Constitución’da uyuşturucu sattıkları üç binaya baskın yapmak için kullandıkları taktikler

Uyuşturucunun Constitución’da satıldığı zaten bilinen bir şey. Altı ay önce Clarín, “zombilerin” şehirdeki “en ucuz” kokain için geçit töreni yaptığı Santiago del Estero ve Juan de Garay bölgesinde neler olup bittiğini çok detaylı bir şekilde anlattı. Aslında satıcı olan fahişeler, çalıntı evler, soygunlar, vandalizm ve çalıntı metal satın alan işletmeler. Bölgeyi karakterize eden ve komşuların daha fazla güvenlik ve düzen talep ettiği manzara budur.

Constitución’daki üç eve neredeyse aynı anda yapılan on iki baskının ardından Şehir Polisi bu Çarşamba öğleden sonra tutuklandı. Dominik uyruklu 6 kişiye uyuşturucu satışı. “Truva Atı” adı verilen özel bir stratejinin kullanıldığı operasyon, Buenos Aires polisi ile uyuşturucu kaçakçılığı suçlarında uzmanlaşmış savcılık ofisi UFEIDE arasında dört aydan fazla süren ortak soruşturmanın sonucuydu.

A 14:00’te Santiago del Estero’da, 12:00’de San Juan’da çekilmiş bir bina ve 17:00’de Sáenz Peña’da bir otel konaklaması Bir grup Dominik vatandaşının uyuşturucu satan bir “girişim” işlettiği üçgeni oluşturdular. Baskınlar sonucunda İ. 62 yaşında bir kadın (çetenin elebaşı olarak kabul ediliyor) ve dağıtımcı, “katır” ve “küçük asker” rollerini paylaşan 28, 26, 22, 21 ve 20 yaşlarında beş erkek.

Buenos Aires polisinin Güney Uyuşturucuyla Mücadele Soruşturmaları Bölümü, Eylül ayının sonundan bu yana bu çetenin operasyonlarından zaten haberdardı. Ayrıntılı soruşturmada bir kaynak Zurna Bunun geçen Eylül ayının sonunda başlayan bir soruşturma olduğu söylendi. O zamanlar, şu anda baskın yapılan yerlerde uyuşturucu satışına dair birçok işaretin zaten mevcut olduğunu iddia ediyor.

Bu soruşturma bölümü zaten birkaç aydır kanıt toplamıştı: hem güvenlik kameralarından hem de polisin sahadan elde edebildiği filme alma materyalleri; veya sayesinde alıcıların tutuklanmasıBu grubun üyelerinin bağlılık haritasını sağlayanlar. Bu nedenle Buenos Aires Savcılığı’nın uyuşturucu kaçakçılığıyla mücadele savcılığı olan UFEIDE’nin müdahalesi gerekti.

Uyuşturucu üçgeni ve “Truva Atı” stratejisi

Birincisi, 17:00’de Sáenz Peña’da uyuşturucuların “indirildiği” (yani tedarikçinin uyuşturucuları bıraktığı yer) bir otel konaklaması. Orta noktada, 1400’de Santiago del Estero’da, birkaç ailenin yaşadığı, ele geçirilen bir apartman dairesi, çetenin uyuşturucuyu bölünmeden götürdüğü, ancak yalnızca polisi yanıltmak için. Bu bina 2023’te üç kez basıldı, hepsi de aynı sebepten dolayı: uyuşturucu satışı.

Altı Dominikli uyuşturucu satışı nedeniyle polis tarafından tutuklandı.

Daha sonra bu çete uyuşturucuyu başka bir yere taşıdı. bir bina daha alındı 1200 yılında bölünüp satıldığı San Juan’da; Alt bölümünün bir kısmı satılmak üzere 1400 yılında Santiago del Estero’ya döndü.

Güney Uyuşturucuyla Mücadele Komutanlığı ile Constitución 1C Polis Karakolu arasında ortaklaşa gerçekleştirilen baskın, jargonda şu şekilde bilinen yöntemle gerçekleştirildi: “Truva Atı”.

Güvenlik Bakanı Waldo Wolff, bu prosedürlerin önleyici bir tasarımın parçası olduğuna dair güvence verdi: “Şehrin stratejik noktalarını güçlendirmeye odaklanan ve uyuşturucu satan bu tür çeteleri ortadan kaldırmamıza olanak tanıyan portföyden teşvik ediyoruz.”

Elliden fazla polis memuru, devriye arabalarını kullanmamak ve dolayısıyla “tranzaları” uyarmak amacıyla bir otobüs hattı üzerinden yakındaki bir terminale doğru hareket etti. Şehir Güvenliği Bakanı Diego Kravetz, operasyon başlamadan önce operasyona katıldı ve askerler üç eve dağıldı.

Polisin baskınlarda ele geçirdiği eşyalar arasında kokain, esrar ve para da yer alıyor.Polisin baskınlarda ele geçirdiği eşyalar arasında kokain, esrar ve para da yer alıyor.

Bu araştırma kaynağı şunları ekliyor: Zurna Araştırdıkları çetelerin işleyiş tarzlarını sürekli değiştirmeleri nedeniyle bu tür gizli baskınları giderek daha fazla benimsemeleri gerekiyor.

Çarşamba günkü baskının sonucu şuydu: paketler halinde ve parçalar halinde bir buçuk kilo esrar ve 177 gram kokain; 1,4 gram MDMA kristali; Nakit olarak 1,2 milyon peso, 100 dolar ve 50 Dominik pesosu; 17 cep telefonu, bir o kadar hassas terazi, kesici parçalar ve uyuşturucuyu paketlemek için çok sayıda çanta.

Dominik çetesine yapılan baskınların ardından Şehir Polisinin ele geçirmesi.Dominik çetesine yapılan baskınların ardından Şehir Polisinin ele geçirmesi.

Diego Kravetz operasyondan sonra tweet attı: “Şehre düzen verme ve komşularımıza gönül rahatlığı verme taahhüdümüzün bir başka adımı.” Buenos Aires hükümetinin başkanı Jorge Macri elinden geleni yaptı: “Yabancı suçlular bir kez daha kanunları çiğnemek için Şehrimizi seçiyor. “Suçların işlendiği yer haline gelmeyeceğiz ve suç işleyen, vatandaşlığı olmayan herkesi sınır dışı etmek için çalışacağız.”

Gözaltına alınanlarla ilgili olarak; Üç yıldan fazla hapis cezasına çarptırılacak olan dördünün güvenlik nedeniyle tutukluluğu devam ediyor. Diğer iki kişi ise ya örgütte ikincil bir role sahip oldukları için ya da savcılığın onları “takas edilebilir satıcılar” yani başka hiçbir şeyleri olmadığı için satan kişiler olarak kabul etmesi nedeniyle üç yıldan az cezalar alabilir. seçim. sürdürme seçeneği. Savcılığın, tedbir amaçlı gözaltıların onaylanması ve yargılamaların başlatılması yönünde talep ettiği duruşmanın bu Cuma günü yapılması planlanıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir