Kampüsteki şiddetli soygunun ardından Lomas de Zamora Üniversitesi öğrencilerinden uyarı

Her şey 27 Ekim Cuma günü, öğrenciler Camino de Cintura ve Juan XXIII’deki Lomas de Zamora Ulusal Üniversitesi binasında ders çalışırken gerçekleşti. Bir adam 3 kişinin saldırısına uğradı kampüse sığınmaya çalıştı ama herkesin gözü önünde ona saldırdılar. Kurban her iki bacağından da kurşunla yaralandı ve hırsızlar yaya olarak kaçtı.

Miguel García (47) Camino de Cintura’ya doğru giderken Juan XXIII’ü yeni Tornado 250 motosikletiyle götürmeye karar verdi.

İşi bittiğinde saat ancak 4’tü ve en azından onu soymak için üç kişi geçti. Korkan Miguel hızlandı: Lomas de Zamora Ulusal Üniversitesi arazisine sığınmaya çalıştı, güvende olacağını ve onu özel bir yere kadar takip etmeyeceklerini düşünüyordu.

“Trafik ışıklarında ‘bisikleti bana ver, bisikleti bana ver’ sesini duymaya başladım ve dürüst olmak gerekirse, motosiklet bir hafta bendeydi. Bana çok pahalıya mal oldu ve o bisiklet için hala borçluyum. Çalışmak için kullandığım şey bu ve kaçmak istedim“, söyledi Zurna adam.

Üç soyguncu tıpkı onunki gibi bir motosiklete bindiler ve ateş etmeye başladılar. “İlk kurşun sol uyluğuma isabet etti ve üniversiteye de oraya gittim çünkü bana ateş etmeye devam edeceklerini düşünmüyordum. Orada, kapıda diğer atışları hissettim ve diğeri bana çarptı. sağ diz” dedi adam kurye hizmetleri yapıyor.

Adam her iki bacağından da vurulduktan sonra yaralandı.

Yaralı olmasına rağmen gidebildiği kadar ilerledi ve Hukuk Fakültesi dersliklerinden birinin önüne düştü.

Fakülte öğrencisi Martín, “İki patlama sesi duyuldu, bunların birkaç metre ötedeki Federal Çatışmalardan geldiğini düşündük. Ama bu adamı vurmuşlar” dedi.

Silahlar ateşlendikten sonra, soygunun kurbanı gittiklerini sandı ama hayır; hırsızlar kimliklerinin belli olmaması için kasklarını takarak fakülte binasına girdiler. “Bacaklarımdaki gücü kaybettim ve yardım isteyerek bir topun içinde kaldım. Motosikletten indim, sırt çantama sarıldım ve anahtarlara sarıldım. İşte o zaman beni buldular. Sanırım başka kurşunları kalmamıştı çünkü onlar Adam, tüfeğinin dipçikleriyle kafama beş kez vurdu ve bilincimi kaybettiğimi hissettiğimde silahı ona verdim” dedi.

Ve şu soruyu sordu: “Güvenlikten kimsenin müdahalesi olmadan o kadar çok zaman geçirdiler ki,Motosikletin zinciri çıktı, tamir ettiler, sonra motosikletimi çalıştırıp olabildiğince sakin bir şekilde götürene kadar motosikletimi çalıştıramadılar. “Orada okumaya gidenler üzerinde nasıl bir kontrol olmadığını anlayamıyorum.”

Korkan öğrenciler sınıflardan sahneyi filme aldılar: Adam yaralanmıştı. her bacağından birer atış yaptı. Olayın üzerinden 10 gün geçmesine rağmen asfaltta hala ilk kürlerden kalan kan izleri, eldivenler ve gazlı bezler var.

UNLZ güvenlik personeli onu fark ettiğinde 911’i arayarak yardım istedi ve Hukuk Fakültesi önündeki otoparkta kendisine yardım ederek Gandulfo Hastanesi’ne götürdü.

Şimdi iyileşmeyi bekliyor ve nasıl devam edeceği konusunda endişeli: Motosikletiyle çalışıyor ve yürüyemiyor.

1995 yılında onaylanıp yayımlanan 24.521 sayılı Yükseköğretim Kanunu’nun 31. maddesinde güvenlik güçlerinin Ulusal üniversitelere giremezler hakim kararı olmadan.

Makalede, “Kamu gücü, yetkili bir yargıcın önceden ve sağlam temellere dayanan yazılı emri veya meşru olarak oluşturulmuş üniversite otoritesinin açık talebi olmadan ulusal üniversite kurumlarına giremez” ifadesi belirleniyor.

Bu nedenle mülk içindeki güvenlik özeldir. ‘ sorusuna yanıt olarak Zurna Üniversite rektörlüğünde ise “her girişte güvenlik var” diyerek mağdura yardım edenlerin kendileri olduğu belirtildi.

Olanlardan endişe duyan öğrenciler bir açıklama yaparak daha dikkatli olmalarını istedi.

Polisin müdahale etmesiyle olaya ilişkin görüntüler ortaya çıktı.Polisin müdahale etmesiyle olaya ilişkin görüntüler ortaya çıktı.

“Ulusal düzeyde gerçekten önemli 5 fakültenin bulunduğu mülkte son dönemde meydana gelen güvensizlik olaylarının neden olduğu derin kaygıyı ve şaşkınlığı ifade etmek için size yazıyoruz: Tarım Bilimleri Fakültesi, İktisat Fakültesi Fen Bilimleri, Sosyal Bilimler Fakültesi, Mühendislik Fakültesi ve Hukuk Fakültesi”, rektör Diego Molea’ya hitaben yazılan mektupla başlıyor.

Ve şöyle devam ediyor: “Böyle bir şiddet eylemi karşısında şaşkına dönen öğrenciler Korkmuşlardı; birçoğu kendilerini aramaları için ebeveynlerini arıyor. Aynı gün gece başka bir öğrenci de benzer bir soygunun kurbanı oldu, motosikleti çalındı ​​ama o da yaralanmadığı için şanslıydı.”

Öğrencilerin talepleri arasında “özellikle öğrencilerin seyahat etmesi gereken gece saatlerinde kampüs çevresinde her zaman polis personeli bulunması” yer alıyor. Ve “gelir kontrolü için turnikeler veya bariyerlerle her öğrenci için kimlik bilgilerinin oluşturulması.”

Adli kaynaklar bunu doğruladı henüz tutuklanan yok Lomas de Zamora 7 No’lu savcılığının elinde bulunan davanın tam soruşturma aşamasında olduğu gerçeği nedeniyle.

Üniversite rektörlüğü, öğrencilerin talebini henüz almadıklarını ve rektör Diego Molea ile görüşme talep etmediklerini belirtti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir