İlde soygun nedeniyle 10 ölüm ve güvensizliğin nasıl ölçüldüğü

2024 yılının başlangıcı Buenos Aires Eyaleti’nde güvenlik açısından terörle başladı. İçinde Soygunlarda işlenen 10 suça 34 gün kaldıçoğu Conurbano’da. En acımasız ve acı verici tarafı ise kurbanlardan üçünün erkek çocuklar olmasıydı: Uma Aguilera (9), Jennifer Campos (13) ve Nicolás Riccardi (16).

Güvensizlik dalgası açıkça görülüyor: on suçtan dokuzu Ocak ayının ikinci yarısında meydana geldi. Cinayetlerin yarısı araba ya da motosiklet çalmaktı.

2024 yılında eyaletteki güvensizliğin ilk ölümcül kurbanı Evgeniy Sipatov (40), Ukraynalı bir programcı. Motosiklet jetleri evinin kaldırımında ona saldırdı. Baba olmak üzere olan “Rus”, evine girmelerini engellemek istedi ve yakın mesafeden vurarak öldürdüler. 2 küçük çocuk gözaltına alındı.

İkinci vaka ise 15 Ocak’ta Zárate’de bir baba ve oğlunun işlediği çifte suçtu. Teodoro Miguel Martínez (59) ve Juan Antonio Martínez (29), kendilerini soymak için bir çiftliğe giren iki kapüşonlu adam tarafından öldürüldü. Oğlunu rehin aldıklarını gören baba, 22’lik karabinayla onu korumaya çalıştı. Çatışmada Teodoro ve Juan Antonio hayatını kaybetti. Saldırganlar 300 bin peso, silah ve cüzdanları yağmaladı. İki şüpheli tutuklandı.

Nicolas Riccardi 16 yaşındaydı ve Chascomús’ta kalbinden bıçaklandı. Suç, 16 Ocak’ta, çocuğun iki arkadaşıyla birlikte doğum günü partisinden dönerken meydana geldi. Üç hırsız onları soymaya çalıştı ama onlar kaçtılar. Birkaç blok sonra Nicolás’ı yakaladılar ve bilincini kaybedene kadar kafasına vurdular. Yerden yakaladılar motosiklet tekerleğinden konuştu ve onu göğsünden bıçakladı. Hepsi içinde sadece bir dalgıcın bulunduğu sırt çantasını çalmak için. Olayla ilgili yaşları 15, 17 ve 20 olan 3 şüpheli tutuklandı.

Nicolás Riccardi’nin (16) ikiz bir erkek kardeşi vardı. Tatil için para toplamak için çalışıyordum.

İLE Jennifer Campos13 yaşındaki La Matanza’daki Virrey del Pino’ya giriş sırasında öldürüldü. Soyguncular, kızın babasını darp ederek para istedi. Banyoda bulunan partnerleri, ayakkabı kutusunda sakladıkları birikimleri onlara vererek kaçmaya çalıştı. Saldırganlar daha fazla para talep etti, arbede çıktı ve Jennifer müdahale etti. Onu göğsünden vurdular. Katillerin kaçtığı Peugeot 208 açık alanda bulundu Zaten dokuz girişte kullanılmıştı. Şüphelilerin aranması sürüyor.

Bu yıl şu ana kadar güvensizliğin beşinci kurbanı Sebastian Ochoa (26). Motochorros onu 20 Ocak’ta José C. Paz’daki bir Shell’de işten çıkarken öldürdü. Onu göğsünden vurdular, motosikletini, cüzdanını ve cep telefonunu çaldılar. Sebastián, 7 aylık bir bebeğin babasıydı. Davada herhangi bir tutuklama bulunmuyor.

Suçu Uma Aguilera (9) en büyük etkiyi yaratan kişi oldu. Patricia Bullrich’in koruyucularından birinin ve Federal Polis uzmanının kızı olan kız, 22 Ocak’ta Villa Centenario, Lomas de Zamora’da arabalarını çalmak isteyen dört hırsız tarafından başının arkasından vurularak öldürüldü. 8.48. Hırsızlar, sekiz dakika önce çaldıkları Toyota Corolla’dan çıktı. Eduardo Aguilera kızını korumak için kaçmaya çalıştı. Saldırganlar yine de ateş edip Uma’yı öldürdü. Federal Polis dört şüpheliyi tutukladı San Pedro, Marcos Paz ve Alejandro Korn’daki farklı saklanma yerlerinde.

Video

Döngü. Clarin.com’daki haberleri takip ettim.

Uma davasının şoku henüz geçmemişken, Maria Lucrecia Arias (53), 25 Ocak’ta Morón’un Castelar kentinde arabasını çalmaya çalışan 17 yaşındaki kızının gözleri önünde öldürüldü. Soyguncular, kadının emniyet kemeri sıkıştığı için onu vurdu. Dört saldırgandan Lucrecia’nın cep telefonunu elinde bulunduran tek şüpheli gözaltına alındı.

Maximiliano Rojas (24), 27 Ocak’ta Lanús’ta mavi Yamaha Crypton’unu çalmaya çalışan iki motosiklet sürücüsü tarafından sırtından vurularak öldürüldü. Davada 17 yaşındaki bir şüpheli cezaevinde bulunuyor.

Leonardo Antonio Quinteros, tatile çıkmak üzereyken Merlo'da öldürüldü.Leonardo Antonio Quinteros, tatile çıkmak üzereyken Merlo’da öldürüldü.

Onuncu suç şuydu: Leonardo Antonio Quinteros Merlo’da çarşamba günü tatile çıkmak üzereyken buzdolabı sahibi (49) öldürüldü. Hırsızlar, daha sonra terk edilmiş halde bulunan VW Amarok minibüsünü çaldı. Katiller serbest.

Güvensizlik nasıl ölçülür?

Vakalar, Conurbano’da her gün meydana gelen soygun sayısının marjinal bir yüzdesini temsil ediyor. Ocak ayında Buenos Aires Eyaleti’nde kaç kişi vardı? Bilmek imkansız. Buenos Aires Güvenlik Bakanlığı’nın suç istatistikleri yok, en azından kamuya veya gazeteciliğe açık değil. Portföyde genellikle bu görevin Başsavcılık (Yargı Şubesi) tarafından yürütüldüğünü tekrarlıyorlar.

Başsavcılıktan alınan en son veriler 2022 yılına aittir ve adli bilgileri yansıtmaktadır: başlatılan dava sayısı ve suçlamalar. Bunlar suçun nasıl bir şey olduğunu, ne zaman, nerede ve hangi yöntemlerle hırsızlık yaptıklarını gösteren bir röntgen değildir; bir yönetimin önleme veya tutuklama konusunda etkili olup olmadığını ölçmeye ya da yukarıda bahsedilen on ölümün suç olup olmadığını bağlamsallaştırmaya hizmet etmezler. diğer yıllara göre daha fazla veya daha az. Yakın örneklerden bahsetmek gerekirse CABA, Santa Fe ve Córdoba’da suç haritaları ve güvenlik gözlemevleri gibi araçlar bulunmaktadır.

Maximiliano Rojas (24), Lanús'un Monte Chingolo kentinde motosikletini çalmak için öldürüldü.Maximiliano Rojas (24), Lanús’un Monte Chingolo kentinde motosikletini çalmak için öldürüldü.

Son resmi istatistikler olmadan, sorulduğunda Zurna İlde güvensizliğin ve özellikle şiddet içeren suçların artıp artmadığı, Buenos Aires Güvenlik Bakanlığı yanıt vermek istemedi.

Öte yandan Javier Alonso’nun taşıdığı portföyde şöyle diyorlar: “Buenos Aires Eyaleti Polisi dünyanın en iyileri arasında yer alıyor. En korkunç olayların, tüm kanlı olayların çözümü 24 ile 48 saat arasında çözüme kavuşturulur.”

Video

Eski Güvenlik Bakanı ve mevcut eyalet senatörü, bir soygunda öldürülen Uma Aguilera davasından bir gün sonra, C5N’deki Duro de Tamar programında bu açıklamaları yapmıştı.

Benzer bir şey söyledi, Uma’nın suçundan bir gün sonraeski Buenos Aires Güvenlik Bakanı ve mevcut eyalet senatörü Sergio Berni programda Evcilleştirmek zor (C5N): “Buenos Aires Eyaleti Polisinin sahip olduğu bir şey varsa o da dünyada cinayet vakalarının %80’inden fazlasını ilk 24 saatte çözen tek polis teşkilatı olmasıdır. Tek bir”.

Hemen ilk zanlının tutuklanmasını örnek verdi: “Dikkat edin öğlen 12’de ilk zanlı tutuklandı.” Suçla hiçbir ilgisinin olmadığını kanıtladığı için bir hafta sonra serbest bırakılan Patricio Valentín García’dan (22) bahsediyordu. Bu, Buenos Aires polisinin davada yaptığı tek tutuklamaydı.

Patricio Valentín García (22): Buenos Aires polisi onu Uma'nın işlediği suçtan tutukladı ancak bu olayla hiçbir ilgisi yoktu.Patricio Valentín García (22): Buenos Aires polisi onu Uma’nın işlediği suçtan tutukladı ancak bu olayla hiçbir ilgisi yoktu.

GBA’nın güneyindeki ve kuzeyindeki farklı belediyelerde danışılanlar Zurna Suç ve şiddetteki artışın farkındalar. Bunu son yıllardaki güçlü sosyal bozulmaya ve bağımlılıklara bağlıyorlar. Son haftalarda adalet ve güvenlik talebiyle yürüyüşe çıkan komşular, sokaklarda daha fazla soygun ve daha az polis olduğunu da bildirdi. Yılın başındaki 10 ölüm kendi adına konuşuyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir