Güçlü Liquitay uyuşturucu klanına karşı darbe

Soyadı doğrudan eski bir soydan, önce İnka imparatorluğuna, sonra da İspanyol yönetimine direnen Diaguita halkına gönderme yapıyor. Liquitay’lar Calchaquí Vadilerine yerleşmiş olan Kuzeybatı Arjantin’in (NOA) orijinal ailelerinin bir parçasıdırlar.

Liquitay, yerli halkların tarihinde ve birkaç yıldır da yerli halkların tarihinde önemli bir soyadıdır. NOA uyuşturucu kaçakçılığı.

Ancak son aylarda çeşitli dosyalarda 12 Kasım 2023’te kaçırılan 418.269 kilo kokain sevkiyatının arkasında olmakla suçlanıyorlardı.

Uyuşturucu, La Quiaca’dan (Jujuy) ayrılan ve Santiago del Estero’da durdurulan bir çimento kamyonunun çift dipli içindeydi.

Ayrıca, diğer davaların yanı sıra, 4 Ocak’ta Jujuy’da bir Mercedes kamyonuna yüklendikten sonra ele geçirilen 43 kilo kokaini taşımakla da suçlanıyorlar.

Liquitay uyuşturucu klanına yönelik operasyonlardan biri. Fotoğraf: Cumhuriyet Savcılığı.

Alberto Abel Liquitay (45) ve amcası David Liquitaya Choque (57), Geçen Çarşamba günü, 31 evin aranmasını, 6 mağazanın kapatılmasını (bir moda klasiği olan araba yıkama da dahil) ve 20 araba, 12 kamyonet, 7 kamyon, 6 mağazanın ele geçirilmesini içeren bir kara para aklama operasyonunda tutuklandılar. motosikletler, 3 dört tekerlekli bisiklet ve bir ticari araç.

Hem Alberto Abel hem de David, Cuma günü önleyici gözaltı cezasına çarptırıldı. Klanın üçüncü nesline ait iki Liquitay daha kaçaktı ve uluslararası yakalanmaları emredildi.

Jandarma tarafından yürütülen soruşturma, bir savcı ekibi tarafından yürütüldü: Ricardo Toranzos (Karmaşık Davalar bölgesinden), Diego Iglesias (Procunar başkanı), Federico Zurueta (Jujuy Mali Birimi’nden), Carlos Amad ( Geçiş Mali Birimi’nden) ve Jorge Viltes (Procunar NOA’dan).

Bu Cuma günü yapılan iddianame duruşmasında resmileşen çeteye yönelik suçlama, “emsal suç” olan nakliye, pazarlama amacıyla elde edilen parayı aklamaya adanmış bir örgüt kurmaktır. Bolivya kokaini yasadışı sınır geçişleri yoluyla Arjantin’e girdi. Uyuşturucular daha sonra araçlarla veya kolilerle Arjantin’in farklı noktalarına dağıtıldı.

Bu haftaki operasyona katılanlar Liquitay’ın farklı kuşaklarından. Klanın ilk önemli karakteri şuydu: Estanislao Alberto Liquitay2020 yılında 67 yaşında hayatını kaybeden.

Ailenin reisi COVİD-19’a yakalandım Güemes hapishanesinde (Salta) uyuşturucu kaçakçılığı suçundan aldığı 10 yıllık hapis cezasını çekerken.

Estanislao, 2019 yılında, Toranzos’un başkanlığını yaptığı, o zamanın yeni kurulan Karmaşık Davaları Soruşturma ve Davalarından Sorumlu Savcılığın yeni suçlayıcı Usul Kanunu çerçevesinde Salta’nın yeni suçlayıcı Usul Kanunu çerçevesinde açtığı ilk dava için haber olmuştu. .

Estanislao Alberto Liquitay uyuşturucu kaçakçılığı suçundan 10 yıl hapis cezasına çarptırılmıştı.  2020'de hapishanede COVID-19 kurbanı olarak öldü.Estanislao Alberto Liquitay uyuşturucu kaçakçılığı suçundan 10 yıl hapis cezasına çarptırılmıştı. 2020’de hapishanede COVID-19 kurbanı olarak öldü.

Yargıç, Córdoba’ya posta yoluyla 11 kilo kokain gönderildiğini öğrendikten sonra Estanislao ve diğer üç kişiyi mahkum etmişti. Emirler verilmişti kamyon yağına bulanmış narkotik karşıtı köpeklerin burnunu atmak.

Kokain seyahat sırasında tespit edildi, paketlerin içindekiler unla değiştirildi ve operasyon kontrollü bir teslimat olarak görüldü.

Nesil değişimi

Savcılar tarafından yapılan aile ağacı yeniden yapılandırmasına göre, uyuşturucu kaçakçılığıyla ilgili ilk Liquitay’lar Estanislao Alberto Liquitay ve David Liquitaya Choque kardeşlerdi. İlki 2020’de öldü ve Salta’da bulunan ikincisi tutuklandı.

Stanislaus’un vardı dört çocuk: Deolinda, Alberto Abel, Guillermo ve Alberto Martín. Bu çöplerden öne çıkanın, kokain işinde yer alan üçüncü neslin önemli bir bölümünü doğuran Deolinda olduğunu söylüyorlar: Maximiliano, Joel ve Araceli.

Estanislao Liquitay'a karşı dava.  Fotoğraf: Cumhuriyet Savcılığı.Estanislao Liquitay’a karşı dava. Fotoğraf: Cumhuriyet Savcılığı.

Küçüklerin kuzeni (Anahí Antonella, kızı Alberto Abel) da kara para aklama rolünde karmaşık görünüyor.

Bir güven çekirdeği olarak ailenin önemi, Mario Gómez (Deolinda’nın şu anda hapishanede olan kocası) ve Antonella Liquitay arasındaki bir dinleme oturumunda ortaya çıkıyor. Konuşmada işlerinden ve görünüşe göre azizlerin kutsamasından bahsediyorlar.

Ailede birlik olmadığını gördüyseniz bunun nasıl olduğunu gördünüz mü? […]. “Bu Azizlerin hatası değil, bizim hatamız. Beni anlıyor musun? İşimizi yapmak için Azizleri kullanmak zorunda değiliz. Mm? Bunu her zaman kaydet kızım, mm? Bizimle ilgilenmelerinde sorun yok, ne olursa olsun her şeyi koru, ama hey, bunu iyi biliyorsun bazen yaptığımız her şey kötüdür…beni anlıyor musun, anlamıyor musun? Ama ne yazık ki hayatın kanunu bu; Ben yapmazsam başkası yapacak Hmm? Sorun ne?”.

Liquitay uyuşturucu klanına yönelik operasyonlardan biri.  Fotoğraf: Cumhuriyet Savcılığı.Liquitay uyuşturucu klanına yönelik operasyonlardan biri. Fotoğraf: Cumhuriyet Savcılığı.

Savcılar için çetedeki önemli bir kişi Maximiliano Liquitay (29), Deolinda’nın oğlu (47). Yalnızca doğrudan akrabaların değil aynı zamanda da katıldığı klanın başı olacaklardı. birçok kez ortakları. Aslında, kurucu patron Estanislao Liquitay’ın eski karısı Graciela Zambrana’nın (63) 1978’de uyuşturucu yasasını ihlal etme sabıkası var.

Estanislao’nun dört çocuğundan üçünün annesi olan Zambrana, ondan ayrıldı ve yeni bir çift kurdu. Vergi kararına göre her ikisi de örgütün ön adamları.

Klanın geleneğini sürdürerek, 2020 yılında Salta 1 Nolu Federal Sözlü Mahkemesi, Estanislao Liquitay’ın son ortağı María Virginia Quispe’yi üç yıl ertelenmiş hapis cezasına çarptırdı. Córdoba’ya gönderilen kokain paketlerinde durum şöyleydi: Mikrodalga fırının içinde 11 kilo saklı.

Liquitay uyuşturucu klanına ait bazı araçlar ele geçirildi.  Fotoğraf: Cumhuriyet Savcılığı.Liquitay uyuşturucu klanına ait bazı araçlar ele geçirildi. Fotoğraf: Cumhuriyet Savcılığı.

Daha sonra kaçak kalmayı başardığı için mahkemeye çıktı. Çok beyefendi, Estanislao, kendisini tehlikeye atmamak için ayrıldıklarını ancak kadının hâlâ mahkum olduğunu söyledi..

Kardeşler, çocuklar, kuzenler, ortaklar, eski ortaklar. Savcının kararında şu ifadeler yer alıyor: “Örgütün büyüklüğü ancak tüm üyeleri ve uyuşturucu kaçakçılığı manevralarına katılımcı olarak rolleri düşünüldüğünde tam olarak anlaşılabilir. Liquitay ailesinin üyelerinin ortakları da burada ortaya çıkıyor.” .

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir