi vardı. Bu aşk sonucunda jandarmanın kendi çocuğu olarak tanıdığı bir kız çocuğu dünyaya geldi.

Ancak Móttola, kızın babasının kendisi olduğundan emindi ve bu nedenle kızın kendi soyadını taşıması için dava açtı.

Bu sürecin ortasında -her zaman suçlamalara göre- cinayetle sonuçlanacak plan şekillenmeye başladı.

Savcı Gómez’e göre Díaz’ın, akıcı bir diyalog içinde olduğu başka bir talip olan Damián Silva’dan bir tetikçi kiralamak için para istediğini kanıtlayacak yeterli unsur var. 118 bin peso kendisine aktardığı paralar banka işlemlerinde kayıtlıydı ve bunları ART’a hüküm ödeyerek elde etmiş olacaktı.

Juan Pablo Fernández eski bir Federal Polis memurudur.Juan Pablo Fernández eski bir Federal Polis memurudur.

Fernández, Büyük Buenos Aires’in batı bölgesinden La Banda, Santiago del Estero’ya Móttola’yı öldürmek ve keşfedilmemek için Córdoba’dan geçerek geri dönmek için seyahat etmekle suçlanıyor.

Fernández şöyle diyor: “bir maydanoz”. İşlemediğini söylediği bir suçtan dolayı kendisini “haksız yere” suçluyorlar.

“Ben masumum”

Juan Pablo Fernández, Palermo polis karakolunda çalışıyordu. Kendisi bir Federal polis memuruydu ve onu her zaman fazladan para kazanan, yeniden satacak bir şeyler arayan veya iş kurmaya çalışan “çok çalışkan” biri olarak tanımlıyorlar. 2017 yılında motosiklet kazası geçirdi ve 2018 yılında “ne iş yapacağını düşünmeye başladı.”

Yani diyorlar ki, adında bir kuaför salonu açmış. Gerçek Kesim parner ile. Daha sonra akademiyi ve berber dükkanını açtı. MasterFace.

Bu yol -kendi versiyonuna göre- onu Hurlingham’dan Santiago del Estero’ya götüren yoldu.

“19 yıldır Federal Polis’te polis memuru olarak görev yapıyor, kendisiyle 13 yıl önce tanıştım. Bana işinin dışında bir iş kurmak istediğini, berber dükkanı açma fikrinden hoşlandığını ve küçük bir berber dükkanıyla işe başladığını söyledi. İşler yolunda gittiği için akademi açmak istedi. Ben de ona bu konuda eşlik ettim” dedi. Angela María Marín Cruz (31)eşi ve üç çocuğundan ikisinin annesi.

Juan Pablo kendisine yöneltilen suçlamaları reddediyor. Birkaç kez serbest bırakılmasını istedi. En son 28 Aralık’ta savunmalarının “geciktirme stratejilerinin” süreyi geciktirdiğini ve bu nedenle henüz duruşmaya ulaşamadıklarını düşünerek bunu reddetmişlerdi.

Üç özel avukatı vardı. “Baskı” nedeniyle istifa ettiklerini söylüyor.

“Bu çok zor, o uzakta ve hiçbir şey yapmadı. Yaptıkları, onu gözaltına almak için tüm bilgileri çarpıtmaktı ama onun bununla hiçbir ilgisi yoktu,” diye yakındı Ángela.

Fernández’in, bir kadının kendisiyle Facebook üzerinden iletişime geçmesi üzerine kuaförlük kursları vermek üzere Santiago del Estero’ya gittiğini söyledi.

Bu gezilerden birinde Yésica Díaz ile tanışmıştı ve bu yüzden “arkadaşlığa başladılar.” Her zaman eski polis memurunun anlatımına göre, kurs vermek için geri dönmeyi kabul etmişlerdi ve o da ona satması için konsinye mal bırakmıştı ama parasını ödememişti.

Bu yüzden görüştüler ve para istedi.

Justice için suçun planlanması bu iletişimlerden kaynaklandı.

Yésica Paola Díaz'ın Juan Pablo Fernández'e yazdığı ve davaya dahil olduğu için af dileyen mektup.Yésica Paola Díaz’ın Juan Pablo Fernández’e yazdığı ve davaya dahil olduğu için af dileyen mektup.

“Onu götürdükleri zaman etkileyiciydi. O zamanlar çocuklarım küçüktü, biri 4, diğeri 6 yaşındaydı. Cep telefonlarını, siyah elbiselerini, sahip olduğu iki silahı, ruhsatlı ve ruhsatlı bir diğerini aldılar. Çocuğun cep telefonunu elinden aldılar, hiçbir nezaket göstermeden. Angela baskınları “Bu bir kabustu” diye hatırladı.

“O gün (6 Ağustos), çok iyi iş çıkardığı için dersleri yeniden vermek üzere bir salondaki depozitoyu ödemeye gitti. Aynı gün geldi ve gitti çünkü ertesi gün en büyük kızının doğum günüydü,” diye haklı çıkardı kocasının anlatımına göre Angela.

Müfettişler, eskiden geldiği yoldan farklı olan 9. Güzergahı kullandığı için onu hedef alıyor. Bahanesi şu: “Onlara malzeme bırakmak için Córdoba’dan bir kuaför salonuna gitmek zorunda kaldı” ama kimse yoktu, bu yüzden Buenos Aires’e döndü.”

Ayrıca Yésica Paola Díaz’ın kendisine sorduğu bir mektubu da sundu “binlerce bağışlama“ve adli soruşturmayı sorguluyor.”Çoğu zaman düşünmeye başlıyorum ve seni ve olaya karışan diğer çocuğu hatırlamak beni çok acıtıyor. Ne kadar adaletsizlik ve yolsuzluk. Nasıl oluyor da delil olmadan insanları gözaltına alabiliyorlar?“kadını yazdı.

“Söylediği her şey belgelendi, meslektaşları ifade vermeyi teklif etti. Ama bizi dinlemiyorlar. Biz siyasetin işin içinde olduğuna inanıyoruz, bu yüzden kocamı suçlayarak her şeyi örtbas etmeleri gerekiyor” diye kınadı kadın.

Adli skandal

Davanın mahkemeye sunulmasını beklerken, savcı Aída Farrán Serlé’nin şunları söylediği bir ses internette yayıldı: “Kocana nasıl ulaştıkları bana çılgınca geliyor“dinliyorum.”Adamın 4 yıldır tutuklu olmasının gerekçesi nedir? Her tutukluluğun makul bir süresi vardır ve bu süreye uyulmuştur.“, nesne.

Belki de en tartışmalı noktalardan birinde ses kaydında şunu belirtiyor: “Bu davanın takip etmesi gereken soruşturma hattının ne olduğunu biliyorum, bu şeyin değil. Eğer tetikçi tutacaksam parayı tetikçinin hesabına mı yatıracağım? O, bir davayı kapatmaları gerektiği için bu durumla yüzleşmek zorunda kalan fakir bir adam.“.

Sesin viral hale gelmesi Santiago del Estero Adli Şubesinde heyecan yarattı. Ve Juan Pablo Fernández, bunun kendisinin haksız yere tutuklandığının ve soruşturmayı yönlendirmek için onu “kullandıklarının” kanıtı olduğunu savunuyor.

Şikayetçi avukat için de ses skandala dönüşüyor: “Eğer diğer soruşturmaları destekleyecek unsurlar varsa bunlar neden dosyada yok? Çünkü bir kamu görevlisinin görevini ihmal etme suçunu işledi. Eğer kendi deyimiyle davanın arkasında yolsuzluk olduğunu biliyorsa neden bunu bildirmedi?” dedi Coronel. Chalfón.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir