Güemes hapishanesinin liderliği, “Tüfek Efendisi”nin yılbaşı gecesi olağandışı kaçışının ardından görevden alındı.

Milli Güvenlik Bakanlığı karar verdi Güemes federal hapishanesinin liderlerini görevden almakSalta’da uyuşturucu kaçakçısı Patricio Ruiz Diaz’ın (45) ardından “Bay Tüfek”.

Federal Cezaevi Hizmetinin artık bağlı olduğu Bakan Patricia Bullrich, 1 Ocak’ta çevresi basit bir pense ile ihlal edilen ceza birimine bir grup denetçi göndermişti. Toplamda üç çevre kablosu kimsenin farkına varmadan kesildi.

Şimdi Bullrich, kompleksin başkanının, Güvenlik Direktörünün, Ruiz Diaz’ın bulunduğu Modülün yöneticisinin ve İç Güvenlik başkanının önleyici olarak yer değiştirmesine karar verdi. Ayrıca Julián Curi başkanlığındaki Ceza İnfaz Kurumu Müsteşarı, kıdemsiz personelin olası sorumluluklarını analiz etmek için bir özet başlattı.

Resmi kaynaklar öyle olduğunu belirtiyor dahili raporları analiz etmek Devoto hapishanesinden orta güvenlikli bir hapishaneye nakledilmesine olanak sağladı ve ayrıca, Pavyonun TOPLAMI’na nasıl erişebilirdi? ve oradan kaçmak için tel çitler.

Ruiz Diaz hâlâ kaçak ve kaçtı hakkında uluslararası tutuklama emri.

Patricio Ruiz Diaz, “El Señor Fusil” (aslında kendisine Polis tarafından verilen isim) olarak biliniyor ve 2019 yılında Buenos Aires’in kuzey bölgesinde faaliyet gösteren bir uyuşturucu çetesinin başı olarak tutuklandığında manşetlere çıkmıştı. Banliyöde yaklaşık bir ton esrar, 12 kilo kokain ve çok sayıda tüfeğin bulunduğu bir cephanelik ele geçirildiği belirtildi.

San Martín Federal Sözlü Mahkemesi 1, onu “nakliye ve depolama şeklinde narkotik kaçakçılığı, ateşli silah ve mühimmatın yasadışı toplanması ve kara para aklama” suçlarından 6 yıl hapis cezasına çarptırdı.

“El Señor del Fusil”, Ingeniero Maschwitz’de bir uyuşturucu çetesine liderlik etme suçlamasıyla tutuklandığında.

Mahkumiyetin ardından Colonia Pinto’nun 35. Birimine yerleştirildi. Ancak kaçacağı söylentileri çıkmaya başlayınca 12 Haziran 2023’te Salta’daki Güemes federal hapishanesine nakledildi. Oradan 2024 yılının ilk günü şafak vakti kaçtı.

Onaylandığı gibi Zurna Milli Güvenlik Bakanlığı kaynakları, ilk incelemede, Fonksiyonel 4’ün B pavyonunun iç verandasının çevre dokusunda bir kesik ve ardından Tower Post 1 bis yüksekliğinde başka bir delik buldu.

“Tüfeğin Efendisi” kimdir?

Polis ona “Tüfeğin Efendisi Don Patricio” adını verdi. Kamyon şoförü olarak çalıştığını iddia eden 45 yaşındaki bu adam, 2019 yılında Volkswagen Suran’ını sürerken dur sinyaline uymaması ve Pan-American’ın yokuşlarından birinde yanlış yoldan kaçmaya çalışması nedeniyle tutuklandı. Otoyol.

Adli izinle Buenos Aires’in Ingeniero Maschwitz (Escobar) kasabasında 1400 Ricardo Fernández ve 300 Carlos Tejedor caddesindeki iki eve baskın yapılarak 920 kilo esrar (1.040 somun) ve 11.725 kilo kokain ele geçirildi.

Ruiz Diaz'ın tutuklandığı baskında cephaneliğin bir kısmı bulundu.Ruiz Diaz’ın tutuklandığı baskında cephaneliğin bir kısmı bulundu.

Prosedür, Yasadışı Uyuşturucu Kaçakçılığı Soruşturma Müdürlüğü’nün Zárate-Campana Heyeti tarafından isimsiz bir çağrıya dayanarak gerçekleştirildi.

Kaynaklar, toplam 7 tutuklunun bulunduğunu ve örgütün uyuşturucuları dağıtmak ve parçalamak için kendi laboratuvarına sahip olduğunu ortaya çıkardı. Ancak sözlü duruşmaya üç sanık gelerek çok düşük cezalar için kısaltılmış bir cezaya imza attı.

Soruşturmacılar ayrıca Colt AR-15 5.56 kalibrelik yarı otomatik tüfek, 7.62 kalibrelik FAL, Pam 9 milimetre kalibrelik makineli tüfek, iki pompalı tüfek ve dört tabancadan oluşan bir cephaneliğe de el koydu.

Colt AR-15 saldırı tüfeği ABD Ordusu tarafından Vietnam, Afganistan ve İran’da kullanıldı. M16 takma adıyla DEAŞ’lı cihatçı teröristlerin ve 15 NATO ülkesinin cephaneliğinde yer alıyor.

Polis ayrıca bir Toyota Hilux kamyona, bir Renault Trafic minibüse, bir Volkswagen Bora’ya, Ruiz Díaz’ın VW Suran’ına, iki motosiklete, farklı araçlara ait altı plakaya, dört cep telefonuna, belgelere, altı tartıya, iki hidrolik prese, dört kurşungeçirmez ele geçirdi. yelekler, iki takım kelepçe, eller, bir Ulusal Jandarma şapkası, bir Yerel Polis beresi, bir kar maskesi ve 187.900 peso.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir