Córdoba’daki hapishane yönetimini deviren skandal

Soruşturma, eyaletteki cezaevlerinde sanal dolandırıcılık yapmaya adanmış 150’den fazla çetenin mahkum edilmesine yol açtı. Kordovahangisi oldu Tumberos çağrı merkezlerinde. 2015 yılından bu yana bu yöntem Villa María, San Francisco, Cruz del Eje, Bouwer ve UCA EP No. 9’daki cezaevi birimlerine tüm ülkeye yayıldı.

Yıllardır odak noktamız, bu suç gruplarının her birinde ve farklı şehirlerde nasıl ve neden tekrarlanan mantıkların olduğunu açıklamaktı.

Şimdi, Córdoba Cezaevi Hizmetinin (SPC) liderliğinin düşmesiyle birlikte yeni vali, Martin LlaryoraSPC müdahale edip eski şefi emekliye ayırmaya karar verdi Juan María Bouvier (2008 yılından bu yana kurumun sorumlusu), ikinci görevine ise Victor Hugo Vivas; Bouvier’in özel sekreterine, Silvia Barbero; ve Güvenlik şefi, Diego Martin Ayala. Hepsi bitirdi gözaltına alındı bu Salı.

Ayrıca bu işi örgütün denetçisi olarak atanan eski federal savcı Gustavo Vidal Lascano’ya bıraktı.

Soruşturma iki bölümden oluşuyor. Bunlardan biri Nisan ayında başladı ve Karmaşık Suçlar savcısı Enrique Gavier tarafından yönetildi.

Córdoba eyaletindeki bir hapishanede bulunan Tumbero çağrı merkezi. Oradan telefon dolandırıcılığı yaptılar.

Bu olayda, farklı cezaevlerinde faaliyet gösteren 20 kişiyi, işi dışarıdan destekleyen akrabaları ve SPC personelini de Villa María cezaevinde tutukladılar. Yönetmen Andrés Américo Aciar bu durumda düştü; Néstor Gómez, müdür yardımcısı ve o zamanki Güvenlik şefi Ezequiel Arroyo.

Yasadışı birliktelik, sürekli dolandırıcılık, gasp ve gizleme ile suçlandılar.

Bu nedenin bazı sonuçları? Güvencesiz evlere ve nakit olarak satın alınan mülklerin tapularına beş milyon pesoluk baskınlar, Tek bir köşkte 60’tan fazla cep telefonu kaçırıldı ve hatta kanalizasyona saklandı.

Ayrıca hapishaneden dolandırıcılık yapan bir tutuklunun aile evinde Meksika’dan gelen kokain buldular.

Juan María Bouvier, Córdoba Cezaevi Servisi'nin eski müdürü.  Fotoğraf SesJuan María Bouvier, Córdoba Cezaevi Servisi’nin eski müdürü. Fotoğraf Ses

Cezasızlık o kadar büyüktü ki Mahkumlar kendilerini filme aldılar ve barbekü, dans ve hatta evlilik ziyaretlerinden oluşan videoları sosyal ağlara yüklediler..

Araştırmacılar, “Tıpkı ziyarette olduğu gibi, mahkûmların da ziyarete girmeden önce ve ayrılırken aranması gerekiyor. Nasıl oluyor da telefonla içeri girebiliyorlar ve kimse bulamıyor?” diye sorguladı.

Arama ve baskınlara ilişkin bilgiler de bu soruşturmanın ortasında sızdırıldı. Ya da onu engellemek için sahte belgeler sundular: İlk operasyonda “altı telefon buldular ve hapishane yetkilileri tutuklandığında 60 telefon bulundu”, suç ortaklığını anlatmak için bir örnek veriyorlar.

Bunlar soruşturmanın ikinci aşamasına geçmemizi sağlayan ilk işaretlerden bazılarıydı. parmaklıklar ardında dokuz yüksek rütbeli mahkum.

Başlangıç, nasıl olduğunu anlatan bir tutuklunun şikayetiydi. “Özel muamele” karşılığında ondan para istediler.

Gerçek şu ki, savcı Gavier, hapishanelerde dolandırıcılık ve diğer suçların işlenmesine göz yummanın yanı sıra, operasyonun ve şantaj manevralarının arkasında bir suç ağının bulunduğunu düşündürecek yeterli unsurları buldu. SPC’nin üst kademeleri.

Bouwer hapishanesi, Córdoba şehrinin güneyinde.  Fotoğraf: The VoiceBouwer hapishanesi, Córdoba şehrinin güneyinde. Fotoğraf: The Voice

Gavier, “Her şeyden önce nesnel bir sorumluluk var, çünkü çok belirgin hiyerarşik yapıya sahip bir güvenlik gücünden bahsediyoruz ve alt kademelerin üst kademelerin bilgisi olmadan hareket edeceğini düşünmek mümkün değil.” açıkladı.

Ve şöyle devam etti: “O geldi bandoları organize eden pavyonların başkanlarıyla bir tür ortak hükümetdolandırıcılığı gerçekleştiren suçlularla birlikte”.

Villa María tesisinde, Güvenlik şefinin ofisinin hemen yanında faaliyet gösteren iki farklı pavyonda iki suç çetesi bir arada bulunuyordu. Sabah 8.30’dan 23.00’e kadar çalışıyorlardı, gece telefonu alıp sabah geri veriyorlardı. İş bu suç ortaklığından beslendi.

Mahkumlar için tarife

Yolsuzluk manevraları vardı kendi tarifen ve bunlar tek bir cezaevine indirgenmemiş, ilin tüm cezaevi yapısında tekrarlanmıştır.

Cezaevine cep telefonu sokmanın maliyeti 700 bin peso, soruşturmaya göre. Araştırmacılar, “Bu, rüşvetin dağıtılabileceği çok sayıda insan olduğunu gösteriyor” diyor.

Başka bir kuruluşa transfer talebinde bulunmak 450 bin pesoya mal oldu. Veya tedavi görmek için doktora gitme izni alın (tutuklunun gerçekten ihtiyacı olsa bile), 200 bin peso daha. Ve samimi bir ziyareti koordine etmek için 380 bin pesoya kadar.

Soruşturma sonucunda ortaya çıktığı üzere, teknisyenler tüm cezaevlerinde benzer şekillerde çalışıyorlardı, ancak aynı zamanda Teşkilat’ın en yüksek makamlarından astlarına talimatlar veriyorlardı.

Suçlamaya göre bu kişiler, ev hapsi yardımları, ayrıcalıklı tedavi veya erken tahliye elde etmelerine yardımcı olacak eğitim programlarına erişim elde etmelerine olanak tanıyan tıbbi sertifikaları sağlamakla suçlandı.

Fiyatı belirleyen avukatlar ve ailelerin ödemeyi yaptığı tahsilatçılar ile iş birliği yaparak bedelin yetkililere ulaşmasını sağladılar.

Açık rejimlere geçiş aşamasının değiştirilmesi veya pavyonun değiştirilmesi için yaklaşık 150 dolar istemek de bir gasp aracı: Eğer mahkumun doktora gitmesine izin verecek parası yoksa, örneğin, ücretini ödemek için hapishanede hızla yayılan telefon dolandırıcılıklarının bir parçası olmaya zorlanabilir.

Suç rakamları milyonlarla ifade ediliyor ve hesaplanması neredeyse imkansız. Gavier, “Cezaevi kurumları suç eğitim merkezine dönüştürüldü” diye sorguladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir