Emerenciano Sena ve Marcela Acuña’yı Chaco’daki ortak hapishanelere naklettiler

Cecilia Strzyzowski cinayetinin baş sanıklarından ikisi olan Emerenciano Sena ve eşi Marcela Acuña, bu Cuma ortak hapishanelere nakledildi Chaco’da güçlü bir güvenlik operasyonunun ortasında.

Yeri değiştirilen ilk kişi Acuña oldu. Transferi saat 12.55 sıralarında 6. Karakoldan ayrıldığı sırada gerçekleşti. Chaco’nun başkentinden geldi ve dakikalar sonra Chaco Kadın Cezaevi Birimi 1.

Emerenciano ise saat 13.50’de 3. bölümden transfer edildi. karşı direnişin Cezaevi Kompleksi 1oğlu César’ın kaldığı yer.

Tedbir amaçlı gözaltına alınan çift, Polisin desteğiyle Cezaevi Harekat Birimi personeli tarafından nakledildi. Her zaman kelepçelendiler, kask ve kurşun geçirmez yelek giydiler ve etrafları yoğun bir polis konuşlandırmasıyla çevrildi.

Yargılanmayı beklerken mevcut yerlerinde kalıcı olarak gözaltında tutulacaklar.

Sena klanının üyeleri: Emerenciano, César ve Marcela.

Chaco valisi Leandro Zdero, Twiter/X sosyal ağında “SENA KLANINA ORTAK HAPİSHANE. Mahkeme kararına uygun olarak, Emerenciano Sena ve Marcela Acuña ortak bir hapishaneye nakledildi” diye yazdı.

Hem Sena hem de Acuña, Haziran 2023’te Chaco’nun Resistencia kasabasında ortadan kaybolan Cecilia Strzyzowski’nin öldürülmesiyle ilgili olarak ağırlaştırılmış cinayet suçuyla suçlanıyor. Suçlu bulunmaları halinde ömür boyu hapis cezasına çarptırılabilirler. Kayıp genç kadının eski ortağı César Sena da aynı durumda.

Teminat Hakimi Héctor Sandoval, çiftin Ağustos 2023’te tedbir amaçlı gözaltına alındığını doğruladı ve aynı ayın 22’sinde Chaco Ceza ve Ceza Temyiz Dairesi de oğullarının tedbir amaçlı gözaltına alındığını doğruladı.

Sena klanının yanı sıra işbirlikçilerinden dördü de yargılandı: Fabiana González, José Gustavo Obregón, Griselda Reinoso ve Gustavo Melgarejo, kadın cinayetini örtbas etmekle suçlanıyor.

Aralık ayının sonunda, Chaco Haber Bakanlığı, Emerenciano Sena ve Marcela Acuña’nın César Sena ile aile görüşmeleri yapabilmesine olanak tanıyan yeniden bağlanma protokolünün askıya alınması emrini verdi. Günler önce klan lideri, ev hapsine ulaşmak için “tam bir sağlık araştırması” talep etmişti.

Cecilia Strzyzowski’nin kadın cinayeti

28 yaşındaki genç kadın en son 2 Haziran 2023’te saat 9:16’da Resistencia’daki 1460 Santa María de Oro Caddesi’ndeki kayınpederinin evine yanında eşiyle birlikte girerken bir güvenlik kamerası tarafından görüldü. kocası César Sena.

Savcılar Jorge Cáceres Olivera, Nelia Velázquez ve Jorge Gómez’in suçlamalarına göre genç kadın, o gün saat 12.13 ile 13.01 arasında evin odalarından birinde, görünüşe göre boğularak öldürüldü. César, Emerenciano Sena ve Acuña’nın yanındaydı.

Davaya göre, bir battaniyeye sarılmış cesedi, Sena ailesinin işbirlikçisi Obregón ve César Sena tarafından Toyota Hilux kamyonuyla ana sanıkların sahip olduğu hurda dükkanına götürülecek ve orada yakılacaktı.

Daha sonra kalıntılarının, Chanchería sınırındaki Tragadero Nehri kıyılarından biri de dahil olmak üzere farklı sektörlere dağıldığına inanılıyor.

César Sena, Cecilia Strzyzowski'nin ortağıydı.César Sena, Cecilia Strzyzowski’nin ortağıydı.

Soruşturmadaki son gelişmelere ilişkin olarak, 2 Ocak’ta Córdoba Adli Tıp Enstitüsü, “karbonizasyon ve kalsinasyon durumunda” bulunan 16 diş kalıntısının analizinin sonuçlarını açıkladı.

Adli diş hekimi Andrea Viviana Altamirano tarafından imzalanan beş sayfalık raporda, “Kemik kalıntılarının yanında bulunan parçalar insan dişleriyle uyumlu ve tek bir kişiyi temsil ediyor” denildi.

Uzman, nihai sonuçlarında şu güvenceyi verdi: “Ateşe maruz kalan diş kalıntılarının korunma durumu göz önüne alındığında, parçalar, bir kişinin kimliğinin belirlenmesi açısından birincil adli tıp açısından önem taşıyan kaplamalar sunmamaktadır. Bu nedenle diş kalıntılarının Cecilia Strzyzowski’ye ait olduğu sonucuna varmak (doğrulamak) veya dışlamak (inkar etmek) mümkün değildir.”

Aynı zamanda, geçen Kasım ayında araştırmacılar, geçen Ekim ayında Emerenciano sahasında bulunan on üç parça kemik kalıntısından birinin insan olduğunu doğruladılar, bu yüzden de bunun öldürülen genç kadına ait olup olmadığını belirlemek için DNA çıkarmaya çalışacaklar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir