Guillermo “El Concheto” Álvarez, hayatının yarısından fazlasını hapiste geçiren ve önemli bir savaşı kazanan katil

Polis, Acassuso kasabasındaki evine gidip onu, soygun sırasında gerçekleşen üç cinayetten sorumlu bir soyguncu çetesinin lideri olmakla suçlanarak hapse attığında 18 yaşındaydı. Ağustos 1996’da Guillermo Antonio Alvarez O, Uruguay ve La Cava kasabalarından topladığı, bazıları reşit olmayan bir grup çocukla birlikte dışarı çıkıp “alışılmışın dışında” hırsızlık yapmayı seçen, para kazanan bir çocuktu.

Sosyal statüsü nedeniyle – babasının 15 sinema salonu vardı – vaftiz edildi ““El Concheto”Her ne kadar spor salonunda geçirdiği saatler ona bu lakabı da kazandırmış olsa da “Patoviç”. O zamandan beri periyodik olarak haberlerde yer aldı. Álvarez, ya müebbet hapis cezasına çarptırıldıktan sonra da devam eden suçlarından, ya da referans olduğu hapishanelerdeki ağırlığından dolayı. asla gözden kaçmadı.

Son “başrol” rolü, COVID-19 salgını sırasındaydı. Devoto hapishanesindeki isyancı mahkumların hapishane yetkilileri nezdinde muhataplarından biri oldu. Hiçbir zaman dikkat çekmedi ve bugün, uzun süredir beklenen, “müebbet hapis” cezasının varlığının sert bir şekilde eleştirildiği uluslararası kararın baş kahramanı olarak bir kez daha haberlerde yer alıyor.

27’si parmaklıklar ardında geçen 45 yıllık ömrüyle (ki bu 2×1 hesabıyla 34’e çıkıyor) Álvarez, hapiste geçirdiği süreyi avukat olmak ve iki düzeyde kendi savunmasını gerçekleştirebilir: şartlı tahliyesini sağlamak (kişiliğiyle ilgili olumsuz raporlar nedeniyle başarısız olduğu bir girişim) ve Amerikalılar Arası İnsan Hakları Mahkemesi’nin (IACHR) kendisini sorgulayarak onunla aynı fikirde olmasını sağlamak ömür boyu hapis cezası.

Ve bu son noktada, sahip olduğunuz şey parlak bir başarı.

Video

Gazeteci Virginia Messi bu seri katilin hikayesine dair her şeyi anlatıyor.

Ayın başında IACHR resmi bir karar yayınladı. Álvarez’in haklarının ve adli güvencelerinin ihlalinden Arjantin Devleti’ni sorumlu tuttu. Ceza Yasası’na göre azami cezayı aldığı davayla ilgili öne sürülen bir dizi nokta konusunda onunla aynı fikirdeydi.

Tartışmada çetenin VIP restoranlara yönelik dört saldırısı ve bunların arasında Belgrano mahallesindeki Migueletes ve Avenida Del Libertador’daki Company pub’da da bir saldırı yer aldı. 24 yaşındaki Adriana Carballido öldü ve polis memuru Fernando Aguirre (28)).

Uluslararası yargıçlar Şirket davasında şunu değerlendirdi: masumiyet ilkesi ihlal edildi Çünkü Álvarez tartışma boyunca kelepçelendi ve kelepçelendi, hiçbir üst mahkeme cezayı derinlemesine incelemedi ve savunmasının davasını hazırlama fırsatı olmadı.

Tüm bu “usulsüzlükler” nedeniyle, Álvarez’e verilen cezanın Yargıtay tarafından yeniden gözden geçirilmesini emrettiler… ama sadece kendisi isterse. Şimdilik – bildiği kadarıyla Zurna– Álvarez, IACHR kararının 68 sayfalık bir kopyasını talep etti ve avukatı Rosario Fernández ile birlikte izlenecek adımları analiz ediyor. Genellikle savunmada liderliği üstlenir.

“El Concheto” kağıt kopyayı aldığında, Amerikalılar Arası Mahkeme’nin kararının gerçekte iki karar olduğunu görecek.

Katil Guillermo “Concheto” Álvarez’in lehine olan mahkeme kararı.

Geçtiğimiz 24 Mart’ta yargıçlar Rodrigo Mudrovitsch, Patricia Pérez Goldberg, Humberto Sierra Porto ve Ricardo Pérez Manrique’nin oyları Arjantin Devletini kınadı ve ömür boyu hapis cezasının uluslararası standartlara uyarlanmasını talep etti. Geçici bir ceza düşünülüyorsomut rakamlarla: örneğin 25 yıl, 30 yıl, 35 yıl.

Öte yandan, Temmuz ayında ömür boyu hapis cezasının bir ceza olarak varlığına doğrudan karşı çıkan yargıçlar Eduardo Ferrer Mac Gregor Poisot ve Nancy Hernández López’in gerekçeli azınlık görüşü imzalandı. Bunu ölüm cezası kadar insanlık dışı ve onursuz buldular..

Halihazırda ‘cezaların insanileştirilmesi sürecinde, sürekli hapis veya uzaklaştırma cezasının, ölüm cezasının yerine geçtiği’ kabul edilmektedir. Ancak bizim açımızdan ölüm cezasının yerine müebbet hapis cezasının getirilmesi, cezanın insanileştirilmesi anlamına gelmemekte, hatta idam cezası kadar ağır ve onursuz hale gelebilmektedir.“dedi azınlıkta imza atan iki yargıç.

Guillermo “El Concheto” Álvarez ne dedi?

Uzmanlar açısından yetişkinlere yönelik ömür boyu hapis cezasına ilişkin önemli bir emsal teşkil eden bu oylamada Guillermo Álvarez’in Mahkeme önündeki ifadesi kurtarıldı.

Bana yaşattıkları sonuçların ne kadar ileri gideceğini bilmiyorum. Ne zaman tahliye olma şansına sahip olacağımı bilmediğim için hayat planı yapamıyorum. En azından bir randevum olsaydı, ailemle, oğlumla tekrar ne zaman yaşayabileceğimi planlayabilirdim, projelendirebilirdim. Benim beklentim ne zaman yeniden bir hayata sahip olabileceğimi biliyorumIACHR önünde “El Concheto” iddiası var.

Guillermo'nun talebi "Konçeto" Álvarez, üç cinayetten ömür boyu hapis cezasına çarptırıldı.Talep, üç cinayetten ömür boyu hapis cezasına çarptırılan Guillermo “Concheto” Álvarez tarafından yapıldı.

Álvarez zaten Arjantin’de haklı çıkmayı başarmıştı… ama bu uzun sürmedi.

Aralık 2015’te Ceza Temyiz Dairesi II. Dairesinin üç hakiminden ikisi “müebbet hapis cezasının 25 yılı aşamayacağını” değerlendirdi ve özgürlüklerini emrettiler.

Ancak 96 gün sokakta kaldıktan sonra Álvarez kafa karıştırıcı bir kaçışa karıştı (daha sonra bu yüzden mahkum edildi) ve şu anda bulunduğu Devoto’ya geri döndü.

Tüm bunların ortasında, Yargıtay’a başvuran Yargıtay savcısı tarafından özgürlüğüne itiraz edilmişti. En yüksek mahkeme, 2019 yılında Yargıtay II. Dairesi’nin kararını iptal ederek sert bir tutum ortaya koydu: hiçbir müebbet hapis cezasının geçici hapis cezasına dönüştürülemeyeceği yönünde.

"Concheto"1998 yılında.1998’de “El Concheto”.

Kararda, Mahkeme yargıçları, tutuklunun “şartlı tahliye” talebinde bulunabilecek durumda olması durumunda serbest bırakılması görevini Ceza İnfaz hakimlerine bıraktı.

Bu noktada sıkıntılı olan nokta, müebbet hapis cezasına çarptırılan bir mahkumun ne zaman “şartlı tahliye” aşamasına geleceği konusunda tek bir pozisyonun bulunmamasıdır. Ve özellikle Álvarez vakasında her şey onun yüzünden karmaşıklaşıyor. olumsuz hapishane raporları.

“Etkili anestezi, narsisistik ve psikopat”

Guillermo Álvarez her altı ayda bir şartlı tahliye talebinde bulunabiliyor. Bunu en son 2023’ün ortasında yapmıştı, ancak 4 Nolu Ceza İnfaz Hakimi Marcelo Peluzzi bunu reddetti. Álvarez, Temyiz’e başvurdu ve adli fuarda oda hizmetçileri Pablo Jantus ve Gustavo Bruzzone, sulh hakiminin kararından ayrıldı.

Kısa bir süre önce, 22 Mart 2023’te “geçici olarak ayrılmasına” izin verilmemişti. Federal Cezaevi Hizmeti (SPF), onu yarı açık bir rejime geçirmenin temsili olduğunu düşündü. kaçma riski çok yüksek.

Álvarez bugün 45 yaşında.  18 yaşından beri cezaevinde. Arada 96 gün serbest kaldı ve tekrar düştü.Álvarez bugün 45 yaşında. 18 yaşından beri cezaevinde. Arada 96 gün serbest kaldı ve tekrar düştü.

Şartlı tahliye hesaplamasını tamamlamaya yetecek kadar yıldır hapiste olmasına rağmen – ve SPF bunu derecelendirdi “10 kopya“davranışı ve”iyi 7“Onun konsepti… Ceza İnfaz Kurumu oybirliğiyle onun gitmesine izin verilmemesini tavsiye etti.

Dengesiz, narsist kişilik, psikopatik özellikler, hayal kırıklığına karşı düşük tolerans, duygusal anestezi.”Álvarez’in hapishane raporunda yer alan bazı kavramlar da vardı ve bunların SPF ile her zaman berbat bir ilişkisi vardı.

Hatta 2000 yılında gardiyanları hakimi öldürmek için komplo kurmakla suçlamıştı. Alberto BañosMahkumların Caseros hapishanesinden soygun yapmak için ayrıldığı iddiasını araştıran kişi.

Ceza İnfaz Kurumu’nun raporları bağlayıcı olmasa da Yargıç Marcelo Peluzzi bunları ayrıntılı olarak değerlendirdi. Ve Yargıtay açısından da doğru yaptı. Álvarez bu yüzden özgür değil Yıl sonunda talebinizi yineleyebilirsiniz..

Hapishane raporlarına göre Álvarez sırf uymak için kurslara gidiyor ya da terapiye gidiyor. işlediği suçların sorumluluğunu almazözellikle şiddetliydi.

1996 yılında, bir haftadan kısa bir sürede (23 ile 28 Temmuz arasında) “El Concheto” Álvarez tamamlandı. sekiz tur hangisinde işadamı Bernardo Loitegui, Adriana Carballido ve Fernando Aguirre’yi öldürdü. Zaten Kasım 1998’de bu terör dizisi nedeniyle hapse atılmıştı Hücre arkadaşını darbeyle öldürdü Caseros’un 16. Ünitesinde, Elbio “Monito” Aranda.

Nisan 2020'de, COVID-19 sorunuyla ilgili bir isyan sırasında Devoto hapishanesinin çatısındaki mahkumlar.  Kapalı kapılar ardındaki Guillermo Álvarez referanslardan biriydi. Nisan 2020’de, COVID-19 sorunuyla ilgili bir isyan sırasında Devoto hapishanesinin çatısındaki mahkumlar. Kapalı kapılar ardındaki Guillermo Álvarez referanslardan biriydi.

Aldığı tüm cezalar arasında en yüksek olanı, 28 Ekim 1999’da 1 Nolu Oral Çocuk Mahkemesi (Şirket Davası) tarafından “” suçundan verilen cezaydı.dört kez tekrarlanan silah kullanımıyla ağırlaştırılmış soygun, bunlardan birine teşebbüs, cinayetin sürdürülmesi nitelikli ve sonuç olarak cezasızlık ve ciddi yaralanmalara yol açtı“.

Bu, Amerikalılar Arası İnsan Hakları Mahkemesi’nin karmaşık bir yaraya parmak basarak sorguladığı karardır: Ömür boyu hapis cezasının geçerliliği…. Guillermo Álvarez gibi sapkın bir davada bile. Arjantin tarihinin en kötü çoklu katillerinin kürsüsünde.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir