Kicillof’un Bonaerense’nin uyuşturucu kaçakçılığı vakalarını artık soruşturmamasını istemesinin nedenleri nelerdir?

Teklif şaşırtıcı ve güçlüydü. Axel Kicillof Buenos Aires Haberi’nin suç olarak bilinen suçlara müdahale etmesini engellemek istiyor. “Uyuşturucu tacirliği”. Yani mahallede uyuşturucu satışı veya “birkaç gramlık” uyuşturucu kaçakçılığı şikâyeti, il savcısı tarafından soruşturulamaz. Ve 2005 öncesindeki bir plana geri dönmeyi teklif etti; bu programda bu suç eylemleri federal yargı yetkisine tabidir.

Vali bu Cuma günü Juan Vucetich Okulu’nda eyalet polisinin kuruluşunun 202. yıldönümü nedeniyle düzenlenen bir etkinlikte şunları söyledi: “Tedaviye ihtiyacımız var. uyuşturucu kaçakçılığıyla bağlantılı suçlar, karmaşık suçlar ve uyuşturucu ticareti tekrar entegre olun.” Ve şunu ekledi: “Federal düzeyde çok karmaşık bir şeyle ilgilenmek zorundayım“.

2005 yılına kadar şu anda istendiği gibi çalışıyordu. “Afiş” formatındaki bir organizasyonun faaliyetlerinden, bir banliyö kasabasında ya da büyük bir gösterinin kapısındaki “transa”ya kadar: her şey Federal Haber’e bildirildi.

Daha sonra Güvenlik Bakanı León Arslanián ve onun siyasi patronu eski vali Felipe Solá baskı yaparak yasayı değiştirmeyi başardılar. Uyuşturucu ticareti ve küçük suç vakalarını “federalleştirmek” uyuşturucuyla ilgili.

Solá bu argümanı destekledi. Federal mahkemeler yalnızca büyük çetelerin peşine düşüyor ve yasa dışı uyuşturucuların perakende satışını cezasız bırakıyor. Reform, nüfusun daha fazla sayıda ve daha yakın pencerelere sahip olmasını sağlamaya çalıştı. ilaç satışı vakalarını bildirmekÇünkü Federal Haber sistemindeki altyapı eksikliğinin, “çocuklarımızı uyuşturucuya boğan” “küçüklerin bir kenara bırakılmasına” neden olduğunu düşünüyordu.

Bu, Buenos Aires Polisinin uyuşturucuyla “mücadeleye” tamamen dahil olmasını sağladı. Ve eyalet mahkemelerinin kalması dosyalarla dolu bu suç hakkında.

Kicillof bu durumu tersine çevirmek istiyor. Bunun başka bir örneği İldeki kamu güvenliği politikaları tarafından benimsenen sarkaç formatı son 25 yılda. Bazı nedenleri: “Gezegendeki en ciddi ve endişe verici sorunlardan biri uyuşturucu kaçakçılığıdır. Onun yönetimindeki bu dört yılda 98.000 dava başlatıldı ve yalnızca 9.200’ünde sonuç çıktı. 82.600 kişi daha bekliyor.” Bunlar taşma sayılarıdır.

Kicillof, Juan Vucetich Okulu’ndaki etkinlikte uyuşturucu kaçakçılığının nedenlerinin araştırılmasında değişiklikler önerdi.

Ama olurdu kamuya açıklanmayan diğer nedenler. Bunlardan biri, Bonaerense’nin giderek artan sıklıkta vakalara karışması olabilir. Ve bu karmaşık nedenleri, Ulusu yöneten güçlerden türetme olasılığı. Patricia Bullrich’in sorumluluğu almasına izin verinJavier Milei hükümetinin Güvenlik Bakanı olması siyasete karıştırılan argümanlardan bir diğeri olacaktır.

“Uyuşturucu kaçakçılığı suçlarını federal düzeyde birleştirmeliyiz. Bunun tekrar olması için gerekli araçlarla çalışacağız. Aksi takdirde bu sorunu Haber Bakanlığı veya Polisin çabaları dışında çözemeyeceğiz. Çünkü Soruşturma zincirinde ve bir suçun yargısal muamelesinde sonuçta aynı olan bir ayrım vardır: uyuşturucu ticareti ve uluslararası kuruluşlar“Kicillof düşündü.

gerekli olurdu Ulusal Kongre’de reform. Küçük suçların (23.737 sayılı Kanunda öngörülen) sözde “federalleştirilmesi”, 26.052 sayılı Kanunun çıkarılmasına yol açtı. Bu düzenleme yürürlükten kaldırılmalıdır.

Veya alternatifi var Buenos Aires’in katılımını tersine çevirmek 26,052 sayılı kanuna göre. Çünkü reformu Kongre dikte etti ve federal hükümet sisteminin gerektirdiği şekilde eyaletler gönüllü olarak katılmak zorunda kaldı. Katılan diğer yargı bölgeleri Salta, Entre Ríos, CABA ve Córdoba’dır.

Ülkenin geri kalanında işler Kicillof’un istediği gibi yürüyor. Bu nedenle La Plata’da “geri kalan eyaletlerle bir anlaşmaya varmak için çaba göstereceğimizi” açıkladılar. Kongreye yeni bir yasa göndermek“.

Bu konuyu tartışmanın zamanı değil.. Ulusal Polis Teşkilatı’ndan bir yetkili, “Özellikle Buenos Aires Polisi ile yaşanan sorunlar nedeniyle bir çatışma olduğunun farkındayız, ancak artık Federal Polis, özellikle Conurbano’da bu kadar geniş bir yaklaşım için gerekli unsurlara, lojistiğe veya altyapıya sahip değil” dedi. Güvenlik bölgesi anlattı Zurna.

Federal Haberin cezai yargı yetkisi, Adli yapının %10’undan azı Buenos Aires topraklarındaki eyalet. Uyuşturucu örgütlerinin vakalarını araştırıyor, ancak vali, uyuşturucu ticareti ve karmaşık suçlarla bağlantılı vakaların – bugün olağan adalet sisteminin sorumlusu olan – “koordinasyonun sağlanması için” bu yörünge altında soruşturulmasını amaçlıyor.

Yürütme Organı, fikrin bir reformu teşvik etmek olduğunu belirtti. federal ve eyalet adaletini birbirine bağlayın ve uyuşturucu suçu soruşturmalarında herhangi bir ayrışmanın olmadığını” ifade etti.

Vucetich’teki sunum projenin ilk perdesiydi. Yeni Eyalet Güvenlik Bakanı Javier Alonso. Kicillof’un ilk görev süresinin dört yılını tamamlayan Sergio Berni’nin yerini aldı. Artık medyada da ön plana çıkan asker ve doktor, il senatörü seçildi ve o ilçede görev yapacak. Ayrıca Juan Vucetich Üniversitesi Enstitüsü’nün rektörü olarak güçle bağlantılı olmaya devam edecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir