Çalınan minibüslerin Başkent ve GBA’daki rotası ve sınırın diğer tarafında rahatsız edici bir varış noktası

J, WhatsApp’ını Rosario’daki bir kafede açıyor. “Chilavert” olarak kaydettiğiniz bir kişiyle yaptığınız konuşmayı gösterir. Kendisine Itapúa, Paraguay’dan yazan bir uyuşturucu kaçakçısıdır. Yabancı, argoda dedikleri gibi tonlarca “sert” teklif ediyor preslenmiş esrar ve “kutulu” füzeler 10 bin dolardan. Ancak Arjantin pazarı hakkında bir şeyler bilmek istiyor: “Çalınan kamyonların orada fiyatı ne kadar?”.

Arjantin’de 2022 yılında 407.523 adet 0 kilometre araç satışı gerçekleşti. En çok satan 10 kitaptan üçü pikaptırÜçüncü sırada Toyota Hilux (24.000’den fazla satış) yer aldı; Onu 21.000 adedi aşan Volkswagen Amarok takip ederken, 13.189 kayıtlı satışla Ford Ranger dokuzuncu sırada yer aldı. Ve zaten biliyorsunuz: Bir ürün çok satıldığında, paralel bir pazar otomatik olarak oluşturulur. Bu durumda yeni olan şey şu: AMBA’daki çalıntı kamyonların güzergahı. Ve onları satın alanların onlara sağladığı kullanım.

“Yeşil ID, 08, unvan ve patente (hepsi uydurma) sahip 2022 Hilux, Buenos Aires’te 5.000 dolara bulunabilir. Sınırda almak isterseniz 1.500 daha pahalı oluyor“diyor, hiç de kullanılmış bir ajan olmayan J. Kendisi suç ortamından geliyor. Ve “onlar” diyor, çünkü Paraguay ve Arjantin sınırındaki uyuşturucu kaçakçıları ve kaçakçıları (Misiones, Formosa ve Corrientes’ten), tütün, lastik, soya fasulyesi veya tahıl gibi esrar ve kaçak malları taşımalarını istiyorlar. Rotanın bir kısmı dağlardan geçiyor.

Jandarma, yalnızca Eylül ayında ve Misiones’te nakliyecilerin elindeki 17 çalıntı minibüse el koydu. Çoğu öyleydi bir kovalamaca bağlamında terk edilmiş. Bildiği kadarıyla Zurnasayı hem Corrientes hem de Formosa’da benzer olacaktır. El ele giderek artıyor kaçakçılıkPandemiden bu yana doların fiyatıyla birlikte büyüdü. Yükselirse kaçakçıların karı daha fazla olur.

Geçtiğimiz Temmuz ayında, Şehir Polisinin Otomobil Hırsızlığı Bölümü, 10 Şilili ve bir Arjantinli hırsızdan oluşan bir çeteyi çökertti. 35 gün içinde Buenos Aires şehrinde 16 Nissan Frontier kamyonu çalındı. Dinlemelerden çıkan bilgiye göre grup, Her biri için 1,5 milyon peso.

Formosa’da kaçırılan çalıntı bir kamyon.

Sınırlardan biri Gümrükler Genel Müdürlüğü (DGA) tarafından kaçırıldı. Tancredo Neves Köprüsü üzerinde kontrol. Araç, Buenos Aires’te adresi olan ve uyuşturucu kaçakçılığı geçmişi olan Arjantinli bir sürücü tarafından kullanıldı. Elinde başka bir kamyonun plakası ve uydurma belgeler vardı.

Henüz herhangi bir soruşturmada belirlenemeyen şey, Kamyonları hırsızlardan kim satın alıyor?. Peki bu redüktörler bunları kime satıyor? Bilinen tek şey birçok kez ödeme şeklinde teslim edildiğidir. Buenos Aires’ten, Rosario’dan ya da Córdoba’dan Narcos Bunları kuzeydeki tedarikçi meslektaşlarına teslim ediyorlar: Paraguay bir esrar üreticisidir ve sevkiyatlar Misiones, Corrientes ve Formosa üzerinden yapılmaktadır.

Arjantin’in üç eyaletinden birinden bir yargıç, uyuşturucu kaçakçıları ve kaçakçılarının çalıntı kamyonları satın alıp kullanmasının ana nedenlerini açıklıyor. “Birincisi, kimlikleri belirlenmeden bir kovalamaca ve kaçış bağlamında onları terk edebilmeleri” diyor ve ekliyor: “İkisi de çünkü hukuki bir soru“Tutuklanırlarsa kamyona el konulur ve yasal ya da çalıntı olmasına bakılmaksızın kamyonu kaybederler.”

Pablo Morán, Formosa 1. Federal Mahkemesinin federal yargıcıdır. Konuyla ilgili daha fazla bilgi ekleyin: Kamyonlardan bazılarının Rosario veya Santa Fe’de çalındığı, Uyuşturucu kaçakçılarından ziyade kaçakçılardan daha fazla pikap kaçırılıyor ve bazılarının kırsal faaliyetlerde kullanıldığı. Sürücüler, “Ama onları balkabağı veya karpuzla şehre gidip gelmek için kullanıyoruz” diye özür dilediler.

Misiones’te çalıntı kamyonların ve kaçak malların kaçırılması.

Ve şimdi diyor ki: “Minibüsleri Buenos Aires mahkemelerinin kullanımına sunuyoruz. Sorun şu ki, mal sahipleri ilgilenmiyor çünkü sigortayı zaten tahsil etmişler, mahkemeler gelip onları almaya istekli değil, sigorta da öyle. şirketler. Depolarda onlarca kamyon, geri dönüştürülmeyi bekliyor. “Bizim için çevre sorunu yaratıyorlar.”

Yapılan araştırmalara göre minibüsler “taşımacı” ekiplerinin liderleri tarafından satın alınacak. Bunlar uyuşturucu kaçakçıları ve kaçakçıları tarafından tutulan gruplardır. Malları bir noktadan diğerine “taşıyın”. Mağdurlardan hırsızlığı bildirmelerini isteyen Morán, “Çoğu kez eyaletteki kamyon plakalarını aramak için dışarı çıkıyorlar” diye uyarıyor, böylece aynı plakaya sahip iki kamyonun olduğuna ve bunlardan birinin çalınacağına dair bir kayıt var. çalınmak.

Kaçakçılar, diğer patentleri kullanmanın yanı sıra kamyonu da “dönüştürüyor”. Dahili olarak. Paraguay’dan ithal edilen sigara paketlerinin Arjantin tarafında yedi kat daha pahalı olduğunu belirten Morán, “Daha fazla mal alabilmek için koltukları, çekmeceleri ve ellerinden gelen her şeyi çıkarıyorlar” diyor. Ve lastikler, üç.

İsminin gizli kalmasını tercih eden yargıç, “Kaçakçılar giderek daha fazla şiddete başvuruyor” diyor. “Zaten polise meydan okuyorlar, korkularını yitirdiler. Polis onlara karşı yürütülen prosedürlere destek sağlıyor. Ayrıca kaçakçılar arasında sözleşmeli cinayet vakaları da vardı.”

Esrar nakliyecilerinin her zaman çalıntı kamyonetler kullandığını ve şimdi de kaçakçılıkla uğraşanların da aynısını kullandığını hesaba katarsak, Soru, uyuşturucu kaçakçılarının yeni bir iş ekleyip eklemediğidir.ya da bazıları başkalarının davranışlarını taklit ediyorsa.

Çalınan ve Formosa’da kaçırılan ticari arabalar ve pikaplar.

Diego Núñez konuşuyor Zurna sınırın diğer tarafından. Paraguay Ulusal Polisinin Otomotiv Kontrol Departmanının Encarnación ofisinin (Posadas, Misiones’e komşu şehir) komiser yardımcısıdır. İlk söylediği şey, son birkaç saatte gerçekleşen yeni bir prosedürle ilgili. “Siyah bir Hilux, 2022. Şasi numarası değiştirilmiş. Arjantin’den olduğunu tahmin ediyoruz. Arjantin’deki Toyota fabrikasına gövde ve kutu numarasını sormak için gönderdik” diyor.

İşte sorun bu. Ne zaman bir Arjantin kamyonundan şüphelense Arjantin Polisi ile iletişim kurmasının hiçbir yolu olmuyor ve bu da durumu kolaylaştırıyor. Tek seçenek fabrikadan bilgi isteyin. Ancak bunu rutin bir kontrolde yapamazsınız çünkü bilgi gecikir ve bir arabayı altı saatten fazla tutamazsınız.

10 yılı aşkın bir süredir Güney Paraguay’da polis memuru olarak çalışan Núnez, “Brezilya ile bilgi anlaşmaları var. O ülkede çalıntı bir kamyona bakıp bakmadığımızı kontrol etmemizi sağlayan bir uygulamaya erişimimiz var” diye açıklıyor. Brezilya ve Arjantin sınırında..

Alıcılar kamyonetleri mal kaçakçılığı yapmak veya uyuşturucu taşımak için kullanıyor.

Yani çalıntı Brezilya kamyonları hakkında kontrol edebildiği her şeyi Arjantinli kamyonlardan aldığını varsayıyor. Kariyeri boyunca Brezilya’da Paraguaylı uyuşturucu kaçakçılarının elindeki düzinelerce çalıntı kamyonu kaçırdı. Bu sizi şunu düşündürüyor: Ödeme olarak kabul ediyorlarsa neden Arjantin’den de kabul etmesinler?

Danışacak biri olmadığında bunları rutin bir prosedürle kontrol etmenin bir anlamı yoktur. “Sınıra 200 ya da 300 kilometre uzaklıktaki mütevazi şehirlerde Arjantin plakalı kamyonlar görmek dikkatimi çekiyor. Ancak işbirliğine ihtiyacımız var. Çalıntı araçlara el konulduğu konusunda Brezilya ile sürekli iletişim halindeyiz. Bunu Arjantin ile de kolaylıkla yapabiliriz” diye bitiriyor. .

İfadesi bir hipotezi gündeme getiriyor: Buenos Aires’te çalınan ve Arjantin tarafında “yakılan” (Polis tarafından tanınan) kamyonetler sınırın bu tarafında kullanılması tehlikeliyken Paraguay’a mı geçiyor?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir