Kadın cinayeti sanıklarından 3’ü beraat etti

Kadın cinayetinden hüküm giyen 3 kişi Araceli Fulles (22) José León Suárez’de vardı beraat etti Buenos Aires Ceza Dairesi I tarafından derhal serbest bırakılmaları emredildi.

En yüksek ceza, Kasım 2021’de San Martín Oral Ceza Mahkemesi (TOC) 3 tarafından mahkum edilen Carlos Casalz, Hugo Cabañas ve Marcelo Escobedo’ya verilmişti. Araceli’nin annesinin avukatı Diego Szifiel, şunları bekliyordu: Zurna beraat kararına kim itiraz edecek.

Kararda hakimler, soruşturmada delil yetersizliği bulunduğunu değerlendirerek, delil yerleştirmek suçundan hüküm giymiş bir bilirkişinin diğer davalara katılımı sorgulandı.

Bu, Mart ayında Mendoza Haberi tarafından aşağıdaki suçlardan dolayı 8 ay şartlı hapis cezasına çarptırılan Rio Negro köpek eğitmeni Marcos Herrero’dur. “Yalan ihbar, yalan tanıklık, tapu gaspı ve basit gizleme.” Uzman, 2016 yılında ortadan kaybolan Viviana Luna’nın aranmasına katılmıştı ve delil yerleştirmekle suçlanıyordu.

Casación, “Yargıçların Marcos Herrero’nun geçmişini incelememiş olmaları veya daha sonra buluyormuş gibi yaptığı çeşitli unsurları, eserinin başarısını göstermek için köpeklerinin yanına kasıtlı olarak yerleştiren kişi olma ihtimalini incelememiş olmaları açıklanamaz” dedi. .

Mahkûmiyet kararlarında bilirkişiliğin ağırlığına ilişkin olarak mahkeme, “(diğer adli davalarda olduğu gibi) bunu sürdürmek için iyi nedenler bulunduğunu” belirtti (Herrero) Araceli’yi ararken daha sonra ‘bulduğunu’ söylediği nesneleri yerleştiren kişiydi ve ‘kokusu’ ile görevinin başarısını göstermek için ve aynı amaçla Köpeğinizin işaretlerini yönlendirin ve iletin corralón’un içinde, savcılığın davasının ve mahkemenin mahkûmiyetinin dayandığı temel ‘kanıt’ var.”

Araceli’nin ailesi karara itiraz edecek.

Temyiz ayrıca kararın kopyalarının San Martín Başsavcılığı’na gönderilmesini de emretti, böylece “kamuya açık bir eylem suçunun olası işlenmesi göz önüne alındığında Marcos Herrero’nun bu davadaki eylemleri araştırılabilir.”

Öte yandan İl Yargıtay’ı ve Başsavcılığın da değerlendirme yapmasını talep etti”koku izlerine ilişkin eylem protokolleri oluşturma imkanıve ayrıca bu davada ve diğer öncüllerde doğrulananlara dayanarak, bu göreve uygun rehber köpek çiftlerinin sertifikalarının ve niteliklerinin akreditasyonunda.”

Araceli, 25 gün süren aramanın ardından 27 Nisan 2017’de öldürülmüş olarak bulundu. Cesedi, San Martín bölgesindeki José León Suárez’deki bir evde moloz altına gömülmüştü.

Araceli Fulles 2017'de öldürüldü.Araceli Fulles 2017’de öldürüldü.

Genç kadın son kez 2 Nisan sabahı erken saatlerde evinin yakınındaki bir meydanda canlı olarak görülmüştü ve ailesiyle son teması o gün sabah saat 7’de kendisine mesaj gönderdiğinde gerçekleşti. annem şöyle diyor: “Yaşlı bayan, ikinci kaptan için eşyaları hazırlayın, ben eve gidiyorum.”

Ancak Araceli ortaya çıkamadı ve 25 gün sonra Punta Alta Gönüllü İtfaiyecilere ait köpeklerin müdahalesiyle cesedi bulundu.

Punta Lara’nın K-9 Bölümünden bir köpek onu bölgede buldu ve araştırmacıları Darío Badaracco’nun evine götürdü.

Araceli'nin cesedi 25 gün süren aramanın ardından bulundu. Araceli’nin cesedi 25 gün süren aramanın ardından bulundu.

Otopsi, genç kadının plastik contalarla uyumlu bir elemanla “ilmikle boğulma” nedeniyle “mekanik boğulma” nedeniyle öldüğünü belirledi.

Kadın cinayeti davası 53 gün sürdü ve olay gecesi Araceli ile sanığın yolunun titizlikle yeniden çizilmesi için çalışılan 14 duruşmada 300’e yakın tanığın ifadesi alındı.

Prensipte tüm sanıklar sözlü tartışmaya özgürce katıldılar, ancak bunun sonucunda Araceli’nin yakınlarına yönelik bir dizi tehdit ve tanıklardan ikisi tutuklandı. Cabañas, iki gün sonra sözlü duruşmanın ikinci duruşmasına bıçakla girmeye çalıştığı için tutuklandı.

Soruşturmaya göre Araceli, José León Suárez’deki Pasaje 101 ve Buenos Aires’teki plazadan Cassalz’ın sahip olduğu ve Badaracco’nun çalıştığı yaklaşık beş blok ötedeki corralón’a götürüldü.

Orada ona tacizde bulunduklarından ve onu boğarak öldürdüklerinden şüpheleniyorlar. Daha sonra cesedini bir arabanın bagajına yükleyip Badaracco’ya götürdüler ve orada yere bir inşaat parçasıyla saklamaya çalıştılar.

Soruşturma, sahte ipuçları ve verimsiz aramalardan dolayı sekteye uğradı. Ávalos kardeşler de davaya dahil oldu ancak cesedin bulunmasına neredeyse paralel olarak üç polis memuru yerinden edildi; bunlardan biri sanıklardan ikisinin kardeşi Elián Ismael Ávalos’tu.

Onlar şimdi herkes yeniden özgür.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir