Córdoba’da iki polis memuru tarafından öldürülen 17 yaşındaki çocuk davasında bir mahkumiyet daha

Arkadaşların bulunduğu Córdoba kliniğinin bir çalışanı Valentino Blas Correas Polis tarafından vurulduktan sonra tedaviye götüren kişi, 2 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırılacak. kişinin terk edilmesi.

Fernando Casalino, çalışan Aconcagua kliniği, Córdoba 8. Suç Odası’nda kısaltılmış bir duruşmayı kabul etti. Gelecek hafta, halihazırda belirlenmiş olan cezanın belirleneceği bir duruşma yapılması bekleniyor. Suçlamaları itiraf edecek, pişman olacak ve Blas’ın ailesinden özür dilerimThe Voice bildirdi.

“O kişiyi dinlemeyi sabırsızlıkla bekliyorum. Her şeyden önce, oğlumun neden tedavi edilmediğine dair bir açıklamam var. O klinikten hiç kimse gelip oğlum hayattayken neden tedavi etmediklerini bize açıklamadı. Dürüst olmasını ve gerçeği söylemesini istiyorum. Çünkü o sabah Blas’ın arkadaşlarının yürek parçalayan çığlıklarını duyan doktorlar olduğunu biliyorum. Bana kimsenin duymadığını söyleyemezsin. Sonuçta o çalışan da bu sistemin bir başka kurbanıdır. Ve bu bir daha olamaz” dedi gencin annesi Soledad Laciar.

Lanet oldu polis tarafından vuruldu 6 Ağustos 2020 sabahı erken saatlerde bir polis kontrol noktasında. Kurşunu aldıktan sonra onu arabayla Nueva Córdoba kliniğine götürdüler ve orada bakımını reddettiler. Arkadaşları daha sonra onu Acil Durum Hastanesine götürmek istedi ancak yolda bazı polis memurları onu durdurdu ve 17 yaşındaki çocuk hayatını kaybetti.

Davada halihazırda 11 Córdoba Polis memuru hüküm giymiş durumda. Javier Alarcón (33) ve Lucas Gómez (38), bu yılın Mart ayında nitelikli cinayet suçunun ortak yazarları olarak jürili duruşmada mahkum edildi. Gómez, ölümcül atışın yazarı olarak tanımlandı ve her ikisi de, suçun işlendiği sırada 13 ila 22 yaşları arasında olan Blas’la birlikte olan dört arkadaşın öldürülmesine teşebbüsle ilişkilendirildi.

Blas Correas’ın annesi Soledad Laciar, klinik çalışanından açıklama yapmasını ister. Fotoğraf Lucía Merle / Arşiv

Ayrıca diğer polis memurları da gizlilik ve buna bağlı suçlardan hüküm giymiş ve bir yıldan 5 yıl 4 aya kadar değişen hapis cezalarına çarptırılmıştı. Diğer eylemlerin yanı sıra şunlarla da suçlandılar: alabalık silahı yerleştir suç mahallinde ve diğer örtbas manevraları için. Bu arada diğer iki polis memuru da beraat etti.

Geçen ay, Acongarua kliniğinin yardım sağlamamakla suçlanan iki çalışanı beraat etti ve para cezası ödemek zorunda kaldı.

Yargıç ayrıca şunu da talep etti: polis yetkilileri ve eski siyasi yetkililer “Blas III davası” olarak bilinen bu davayla ilgili suç işleyip işlemediklerini belirlemek için. Çünkü I, kolay tetikleme nedeniyle dosyayı işleyen kişidir ve II, klinik personelinin sorumlulukları konusunda şu anda çözülen kişidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir