Güvenlik Bakanı’na tehditler taşıdılar

İkisi 13 ve 15 yaşında olan üç genç, bu Cumartesi günü Rosario’da kendilerini attıktan sonra tutuklandı. Otobüse molotof bombası atıldı. Kentte bir çocuk yurdunda yaşadıklarını söyleyen gençlerin ellerinde, Santa Fe Güvenlik Bakanı Pablo Cococcioni’ye yönelik tehdit içeren notlar vardı. Haber işe alınıp alınmadıklarını araştırıyor bir uyuşturucu çetesi tarafından.

İkisi birden 13 ve 15 yaş arası gençler Bunlar Çocuk Mahkemesi’nin emrindeydi, diğer 18 kişi ise Cumhuriyet Savcılığı’nda (MPA) isnat duruşmasına tabi tutulacak.

Olay, bu Cumartesi günü saat 02.00 sıralarında Rosario’nun kuzey bölgesindeki 300 Rondeau Bulvarı’nda meydana geldi. Polisin verdiği bilgiye göre, gençler 143 numaralı hattan bir otobüsün şoförüne işaret verdi ve şoför yürüyüşü durdurdu. O anda Otobüse cam şişe yakıt attılar, Molotof tipi bir silahla. Saldırıda şans eseri yaralanan olmadı.

Daha sonra Radyoelektrik Komutanlığı personeli, otobüse saldırı mahallinden birkaç blok ötede bulunan Avenida de la Travesía ve Génova’da devriye arabasını görünce kaçan üç gençle karşılaştı. Dakikalar sonra Reconquista ve Dominik Cumhuriyeti’ndeki polis personeli tarafından yakalandılar.

Güvenlik güçleri tarafından yapılan açıklamada, “Korkutucu notlar, içinde 2 litre benzin bulunan plastik şişe ve 2 cam şişe ele geçirildi” denildi. Üçü 10. bölüme transfer edildi.

Soruşturmadaki kaynaklar, gençlerin reşit olmayanlara yönelik bir merkezde yaşadıklarını ve gruba saldırı yapmayı ve korkutucu notlar bırakmayı öneren kişilerin kendileriyle iletişime geçtiğini belirtti. Ellerinde vardı tehdit içeren iki not.

İçlerinden biri şöyle dedi: “Cococio (aynenSanta Fe Güvenlik Bakanı’nın soyadıyla) yüksek profilli kişilere yapılan ziyaretleri taciz etmeyi bırakın“, Cezaevi Hizmeti tarafından bu şekilde sınıflandırılan mahkumlarla ilgili olarak.

Görevli savcılık, yakın geçmişi olan olayın ayrıntılarını araştırıyor.

Rosario’da tehditler, gözdağı ve silahlı saldırılar

Polis, 10 gün önce motosikletli, biri silahlı, tehdit içeren bir not taşıyan iki kişiyi tutukladı. Bu durumda valiye hitaben Santa Fe’li, Maximiliano Pullaro.

Bunun üzerine motosikletin içindeki reşit olan bir kişi hakkında tedbir amaçlı gözaltı kararı verildi.

Daha önce yeni yönetimin ilk günlerinde, üç okul saldırısıRosario’da bir hastane ve Makro bankanın yerel bir şubesinin ATM’si.

Bu olayların ikisinde saldırganlar valiye yönelik korkutucu notlar da bıraktı. Bunlar Rosario yakınlarındaki Piñero kasabasında bulunan Cezaevi Birimi 11’deki mahkumlar adına imzalandı.

Video

Resmi olarak açıklandığı gibi, Pullaro’nun sindirilmesine yol açan “bunlar Salı günü Piñero hapishanesinde gerçekleştirilen operasyonlara eklenen eylemlerdir”.

Hem eyalet hükümeti hem de bu olayları soruşturan savcı Franco Carbone, silahlı saldırıların motivasyonunun polisin bir “tepkisine” atfedilmesi konusunda anlaştılar. yüksek profilli koğuşlardaki mahkumlar Gözaltı koşullarının sıkılaştırılması nedeniyle.

Bu resmi tedbirler arasında Rosario’daki farklı polis karakollarında tutulan 86 tutuklunun Ceza İnfaz Kurumu birimlerine nakledilmesi de vardı.

Önceki saatlerde, gece yarısı yetkililer, Piñero’nun 11 Nolu Cezaevi Biriminde “il cezaevlerindeki uyuşturucu kaçakçıları ve kiralık katiller için yüksek profilli pavyonların eski haline getirilmesi” amacıyla harekete geçmişti. Santa Fe Hükümeti’nin resmi bilgilerine.

Télam’dan gelen bilgilerle

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir