Gövdesinde Arjantin’den gelen 200 kilo kokain taşıyan gemi için Avustralya’da alarm verildi

Yine bir Kokainle kirlenmiş ticaret gemisi Bir kez daha uluslararası dikkati Arjantin’e, daha doğrusu San Lorenzo’nun Santa Fe limanına yöneltti.

Haziran ayında neredeyse aynı şekilde olduğu gibi – Avustralya, Uruguay/San Lorenzo/La Plata’ya giden bir ticari geminin gövdesinde gizlenmiş 800 kilo kokain yükünü keşfettiğinde – şimdi de Melbourne Polisi ikinci bir geminin bulunduğunu bildirdi. San Lorenzo’dan, gövdesinin bir bölmesinde saklanmıştı 200 kilo kokain içeren paketler. Sevkiyatın değeri yaklaşık olarak belirlendi 80 milyon dolar.

Bu yeni vakanın aynı zamanda Mayıs 2022’de meydana gelen başka bir yüksek etkili vakayla da temas noktası bulunuyor. O sırada Brezilyalı bir dalgıcın cesedi Newcastle (Avustralya) sahilinde ortaya çıktı ve yanında 50 kilo kokain yüzüyordu.

Uyuşturucunun Arjantin’den (San Lorenzo) gelen tahıl gemisi Areti’nin dibine bağlı olarak seyahat ettiğine ve dalgıcın kokaini kurtarma manevraları sırasında öldüğüne inanılıyor. Avustralya Polisi 50 kilodan biraz fazlasına el koydu ancak gerçekte 300 kiloluk bir sevkiyattan bahsediliyor.

Avustralyalı yetkililerin raporunda, “Avustralya Sınır Gücü (ABF) memurları, Arjantin’den Yeni Zelanda üzerinden seyahat ettikten sonra 9 Ağustos’ta Melbourne’un Maribyrnong terminaline yanaşmış bir gemiyi aramak için uzaktan kumandalı bir su altı aracı (ROV) kullandı” ifadesine yer verildi. Salı.

Narkosuç Savcılığı (Procunar), halihazırda bu işleyiş tarzını araştıran Arjantin Gümrüğü ile birlikte dava üzerinde çalışıyor. Somut veriler olmadan bile ileri sürdükleri ana hipotez, kirliliğin Brezilya’da meydana geldiği yönünde.

Avustralya’da Arjantin’den ayrılıp Güney Amerika’nın diğer limanlarından geçen 200 kilo kokain taşıyan bir gemi tespit ediyorlar. Fotoğraf Nezaket İli

Açıklamada, “Memurlar, geminin balast tanklarının içine ve dışına deniz suyunu pompalamak için kullanılan boruların bulunduğu bir bölge olan geminin deniz kutusunda şüpheli bir gövde bağlantısı tespit etti” ifadeleri kullanıldı.

Arjantin Gümrüğü de bu Salı günü bir rapor yayınladı; buna göre gemi Chemstar Safir limanından geçti San Lorenzo ve ardından Campania ve Quequen aracılığıyla. Ancak aynı zamanda kendisinin de olduğunu ayrıntılarıyla anlatıyor. Santos (Brezilya) ve Montevideo (Uruguay) limanında 12 gün.

Avustralya’ya giden gemide kokain: yakın bir emsal

Avustralya, uluslararası mafyalar için en kazançlı küresel destinasyonlardan biridir. Denizcilik otoriteleri, sınırlarda kokain sevkıyatlarına “benzeri görülmemiş düzeylerde” el konulması konusunda sürekli olarak tetiktedir.

Geçen haziran ayında bir kargo gemisi buldular Aziz Pinot Arjantin’den gelen gemi, Batı Avustralya’ya varmadan önce San Lorenzo (Santa Fe) ve de la Plata limanlarında mola veriyor. 800 kilodan fazla kokain taşıyordu. 212 milyon ABD doları– suyla dolu bir balast tankının içine gizlenmiş.

Yerel basında çıkan haberlere göre, Avustralya Federal Polisi ve Sınır Gücü memurları, Avustralya’nın batı kıyısındaki Rottnest Adası açıklarında daha küçük bir kabin kruvazöründen acil çağrı aldıktan sonra 29 paket kokain keşfetti. 9haber.

Mayıs 2022’de Avustralya’nın Newcastle Sahili açıklarında bir dalgıç bulundu. Fotoğraf Polis Avustralya

Her şey, yetkililerin bir kargo gemisinin yerel bir mafya tarafından alınmak üzere denize uyuşturucu atacağına dair istihbarat almasıyla başladı. Buna, malları alması gereken kişilerle şans eseri bir toplantı da eklendi.

İlk olarak yerel polis memurları, 10 metre uzunluğundaki tekneye yardım etti. Sabit Adres Yok Perth şehrinin kıyısına yaklaşık 20 kilometre açıktaki Rottnest Adası yakınında, motor sorunları olduğu iddiası nedeniyle yardım çağrısında bulunan kişi.

Avustralyalı yetkililer daha sonra teknedeki üç adamın çok az yelken tecrübesine sahip olduğunu ve gemiyi denize açılmadan bir gün önce nakit olarak satın aldıklarını keşfetti.

Kısa bir süre sonra, Sabit Adres Olmayan olayın meydana geldiği yerin yakınında ST Pinot ticari gemisinin şüpheli varlığını tespit ettiler.

Sınır yetkilileri kargo gemisine bindi ve onu Perth’in 23 kilometre güneyindeki Fremantle Limanı’na götürdükten sonra, su dolu bir balast tankının içinde şüpheli paketler buldular.

Aynı gün Avustralya Donanması dalgıçları mavi plastiğe sarılı 28 büyük paketi sudan çıkarırken, tank boşaltıldığında başka bir paket daha tespit edildi. Adli tıp analizlerinde tüm paketlerin yaklaşık bir kilogram kokain içerdiği tespit edildi.

Vessel Tracker sitesi tarafından yürütülen takibe göre, kargo gemisi 9 Nisan’da San Lorenzo (Santa Fe) limanından yola çıktı ve on bir gün sonra La Plata limanından geçti.

Avustralyalı yetkililer kargo gemisi mürettebatının sorumluluğunu araştırırken, Sabit Adresi Olmayan gemide bulunan 21, 25 ve 29 yaşlarındaki üç adam gözaltına alındı. Paketlerin toplanmasından sorumlu olacaklarına inanılıyor. Hepsi, ömür boyu hapis cezasına çarptırılabilecek bir suç olan uyuşturucu kaçakçılığıyla suçlandı.

Operasyona katılan Avustralya Sınır Gücü komutanı Ranjeev Maharaj yaptığı açıklamada, “Avustralya sınırlarında kokain sevkıyatlarına benzeri görülmemiş düzeylerde el konuluyor.” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir