Bir kamyon Bouwer hapishanesine cep telefonu, uyuşturucu ve viski getirdi

Piyasaları sarsan yolsuzluk skandallarının bir başka şok edici bölümü Córdoba Cezaevi Hizmeti (SPC)Bouwer hapishane kompleksine gönderilecek et taşıyan bir kamyon, gizli bir sevkiyatla durduruldu: Büyükbaş hayvan parçaları arasında keşfettiler ilaçlarpsikotrop haplar, cep telefonları ve alkollü içecekler.

Yeni olay, halihazırda bir dizi skandal ve mahkumiyet kararının etkilediği Córdoba hapishanelerindeki güvenlik konusundaki endişeleri daha da artırdı. sanal dolandırıcılık ve geçen Eylül ayında ceza infaz kurumlarının içinden işlenen ve yetkililerin liderliğini alaşağı eden diğer suçlar.

Keşif Salı sabahı gerçekleşti. Kamyon, mahkumların ve cezaevi personelinin yiyecek tayınları için düzenli olarak et sağlıyor. Bu kez Bouwer hapishanesinde rutin bir check-in için gözaltına alındı. Personelin keşfettiği şey şaşırtıcıydı.

Resmi raporlara göre buldular iki kilo esrar ısırığı ve araçta en az 15 gram kokain bulundu. Ayrıca, önemli miktarda psikotrop hap, yedi yeni nesil cep telefonu, kablolar, şarj cihazları ve bazı versiyonlara göre, birkaç şişe viski.

Bu yasa dışı materyal daha sonra kullanılmak üzere erkekler hapishanesine gönderilecekti. mahkumlar arasında pazarlamaCezaevi tesislerindeki güvenlik ve kontrol konusundaki endişeleri daha da artırdı.

Córdoba’daki Bouwer hapishanesinin içi.

SPC kontrolörü Gustavo Vidal Lascano gazeteye doğruladı Ses Bu yasaklı madde ve unsurların keşfedildiğini, operasyonla ilgili il adaletine bilgi verildiğini sözlerine ekledi.

Sürücünün ve arkadaşının hızlı bir şekilde tutuklanması, Córdoba’nın hapishane sistemine sızan yolsuzluk ağını ortaya çıkarmayı amaçlayan devam eden soruşturmada çok önemli bir adımdı.

Bu yeni olay, eyalet Ceza İnfaz Kurumunun müdahalesine ve aralarında eski şefin de bulunduğu önemli yetkililerin emekliye ayrılmasına yol açan bir dizi ifşaya yenilerini ekliyor. Juan María Bouvier. Yolsuzluk ve Córdoba cezaevlerinde işlenen suçlar yıllardır ilgi odağıydı ancak son zamanlarda ortaya çıkan gerçekler, krizi yeni boyutlara taşıdı.

150’den fazla mahkumiyet, yetkililerin görevden alınması ve yolsuzluk: Córdoba’daki skandalın ayrıntıları

Önceki soruşturmaların bir parçası olarak, Córdoba’da sanal dolandırıcılık ve parmaklıklar ardındaki diğer suçlardan dolayı 150’den fazla çeteye mahkûmiyet kararı verilmişti. Her şey Nisan ayında ilk incelemelerin yapılması ve farklı cezaevleriyle bağlantılı 20 kişinin tutuklanmasıyla başladı. Ardından, tumberos çağrı merkezlerinin varlığı ve mahkumların yakınlarının yasa dışı faaliyetlere aktif katılımıyla bir suç mühendisliği mekanizması gün ışığına çıktı.

Vali Martín Llaryora seçildikten sonra sert önlemler aldı: SPC müdahale etti ve aralarında Bouvier, yardımcısı Víctor Hugo Vivas, özel sekreter Silvia Barbero ve Güvenlik şefi Diego Martín Ayala’nın da bulunduğu önemli kişileri emekliye ayırdı. Sonunda hepsi tutuklandı.

Geçen Nisan ayındaki ilk tutuklamalar arasında Villa María hapishanesindeki SPC üst düzey personelinin tutuklamaları da vardı. Suçlama, üst düzey yetkililerin bu tür faaliyetlerdeki suç ortaklığını ortaya çıkaran yasa dışı birliktelikleri, tekrarlanan dolandırıcılıkları, gasp ve örtbas etmeyi kapsıyordu.

2021'de Bouwer mahkumları Anses personeli gibi davrandılar ve IFE yararlanıcılarını dolandırdılar. 2021’de Bouwer mahkumları Anses personeli gibi davrandılar ve IFE yararlanıcılarını dolandırdılar.

Baskınlarda bir tutuklunun aile evinde 5 milyon peso, nakit olarak satın alınan mülkler, tek bir pavyonda ele geçirilen 60’tan fazla cep telefonu ve Meksika’dan gelen kokain varlığı ele geçirildi.

Cezasızlık öylesine büyüktü ki, mahkumlar kendilerini filme aldılar ve barbekü, dans ve evlilik ziyaretlerinden oluşan videoları sosyal ağlara yüklediler; bu da hapishane sistemindeki kontrol ve gözetleme eksikliğini kanıtlıyordu.

Yetkililerin görevden alınmasının ardından Llaryora, eski federal savcı Gustavo Vidal Lascano’yu SPC’nin denetçisi olarak atadı. Soruşturmanın ikinci aşaması, SPC’nin üst kademelerindeki şantajcı operasyon ve manevraların ardındaki suç şebekesine odaklanıyor.

Bu bağlamda, Bouwer Hapishanesi’nin girişinde kaçak yük taşıyan kamyonun bulunması, Córdoba cezaevi sistemine damgasını vuran karmaşık yolsuzluk ağının bir başka bölümü olarak sunuluyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir