eski erkek arkadaşa müebbet ve derhal tutuklanma

Francisco Amador (36) cezaevine girdi. Cezasının ardından 29 Nolu Oral Ceza Mahkemesi’nin odasından kelepçeli ve gözetim altında ayrıldı. Marianela Rago suçundan ömür boyu hapis (19). Matías Rago Zapata’nın (37) Balvanera’nın dairesine girip kız kardeşini ölü bulmasının üzerinden 4.903 gün geçti.

“Zulüm ve ihanetle işlendiği için ağırlaştırılmış cinayet” davasının görülmesine ve bu Çarşamba günü mahkûmiyetle sonuçlanmasına kadar 13 yıl geçti.

Amador duruşmanın her gününde ebeveynleri ve avukatı Luis Ricca ile birlikte geldi. Tek bir duruşmayı bile kaçırmayan Patricia Zapata ve Matías Rago Zapata’dan her zaman uzakta, 1500 Paraguay Caddesi’ndeki binanın içindeki bir bankta sessizce beklediler.

Amador kontrollü, statik ve ölçülü bir şekilde son kez konuştu ve şunları söyledi: “Beyler, Marianela Rago’yu ben öldürmedim. Bu kanıtlanabilirdi. Şiddet vardı ama bu beni katil yapmaz“, dedi cezasını öğrenmeden kısa bir süre önce.

Amador 13 yıl sonra eski partnerine şiddet uyguladığını itiraf etti. duruşmanın başında reddettiği bir şey Marianela’nın ilişkileri sırasında mağdur olduğu sürekli ve tekrarlanan şiddet olaylarını anlatan en az 15 tanığın ifadeleri sayesinde bu durum duruşmalar sırasında fazlasıyla kanıtlandı.

Francisco Amador, Marianela Rago’nun suçundan dolayı ceza verildiği sırada. Onu müebbet hapis cezasına çarptırdılar. Fotoğraf Juano Tesone

Ricca’nın müvekkilinin beraatını talep ettiği bu gün için savunma tartışmaları planlandı. Ancak şaşırtıcı bir şekilde, dördüncü aranın ardından yargıçlar Hugo Navarro, Juan María Ramos Padilla ve Rodolfo Goerner, kararı saat 15.00’te açıklayacaklarını duyurdu.

Amador bu sırada serbest bırakıldı, soruşturmanın başında tüm gözler ona çevrildiğinde hapishanede sadece birkaç gün geçirdi. Pazartesi günü, Genel Savunma Bürosu’nun Suç Mağdurları için Hukuki Yardım ve Sponsorluk Programından Esteban Galli ve María de la Paz Herrera’nın önderlik ettiği şikayetin ardından, sanık için en yüksek cezanın verilmesini talep ettiler. Bir polis ekibi Amador’un kaçmasını engellemek için takibe başladı.

Başsavcı Sandro Abraldes de aynı doğrultuda bir talepte bulunarak, suçlu bulunması halinde derhal tutuklanmasına karar verilmesini talep etmişti.

Francisco Amador'a verilen ömür boyu hapis cezasını duyan Marianela Rago'nun akrabalarının hissettiği duygu ve rahatlama.  Fotoğraf Juano TesoneFrancisco Amador’a verilen ömür boyu hapis cezasını duyan Marianela Rago’nun akrabalarının hissettiği duygu ve rahatlama. Fotoğraf Juano Tesone

Marianela’nın hâlâ şokta olan arkadaşları, tartışmaların ardından kararın saat 15.00’te verileceği haberini aldıklarında “çok korktuklarını” itiraf etti. İçlerinden biri olan Belén, “Uçuyorum, henüz düşmedik” dedi. Zurna.

Öğle saatlerinde açıklanan bu kararı kimse beklemiyordu.

Amador, 2013 ile 2018 yılları arasında beş kez görevden alındı Yargıç Karina Zucconi tarafından. Ölüm tarihini güncelleyen ve kendisini mazeretsiz bırakan bir bilirkişi raporunun ardından nihayet onu kovuşturan, Suç Dairesi IV. Dairesi oldu. Böylece yargılanıp mahkum edildi”zulüm ve ihanetle işlenerek ağırlaştırılmış cinayet“.

Marianela Rago Zapata, 2010 yılında eski erkek arkadaşı Francisco Amador tarafından öldürülmüştü.Marianela Rago Zapata, 2010 yılında eski erkek arkadaşı Francisco Amador tarafından öldürülmüştü.

Şikayet değişikliği ve savcılığın suçlamasının gelişmesiyle birlikte, Marianela’nın Amador’la ilişkisi sırasında maruz kaldığı şiddetin bağlamını kanıtlamayı başardılar. Bu, sanığın suç mahallinde bulunmasını sağlayan uzmanlığa eklendiğinde, ulaşılması kolay olmayan bir mahkûmiyet kararına olanak sağladı.

Gerçek

Marianela öldürüldü. Cesedini buldular 28 Haziran 2010kardeşi Matías, kızın 2080 Tucumán Caddesi’nde kiraladığı 7° “A” dairesinde neler olduğunu görmeye gittiğinde Onu bulamadılar, planladığı birkaç toplantıya gitmemişti ve kimse bilmiyordu. onun hakkında herhangi bir şey.

Kurban oturma odasında yerde yatıyordu ve otopsiye göre ölmüştü boğazı kesildi ve 23 bıçak yarası Evin mutfak çekmecesinden kaybolan bir bıçak tarafından yapılmış.

Otopsiyi yapan adli tıp doktoru Héctor Di Salvo, duruşmada “ölüm nedeninin katliam olduğunu”, ayrıca “karaciğerinde yırtık bulunduğunu, bunun da uygun bir yaralanma olabileceğini” ifade etti. ölüm “ölüm”.

Mahkum.  Francisco Amador Tribunales'ten böyle ayrıldı.  Fotoğraf Juano Tesone Mahkum. Francisco Amador Tribunales’ten böyle ayrıldı. Fotoğraf Juano Tesone

Amador şiddeti her zaman reddetti ve arkadaşlarını aralarındaki ilişkiyi kıskanmakla suçladı. Dahası, duruşma boyunca, Marianela’yı sorunlu madde kullanımıyla suçlayarak suçlamayı saptırmaya ve Marianela’yı ölümünden sorumlu tutmaya çalıştı. Ayrıca bir gazoz kutusu ve bir tişört üzerinden departman dışından birisinin girdiği ve bu kişilerin suçtan sorumlu olacağı versiyonunu da kurmaya çalıştı.

“Masanın üzerinde bir kutu gazoz beliriyor ve daha önceki görgü tanıklarının belirttiğine göre o sırada orada değildi. Bir XXL tişört, sigara izmaritleri ve esrar esrarı vardı. Bu izmaritlerden birinin üzerinde bir erkeğin DNA’sı görünüyor. Amador olmayan ve Marianela. Marianela’nın pantolonunda kan bulundu ve erkek kökenli iki genetik profile sahip olduğu belirlendi. Bu profillerin hiçbiri Francisco Amador’unkiyle örtüşmüyor. Sigara izmaritleri de analiz edilmiyor.” , Ricca müvekkilinin lehine şüpheyi haklı çıkarmaya çalıştı.

Cezayı duyduktan sonra Marianela'nın yakınları kucaklaştı.  Fotoğraf Juano TesoneCezayı duyduktan sonra Marianela’nın yakınları kucaklaştı. Fotoğraf Juano Tesone

“Bugün yeniden yaşıyoruz” dedi Telam Marianela’nın kardeşi Matías, lanet kararı duyduktan birkaç saniye sonra.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir