Bir psikolog hastalarına tacizde bulundu ve bunun tedavi edici olduğunu söyledi: “Kayıpsın”

2018 yılında gerçekleşen ilk tutuklanmasına kadar, Marcelo Bazan (69), Córdoba kamuoyunda bağımlılıkların ve tedavisi zor ciddi psikolojik bozuklukların tedavisinde uzmanlaşmış bir terapist olarak tanınan bir psikologdu.

Bir günden diğerine, ana referans Dolto Vakfı (bir zamanlar Doxa olarak anılan) yıllar boyunca mezhep sistemine çok benzeyen bir sistemi bir araya getirerek inşa ettiği tüm yapının nasıl bir karttan ev gibi düştüğünü gördü.

Psikolog suçlanıyor Bazı hastalarına cinsel istismarda bulundu ve yöneldiği vakfın lideri olarak konumunu kullanarak takipçilerinden zorla para sızdırdı. Mesele şu ki, vakfın tedavi konusunun yanı sıra, hastalara borç verildiği, tahsilata gelince faizle sıkıştırıldığı bir de “mali” bölümü vardı.

Córdoba Haber sistemi onu bu iki suç nedeniyle adalete teslim etti ve Bazán’ın iki suçlama nedeniyle yargılanması gerekiyor: biri cinsel istismarı içeriyor, diğeri ise onu gasp ve tehditle suçluyor.

Bu arada Bazán’ın eski karısı, Paola Flavia Re Aramburoonun gibi suçlanıyor suç ortağı cinsel istismar ve aşağılamada.

“Bazan’ın kullandığı tekniklerden bazıları, hastalarının tüm bilgilerini kontrol etmek, kişisel, aile ve sosyal çevrenin zararına olacak şekilde kendine mutlak bağlılık talebini, aldatmaca ve sosyal çevreyi kullanarak eleştirel düşünmeyi bastırmayı içeriyordu. yalanlar, psikofiziksel zayıflama, sosyal izolasyon ve ödül-ceza sisteminin uygulanması” diyor duruşmaya çıkarılacak dosyalardan birinde.

Dolto Vakfı: Psikolog Marcelo Bazán, dört hastaya tecavüz etmekten mahkemeye çıkıyor.

Ve zorlayıcı örgütün liderinin “kurbanlarının hayatlarının tüm yönlerini kontrol edip yönlendirebileceği konusunda uyarıyor: psikolojik, ekonomik, duygusal, aile, iş vb. O bağlamda o andan itibaren cinsel şiddet eylemleri yaşanmaya başladı ve zamanla yoğunlaştı.”

Araştırmacılar için Bazán’ın Neredeyse aşırı güç konumunu, takipçilerinin hayatlarının her yönünü etkilemek için kullandı ve Cinsel istismar durumunda tedavi sürecine dahil edildiler. Ayrıca kurbanlarını bastırmak için alkol, esrar ve kokain gibi maddeler kullanmakla da suçlanıyor.

Córdoba Üçüncü Suç Dairesi savcısı Marcelo Hidalgo şunları söyledi: Zurna İki davanın yargılanmasının ardından duruşmanın hazırlık aşamasının açıldığı ve her şeyin beklendiği gibi ilerlemesi halinde bu yılın sonunda veya 2024 yılının başında yapılabileceği belirtildi.

“Dolto Vakfı’nın para kredisi sunduğu bir organizasyonu vardı ve sorun olduğunda para gönderiyordu. A tugay Çekimlere olan borçları “kim topladı”.

Gasp olayında Bazán’ın yanı sıra diğer sekiz suç ortağı da bir mali organizasyona katılmakla suçlanıyor. Savcı Hidalgo, duruşma öncesindeki bu dönemde değerlendirilen öneriler arasında yasadışı bir derneğin varlığının gündeme getirilme ihtimalini araştırıyor.

Suistimaller

Soruşturmada şu ana kadar dört cinsel istismar vakası doğrulandı.

Olaylar, Bazán’ın yaşadığı ve yakın zamana kadar eşi olan Villa Carlos Paz’daki evde yaşandı.

Bazán, kurbanlarını onlardan cinsel ve mali açıdan yararlanmaya zorlamakla suçlanıyor.

“Suçlusun, ne diyorsam onu ​​yapmak zorundasın”Psikolog, grup toplantılarına katılan kadınlara hem orada hem de Dolta’nın Córdoba kentindeki genel merkezinde çağrı yaptığını söyledi.

Kurbanların ifadelerine göre profesyonel, amacına ulaşana kadar onları tehdit etti ve zorladı. Cinsel istismarlar, en azından rapor edilen ve soruşturmayla kanıtlanan vakalarda, birkaç yıldır meydana gelmiş olabilir.

Tanıklıklardan biri Bazán’ın Vakıfta birçok kadını bir odaya kilitledi ve onları soyunmaya ve ona oral seks yapmaya zorladı.

Başka bir kurban, bir keresinde Bazán ve Paola Re Aramburo’nun kendisini “tepki verme yeteneğini kırmak” ve istismar etmek için uyuşturucu tüketmeye zorladığını belirtti.

Duruşma tarihi yaklaşırken bile daha fazla şikayetin eklenme ihtimalini açık bırakan savcı, “Şu ana kadar suiistimalleri bildirmeye cesaret eden dört kişi var” dedi.

Korkutucu gasplar

Gasp konusuna gelince, şu ana kadar Dolto Vakfı’nın hastası olan ve kredi alan tek bir kurban biliniyor. Ancak sıra onu suçlamaya geldiğinde, sahip olduğu diğer varlıkları da elinde tutmaya çalıştılar. Mağdurun teklifi reddetmesi üzerine evinin ön tarafına ateş açıldı.

Savcı Hidalgo, cinsel istismar vakalarında kullanılan korkutma yönteminin, iddia edilen borçların tahsil edildiği takipçiler için de uygulandığına dair güvence verdi.

“Bunu söyleme çünkü bir fahişeye benzeyeceksin.”kadınlara anlattılar ve erkekler terapide yaptıkları itiraflarla telaşa kapıldılar.

Hidalgo, “Kara para aklama suçunun içerip içermediğini ve suçlamanın yasa dışı dernekle ağırlaştırılıp ağırlaştırılamayacağını değerlendireceğiz” dedi. “Yasadışı dernek kapsamında değerlendirilebilecek faaliyetlerin gözlemlenmesi nedeniyle suçlamanın ağırlaştırılması ihtimalini göz ardı etmiyorum” diye ısrar etti.

Buna karşılık savcı, Bazán’ın kendisine atfedilen mali suçlarda suç ortağı olduğu iddia edilen kişilerin tutuklanmasını emretti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir