“Çeteler çok amaçlı örgütlere dönüştü”

Patricia Bullrich, bu teklifi aldıktan sonra “Sonuç veriyor, doğru yoldayız” dedi. Zurna Şiddeti azaltmayı amaçladıkları Bandera Operasyonel Planı’nın ilk ayının sonuçlarını sunmak tespih boncukları.

Bakan bir haritayı işaret ediyor. Dört mahalleye odaklanıyor: Empalme Granero, Ludueña, Tablada ve General Las Heras. Bunlar, Belediye ve Santa Fe Eyaletinin Güvenlik Bakanlığından destek istediği en sıcak dört bölgedir. “Bu alanlarda, Kamuya açık yollarda cinayetler %57 azaldı Ocak 2023’e ilişkin olarak; Rosario’nun geri kalanında %35 oranında düşüş yaşandı” diyor Bullrich.

Bandera Planı, 2 Ocak’tan bu yana Rosario ve çevresindeki bölgelerin güvenliğini güçlendirmeyi amaçlayan güvenlik operasyonu olarak adlandırılıyor ve dört federal güvenlik gücünden (Jandarma, Deniz Kuvvetleri Bölgesi, Federal Polis ve Havaalanı Güvenliği) 3.050 adamın konuşlandırılmasını içeriyor. Aynı güçlerin emrinde 2.800 soruşturma ajanı vardı.

Görevlendirilen bu personel, Santa Fe Polisi ve Rosario Belediyesi’nin takip ettiği hedeflere katkıda bulunuyor: Suç örgütleri neredeyse her gün şehri sarsıyor. Federal Müdahale Müsteşarı Federico Angelini, ilgili farklı güçler ve kurumlar arasındaki çabaları birleştirmekle görevlidir.

“Bandera Planı’nın biri niceliksel, diğeri niteliksel olmak üzere iki yönü var. Niceliksel, çünkü bu sadece Rosario’da değil, yakın bölgelerde de mevcudiyetin doyuma ulaşması operasyonu. Ancak nitelikseldir, çünkü odaklanmıştır. Santa Fe Polisinin bize şiddetten en çok etkilenen alanlar olarak işaret ettiği alanlar. Ama görevlendirilen birlikler devriye yapmıyor, istihbarat çalışması sonrasında operasyonlar, müdahaleler gerçekleştiriyor.”

Bandera Planı kapsamında 3.000’den fazla federal güç ajanı Rosario’da devriye geziyor.

Belgeleri arasında ilk ayın sonuçlarına dikkat çekiyor: Ele geçirilen toplam 31.390 araçtan 95’i ele geçirildi; Kontrol edilen toplam 31.783 motosikletten 216’sına el konuldu; Toplamda 84 kişi tutuklandı. Kimyasal öncü madde olan neredeyse bir ton %28’lik amonyak ve elli kilodan fazla kokain ele geçirildi; Uyuşturucu kaçakçılığıyla bağlantılı nedenlerden dolayı 29 kişi tutuklandı.

“Ancak” diyor Bakan. suç çeteleri polirrubro örgütleri haline geldi: Uyuşturucu kaçakçılığının yanı sıra kara para aklamaya da yöneliyorlar ve her şeyden önce, tüccar gaspı. Şu anda bizi en çok endişelendiren, şehrin düzenini en çok bozan şey bu ikincisidir.”

Rosario’da son birkaç yılda tüccarların gözdağı, gasp ve işyerlerinin veya evlerinin önünde silahlı saldırı gibi diğer korkutma biçimlerine maruz kaldıklarına dair şikayetlerde artış yaşandı.

Hem bakan hem de toplantıda kendisine eşlik eden danışmanlar (Martín Verrier, Sebastián García de Luca ve Vicente Ventura Barreiro), silahlı saldırıların yoğunluğunun azaldığı hissini dile getiriyor. Santa Fe Polisinin takip etmekten sorumlu olduğu bu verilere hâlâ sahip olmasalar da, kamuya açık yollardaki cinayetlerdeki azalmayla bir ilişki gözlemlediklerini söylüyorlar.

“Hesaba katılması gereken bir diğer şey de Rosario sokaklarında farklı güçlerin varlığıdır ki bu daha da büyüktür. Artık dışarı çıkıp havaya ateş etmeye, hatta silahlı çıkmaya bile cesaret edemiyorlar.”diyor bakan. Masadaki yerinden göz ucuyla televizyon görüntülerini izliyor: geçen hafta Kongre’deki gösterilerin tekrarı. “Yeteri kadarı.”

Bullrich, Maximiliano Pullaro ve Pablo Javkin ile birlikte Rosario'daki Bandera Planı'nın lansmanı sırasında.Bullrich, Maximiliano Pullaro ve Pablo Javkin ile birlikte Rosario’daki Bandera Planı’nın lansmanı sırasında.

Bu operasyonun başarısının motivasyonu ve sorumluluğunun, Javier Milei’nin desteğine rağmen kendi Bakanlığının inisiyatifine dayandığını ekliyor. “Başkan ekonomik başarıya sokaklardaki sosyal düzenin eşlik etmesini istiyor” diye vurguluyor.

—Bu operasyonla ulaşmaya çalıştığınız cinayet oranı nedir?

—2019’da Güvenlik Bakanı olarak önceki yönetimimde Rosario’da 100 bin kişi başına 8 cinayet oranına ulaşmıştık.. Şu anda şehrin endeksi 22 ve ulusal ortalama 5’tir. Rosario ortalamanın beş katı üzerinde. Çok çalışarak şehrin göstergelerini yatıştırmaya, insanlara huzur getirmeye çalışıyoruz.

—Peki Bandera Planı ne zamana kadar devam edecek?

—Ta ki Rosario normal, sakin bir şehir olana kadar. Plan yıllık ve genişletilebilir, ancak farklı kurumlar arasındaki işbirliğini de öngörüyor: Federal güvenlik güçleri, aynı zamanda Sedronar (kimyasal öncüllerin kaçakçılığını kontrol etmek için), Anmac (silahların taşınmasını kontrol etmek için), su yolunun kontrolü. . Ortaya çıkan suçun şekline uyum sağlayan esnek bir plandır.

Bullrich, istihbaratın planı için çok önemli olduğunu söylüyor: Sokağa ek olarak hapishaneler, özellikle de maksimum güvenlikli olanlar üzerinde çalışıyor. Yüksek riskli mahkumlar için bir protokol başlatmanın yanı sıra, uyuşturucu baronlarının ve diğer örgütlerin hapishanelerdeki operasyonlarını aksatmak için çalışıyor.

Santa Fe cezaevi sisteminde bazı endişeler var, çünkü ellerinde böyle bir bilgi var. olası sızıntılar İlk Başkent Komutanlığı (PCC)Piñero ve Las Flores hapishanelerinde bulunan Brezilyalı bir suç çetesi. Olayla ilgili yüzden fazla soruşturma var.

Ve son olarak, Buenos Aires eyaletiyle işbirliği içinde çalışarak bu eyaletteki suçların şiddetini de azaltmaya çalışmak amacıyla istihbarat desteği (ama doygunluk değil) sağladığını ekliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir