Bir polis memuru gözaltına alındı

37 yaşındaki bir kamyon şoförü, San Juan’da 20 kilometrelik bir kovalamaca sırasında kendisini “ihlal” nedeniyle karakola götürmeye çalışan bir polis memuru tarafından vurularak öldürüldü. Araca en az 16 el ateş eden ajan, halihazırda soruşturulmakta olan bir olayda cinayetten tutuklandı. kolay tetik. İl polis şefi “Bu ciddi bir olay” dedi.

Olay, Cuma gecesi saat 23.00 civarında, 510 numaralı eyalet yolu üzerinde, San Agustín del Valle Fértil kasabasının yaklaşık 20 kilometre güneyinde meydana geldi. Federico Gastón Orihuelasilahlı saldırıya uğradı.

Zulüm, 12. polis karakolunun personelinin, RMT840 patentli Mercedes Benz model 1518’i kullanan adamı “ihlal” iddiası nedeniyle karakola götürmeye çalışmasıyla başladı.

“Bir ihlalin başlangıcı var, emniyetten talimat var” dur ve durKoordinatör savcı Iván Grassi, Özel Suçlar savcısı Francisco Pizarro ve San Juan Polis şefi, genel komiser Eduardo Lirola ile birlikte Mahkemelerde düzenlediği basın toplantısında, “kaçış ve zulme yol açan şey budur” diye açıkladı. .

Bu durum üzerine devriye aracındaki 3 polis memuru kamyon sürücüsünü takip etmeye başladı. Dakikalar geçtikçe başka cep telefonları da eklendi.

Kaynaklara göre, polis memuru Ricardo Rodríguez yolcu koltuğundaydı ve önce uzun bir isyan karşıtı silahla uyarı atışı yaptı, ancak sürücü onu görmezden geldi.

Federico Gastón Orihuela, San Juan’da bir polis memuru tarafından vurularak öldürülen kamyon şoförü. Fotoğraf Facebook

Savcı, “Bu kovalamacanın yaklaşık 20 kilometre sürdüğünü ve kamyona yalnızca bir polisin ateş açtığından bahsediyoruz” diye ekledi.

Bu bağlamda Rodríguez, servis silahını alarak kamyonun arkasına çok sayıda el ateş etti. şarj cihazı boşalana kadar.

Bunun üzerine polis memuru sürücünün tabancasını kullanarak mağdurun kullandığı aracı geçmesini söyledi. İddiaya göre Rodríguez şunları gerçekleştirdi: kamyonun yan ve ön kısmına daha fazla atışBu yüzden Orihuela çok sayıda yaralandı, kamyonun kontrolünü kaybetti ve kabinden fırladı.

“Ceset omuza atılıyor ve kamyon yolun karşısına geçiyor bir araca çarpana kadar ters yönden geliyordu” dedi savcı. O çarpışma, içinde dört yolcunun bulunduğu beyaz bir Volkswagen Gol ile oldu; hiçbirinde yaralanma olmadı.

San Juan’da 16 el ateş edildi, şüpheli bir polis memuru ve kamyon şoförünün eşi vuruldu

Grassi şunu ileri sürdü: “Oldu kamyona on altı darbearkayı, yanları ve ön kısmı içerir”, oysa Kamyon şoförünün cesedi “beş kez vurulacaktı”, ancak bu ilgili otopsiyle doğrulanacak.

Savcılık talimat verdi Rodriguez’in tutuklanması, tüm atışları yapan tek kişi olduğu belirtildi. 2017’den beri San Juan Polisi’nde çalışıyordu. Kovalamacaya katılan diğer iki ajan da gözaltına alındı.

“Uzun yıllardır bu nitelikte bir olay yaşanmamıştı. Bu ciddi bir gerçek. Yerel polis teşkilatının en yüksek yetkilisi Eduardo Ramón Lirola, bunun “kolay bir tetikleme” olmadığını vurgulayarak, “Göreve geldiğimden beri Polis Şefi olarak kendimi hayatı korumaya adadım” dedi.

Rodríguez, 2017’den beri San Juan Polisi’nde çalışıyor. Önce Los Berros Bölümü’nde, ardından Pocito’da 23. Polis Karakolu’nda başladı ve yakın zamanda Ocak ayında 12. Bölüm’e transfer edildi. Bileğinin kırılması nedeniyle San Juan hastanesinde gözaltına alındı, ancak bu yaralanmanın nasıl meydana geldiğine dair herhangi bir ayrıntı verilmedi.

Lirola, “Onun hakkında iyi düşüncelere sahipler, (daha önce) şiddet eylemleri gerçekleştirmemişti. Yalnızca hizmet eylemleri için dikkat çağrısında bulunmuştu” dedi.

Bu arada müfettişler, bir isyan karşıtı silaha, üç servis tabancasına, kamyona, bir cep telefonuna, devriye arabasına, 20.000 pesoya ve San Juan’ın Caucete kasabasında kiralandığı anlaşılan Orihuela’ya ait eşyalara el koydu. kavun satışı için.

Federico Gastón Orihuela, San Juan'da bir polis memuru tarafından vurularak öldürülen kamyon şoförü.  Fotoğraf FacebookFederico Gastón Orihuela, San Juan’da bir polis memuru tarafından vurularak öldürülen kamyon şoförü. Fotoğraf Facebook

Savcı, “Kurban La Rioja vilayetinden, Chepes kasabasındandır, birkaç gündür arkadaşlarıyla birlikte Valle Fértil’deydi ancak olay anında yalnızdı” dedi ve ekledi: “Merhum hiçbir inancı yoktuLa Rioja’daki cinsiyet bağlamından dolayı bazı ihlallere ve bir davaya sahip olabilir.”

Bu arada savcı Pizarro, “Ulusal Jandarma personelinin uyuşturucu maddeyi tespit etmek üzere eğitilmiş köpeklerle arama yaptığını” açıkladı. olumsuz sonuç“.

Polis memuru Rodríguez ile ilgili olarak Komiser General Lirola, “herhangi bir şiddet belirtisi olup olmadığını tespit etmek için bir soruşturma yaptıklarını ancak bunun belirlenemediğini” söyledi.

“Adam evli, çocuklu, aileyle herhangi bir sorunu yok, bu silahın birine karşı kullanılmasının kendisine ne yaptığını bilmiyorum, ne kendisinin ne de üçüncü kişilerin hayati tehlikesi yok” ” diye tamamladı..

Bu sırada öldürülen adamın partneri de Facebook hesabından şunları yazdı: “Fede aşkım, beni mahvettin bebeğim.”

Télam’dan gelen bilgilerle

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir