Doların yükselişinin kokain ve esrar piyasasına beklenmedik etkisi

Bu bir teslimattı 100 kilo kokain “konsinye”. Satış yapan Bolivya örgütü ve alıcılar olan Rosario ailesi aynı fikirdeydi. Kilosu 5.500 dolar.

Ürünler düzinelerce sığınağa dağıtıldı ve 1 ve 0,5 gramlık dozlara bölündü. Fiyat belirlendi ve tüketiciler satın almaya başladı. Açıkçası bu Peso cinsinden. İki hafta sonra, işte ilk beklenmedik olay ortaya çıktı: Bankaya hücum doların hızla yükselmesine neden oldu ve rakamlar artık kârlı olmaktan çıktı. Borç fiilen oldu paha biçilemez.

Rosario halkı yeniden müzakere yapılmasını istedi ama Bolivyalılar reddetti. Alıcılar karar verdi tek bir peso ödemeyin ve sonuçlarına katlanmayın. Bu, yasa dışı ve suç teşkil eden Arjantin uyuşturucu pazarının, yasalara uygun davranan Arjantinli tüccarlarla aynı sorunları yaşaması ne ilk ne de son olaydı.

20 Ekim haftasında, yani seçimlerden 48 saat önce Arjantin ekonomisinin bir kısmı durma noktasına geldi. Araba, kira veya ev fiyatları yoktu. Küçük tüccarlar bile dolarize girdileri veya dolara bağlı girdileri satmamayı tercih etti. Mavi doların tedarikçileri olan mağaralar ve finans şirketleri bilet aldı ancak satmadı.

Ulusal uyuşturucu kaçakçılığı dünyasında da benzer bir senaryo yaşandı: “Hizmet dışı”bunlardan biri WhatsApp statüsünde yayınlandı. Kişi, “Dolar fiyatı olmadığı için nihai tüketici için fiyat belirlemenin de bir yolu yok” diye açıklıyor. Zurna.

Arjantin’de en çok tüketilen iki uyuşturucu kokain ve esrardır. Sözde “üreticiler” (narko jargonunda Bolivya ve Paraguaylı örgütler) ülkeye geçişten sorumlu. Bolivya’nın bir işi olan toptan kokain, her zaman dolar cinsinden fiyatlandırıldı. Öte yandan tonlarca Paraguay esrarının peso cinsinden fiyatı değişmedi. Ancak enflasyon ve Arjantin pesosunun devalüasyonu bu durumun nedeni ilaç endüstrisindeki değişiklikler. Ve yeni sorunlar.

Eylül ayında Salta’da bir minibüste bırakılan 193 kilo kokain ele geçirildi.

Seçimlerden bir hafta sonra ve 980 pesodaki mavi dolarla bugün neredeyse Arjantin’de Paraguay esrarı satın almak imkansız. Kimse teklif etmiyor, herkes kimin elinde olduğunu soruyor. Piyasa hala duruyor.

“Bugün bana 50 bin peso ödemen konusunda anlaştık ama sen bana 15 günde, o 50 bin pesoyu 15 günde ödeyeceksin.” onlar çok daha az değerli. O sıralarda Paraguaylı bir tedarikçi Arjantinli bir toptancıya “Bu olur” diye açıkladı.

Tarihsel olarak iş şu şekilde işledi: Yabancılar gönderileri geçip kararlaştırılan varış noktasına taşıyordu. Arjantinliler kargonun üçte birini ödedi, malı aldı, dağıttı ve satılırken iki Paraguaylı bir otel kiraladı ve borcun ödenmesini iki ila dört hafta bekledi.

Uyuşturucuyu sınırın bu tarafına yasa dışı olarak geçirmekten sorumlu olanlar üreticilerdir.

Paraguaylıların önerdiği çözüm: fiyatları dolarize etmek. Miktarına göre “paket” (kilo) başına 70 dolar veya 100 başına iki dolardan bahsediliyor. Arjantinli müşterileri onlara “deli olduklarını” söylüyor ve onlar da “Brezilyalılar bu bedeli ödüyor” diye yanıt veriyorlar. O Beğenmezlerse Rio işlerine devam ederler. Şu anda ülkemize hiçbir şey göndermiyorlar. Bu arada stoku olan az sayıda Arjantinli, fahiş fiyatlar: Bu gazetenin bazı sorularına göre 250 gramı 70 bin peso ya da 25 gramı 8 bin peso.

“Her şeyde sorun, nihai tüketicinin pesosu olması. Ve parası dolarla ödenen bir ürünü karşılamak çok zor. Dolar yükselince kokainin gramı da artmak zorunda. Aksi halde satın almak çok zor. yine kilo. Uyuşturucu kaçakçısı dolar takasçısı gibidir: Çok fazla spekülasyon yapar. Bazen satmamayı tercih ediyor” diye açıklıyor çevreden biri, kokain ticaretine atıfta bulunarak.

Eylül ayında Misiones’te 390 kilo esrar taşıyan bir minibüs kaçırılmıştı.

Gerçekte ise sorun yalnızca dolarla alıp pesoyla satanlarda yaşanıyor. Ortada manevralarını döviz üzerinden yapan bir sürü “oyuncu” var. Örneğin Rosario’da seçimlerden önce bir gram kokainin fiyatı 9 bin pesoya mal olabiliyordu. Ama kimse satmıyordu çünkü dolar değiştiriciler faturalardan ayrılmak istemiyordu. Dolar fiyatı olmadan kimse kokain dozlarını nasıl toplayacağını bilmiyordu. Cuma günü Sergio Massa’nın zaferinin ardından aynı 1 gramlık poşetin fiyatı 12 bin dolardı.

Uluslararası “meslektaşların” bağlantılarıyla danışılanlardan bir diğeri, “Yalnızca Arjantin’de böyle bir durum var; bir şey sattığınızda gidip faturaları değiştirmek zorunda kalıyorsunuz” diyor. Ve ironik bir şekilde ekliyor: “En kötüsü, tüm bu işten elde edilen paranın, satın alabilmek için çaba harcayan ve peso cinsinden kazanan yoksul tüketiciden gelmesi.” Buenos Aires’te de durum benzer. Orta sınıf mahallelerde argoda gram olarak adlandırılan “g”, son aylarda 6.000’den 9.000’e çıktı.

Diğer mikro uyuşturucu kaçakçıları ise satışlarını kaybetmemek için fiyatlarını biraz daha az artırdılar. Ama 0,9 ya da 0,8 ürün sunuyorlar ya da mallarını ilaçla “uzatıyorlar”.

Paraguaylı esrar: artık kârlı olmayan yasa dışı bir iş

Esrar konusuna dönersek, Boom Kendi kendini yetiştirmenin yaygınlaşması, “fakir adamın esrarı” olarak bilinen Paraguay “presleme” üretiminin azalmaya başlamasına neden oldu. Yıllar önce. Bugünlerde onu arayıp bulamayan müşteri kitlesi villalar ve “büyük” sigara içenler. Onu içerek büyüdüler ve bunu hiçbir şeye değişmeyecekler.

Kendi kendini yetiştirme patlaması, Paraguay esrarının bulunmamasının dolarla birlikte nedenlerinden biri. Fotoğraf Maxi Failla

Kaynaklardan biri “Ölüm yaklaşıyor…” diye ekliyor. Ve bunun son hayranlarının sayısından değil, Arjantin ekonomisinden kaynaklanan “hacim” sorunundan kaynaklandığını açıklıyor. Kilosu 70 dolara satılırsa 3 bin kiloyu bir kamyonla geçip 210 bin dolar elde etmeleri gerekiyor. Fiyat Arjantin ekonomisine bağlıdır. Guaraní topraklarında 100 dolara satılırsa hiçbir tacirin onu alıp 130 bin pesoya satmayacağı söyleniyor.

Sayılar yeterli olmadığından artık “çiçek” mahsullerine öncelik vermek istiyorlar. Kilosunu 600 dolara satıyorlar. Ve 350 ile “baskıdan” 3.000 ile aynı geliri elde ediyorlar. O halde Buenos Aires’te ve Arjantin’in büyük şehirlerinde kimsenin bunu alamamasının nedeni bu mu?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir