İki badem büyüklüğündeki kemik, Cecilia’nın ortadan kaybolmasından 6 ay sonra cesedini bulmaya yönelik son ipucu

Cecilia Strzyzowski (28), ortağı César (18) ile birlikte Sena ailesinin evine girer. Ona göre 2 Haziran sabahı saat 9.14, ülke genelinde tatil ve gençler Ushuaia’da yaşamaya gitmek üzere. Bu normal bir durum değil.

Cecilia’nın, Chaco siyasetindeki en etkili iki piquetero lideri olan kayınpederi Emerenciano ve Marcela Acuña ile gergin bir ilişkisi vardı. Ziyarete yönelik, neredeyse düşmanca bir bölgede bulunması onun için alışılmadık bir durum. Acuña, tek oğlunun ve “o kızın” (kendi deyimiyle) aylar önce imzaladığı medeni evliliği iptal etmek için ameliyat yapmıştı. Sadece birkaç günlüğüne yasal olarak evlendiler. Bu müdahale Ushuaia gezisini tetiklemişti. Ya da öyle düşünüyordu.

Annesinin birkaç gün sonra polise vereceği tarife göre 165 cm boyundaki Cecilia, kapıyı işaret eden kameralar tarafından Senas’ın evine girdi. Bir daha oradan çıktığını göremezsin. Bunu, Chaco toplumunun ve siyasetinin temellerini sarsan kadın cinayeti iddiasıyla ilgili bir davaya yol açan, onun nerede olduğuna ilişkin bir soruşturma izledi. Bayrağa dönüşen geçit töreni “Cecilia nerede?” sorusu ise hâlâ cevabını bulamadı.

Ortadan kaybolmanın üzerinden altı ay geçtikten sonra son umut, birkaç hafta önce bulunan yeni bir kemikte olabilir. Savcıların genç kadının Sena’nın evinde öldürüldükten sonra cesedinin yakıldığını anladığı yerde bulunan bu parça, yaklaşık 4,5 cm’lik bir insan kaburga kemiğiydi. Yan yana iki badem büyüklüğündedir.

Bu kalıntılar, büyük yanık izlerinin bulunduğu yeri kontrol etmeye devam etmeyi tavsiye eden bir arkeoloğun tavsiyesi üzerine 25 Ekim’de gerçekleşen baskında Sena’ya ait Campo Rossi’de 12 kemikle birlikte bulundu.

César Sena ve Cecilia Strzyzowski, evlendiklerinde. Evlilik yasal olarak sadece birkaç gün sürdü.

Chaco Tıp ve Adli Bilimler Enstitüsü’nün (IMCIF) erişebildiği bir rapora göre, bir santimetreden daha kısa olan diğer kemikler “kırılgan ve eksikti” ve “yangın nedeniyle bozulma etkileri” gösteriyordu. . Zurna.

Ama en büyüğü göze çarptı. Uzmanlar Eduardo Reinaldo Schelover (adli patolog), Sergio Fabián Moro (biyokimyacı), Gustavo Germán Lisboa (adli tıp) ve Raúl Alejandro Aguirre (adli diş hekimi) için bunlar, parçalanmış bir insan kaburga kemiğiyle uyumlu olabilir.

Farklı adli tıp kaynakları tarafından onaylandığı üzere ZurnaÖnümüzdeki günlerde Córdoba Adli Tıp Enstitüsü tarafından incelenecek. Bunun insan olabileceğini ve yeterince kömürleşmediğini düşünürlerse, onu Arjantin Adli Antropoloji Ekibine (EAAF) havale edecekler, böylece DNA çıkarımı yapmayı deneyip Cecilia’nın annesi ve kız kardeşinin genetik profiliyle karşılaştırabilecekler. .

Bir cesedin bulunduğuna dair olası bir onay. Davanın anahtarı ama kamuoyunun gözü önünde olan bir vakanın aile yasına duyarlı olması.

En karmaşık vakalar için çağrılan EAAF, son askeri diktatörlük döneminde ortadan kaybolan torunları bulmak veya Malvinas’ta gömülü askerlerin kimliklerini tespit etmek için düzenli olarak çalışıyor.

Birkaç ay önce Tragadero Nehri’nde bulunan ve Cecilia’ya ait olabileceğine inanılan 12 insan kemiğinden oluşan bir gruptan DNA çıkarmaya çalışmışlardı. Ancak karbonizasyonun ileri düzeyde olması nedeniyle kimlik tespiti yapabilecek bir iz bulmak mümkün olmadı.

“Organize edilmiş” bir plan vs “beden yok”

Marcela Acuña, Emerenciano Sena ve César Sena. Marcela Acuña, Emerenciano Sena ve César Sena.

vücut eksikliği Savcıların genç kadını aile üyelerinden herhangi birinin öldürdüğünü kanıtlayamadığı konusunda ısrar eden Sena’nın savunma stratejisinin temel noktalarından biri bu. Hatta birkaç röportajda kızın “eksikKameraların onun çıkışını görmediğini, yan kapılardan çıkmış olabileceğini belirtiyorlar.

Avukat Ricardo Osuna liderliğindeki ekip, üç Sena’nın savunmasını koordine ediyor. Dosyanın tamamında, Emerenciano’yu ya da karısı Marcela Acuña’yı Cecilia’yı öldürmeye yönelik önceden tasarlanmış bir planla suçlayacak tek bir kanıt bile bulunmadığını doğruluyorlar. Aslında şunu belirtiyorlar Emerenciano neredeyse adlandırılmış görünmüyor.

Bu nedenle suçtan bu yana birbirini yüz yüze görmeyen üç tutuklu Senas’ın yeniden bir araya getirilmesi talebinde bulunuluyor. Savcılık, şifreli mesajların işbirlikçiler aracılığıyla gönderildiğine inanıyor.

Savunmanın diğer talebi ise Emerencyano’ya ev hapsi verilmesi. “son zamanlarda 20 kilodan fazla” kaybetmesine neden olan kolon kanseriSavunmanın belirttiği gibi Zurna. Piquetero liderinin geçen hafta sağlık durumu hakkında konuşmak için savcılar önünde ifade vermesini istemesinin nedeni de buydu. Cecilia davayla ilgili yeni bilgi vermedi.

Avukatlardan biri, IMCIF uzman raporuna atıfta bulunarak, “Emerenciano kendisine verilen tıbbi raporun çarpıtıldığını iddia ediyor” diyor.

Savunmanın bahsettiği bir diğer detay ise Acuña’nın, iddia edilen kaybolma sonrasındaki mesajlarda kocasının, aile evinde “bir şeyler olduğunu” öğrenmesini engellemeye çalışacağı. İşbirlikçilerden biriyle iletişime geçilir ve bir girişim başlatılır. evden “bir yumruyu” kaldırma operasyonu kadının odalardan birinde gördüğü şey.

Öte yandan bu mesajların şunlarla ilgili olduğuna inanıyorlar: Soruşturmayı yönlendirmek için bir ekran tutuklanmaları durumunda. Bu, savcılar Jorge Cáceres Olivera, Nelia Velázquez ve şimdi de Juan Martín Bogado’dan oluşan Özel Savcı Ekibi’nin (EFE) teorisidir. İkincisi, bu hafta şu anda çağrılan Jorge “Pato” Gómez’in yerine atandı. Vali Leandro Zdero sorumluluğunu üstlenmek Haber ve Hükümet Bakanlığı.

Ceset olmadan bile savcılar ellerindeki delillere güveniyorlar: telefon kayıtları, Google aramaları, yakılan cep telefonları, olaya karışan herkesin cihazlarındaki telefon antenlerinin konumu, örtbas etmekle suçlananlardan birinin ifadesi ( Gustavo Obregón) kömürleşmiş insan kalıntılarının Tragadero Nehri’nde bulunduğu yere dikkat çekti. Orada ayrıca Cecilia’nın annesinin kızına ait olduğunu anladığı ve birkaç fotoğrafta görünen bir kolye de bulundu.

Dosyaya erişimi olan kaynakların da teyit ettiği üzere, sözlü yargılamaya yükselme talebi neredeyse hazır. Bu da neredeyse daha fazla kanıt ekleyebilecek olan kaburga kemiğinin bu yeni keşfine yanıt veriyor. Yine de davayı inşa etmek için yeterli malzemeye sahip olduklarını düşünüyorlar.

Kurtuba Adli Tıp Enstitüsü’nün savcıları ilgilendiren bir raporu daha var. Bu, Campo Rossi’de bulunan kömürleşmiş kemikler üzerinde yapılan bir analizdir. DNA elde edilemese de başka veriler sağladılar.

Çalışmadan sorumlu antropoloğa göre, kalıntıların sahip olduğu “beyazımsı” rengin elde edilebilmesi için, bunların “800 dereceden fazla” en az 12 ila 14 saatlik yangın sürekli olarak bölgeye özgü ‘dayanıklı’ kütüklerle beslenir. Bu, onları analiz etme olasılığını ve yalnızca üç saat kadar yakıldıkları hipotezini ortadan kaldırdı. Daha fazla kaynak gerekiyordu.

Emerenciano Sena, Marcela Acuña ve oğulları César.  Üçü gözaltına alındı ​​ve o zamandan beri birbirlerini hiç görmediler. Emerenciano Sena, Marcela Acuña ve oğulları César. Üçü gözaltına alındı ​​ve o zamandan beri birbirlerini hiç görmediler.

Cecilia’nın cesedinin ortadan kaldırılması yönündeki iddia edilen planın karmaşıklığı, savcılara ne yapacakları konusunda yol gösteren bir diğer noktadır. planlı bir suçtu. Bu, onun görüşüne göre, suçun planlanması ve icrasında hem Emerenciano hem de Acuña’nın ortak yazarlığı olduğunu ileri sürüyor. Tüm bu unsurlarla Özel Savcılık Ekibi, yeterli unsurların bulunduğuna inanmaktadır. davayla ilgili hipotezinizi kanıtlayın ve her şeyi mahkemeye çıkarın.

Birkaç hafta önce kararın adli fuardan önce gönderilebileceği yönünde spekülasyonlar yapılmış olsa da gelecek yıla kadar çıkmayacaktı. Savunmanın bu talebe itiraz edeceği için duruşma şu tarihe kadar yapılamayacak: yılın ikinci yarısı. Yaklaşık iki hafta süreceğini tahmin ediyorlar.

Chaco adaletinin kuralına göre, Cecilia Strzyzowski’nin kadın cinayeti iddiasının duruşması popüler bir jüriyle yapılacakDavayı karmaşıklaştıran bir detay: İlde kimin vakadan haberi yok ve büyük hassasiyet yaratan bir vakada kim hedef olabilir? Bu nedenle beklenen Çekiliş taraflarca ayrıntılı olarak incelenir Sena’nın kaderini belirleyecek isimleri belirlemek.

Gizlemekle suçlanan diğer dört sanık, 2024 yılında duruşmanın kısaltılmasını talep edebilir. Bunlar Obregón ve eski ortağı Fabiana González ile ev sahipleri Gustavo Melgarejo ve Griselda Reynoso’dur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir