Bir hapishane hücresinde faaliyet gösteren bir uyuşturucu sığınağı keşfederler

Rosario’da meydana gelen üç silahlı saldırıyı ve Santa Fe Valisi Maximiliano Pullaro’ya yönelik tehditleri soruşturan savcı, saldırıların yüksek profilli mahkumlara yönelik pavyonların değiştirilmesi yönündeki resmi karara “açıkça” bir tepki olduğunu belirtti ve şöyle değerlendirdi: “ana hipotezlerden” biri şudur: Saldırılar “hapishaneden kışkırtıldı” Son saatlerde çok sayıda aramanın yapıldığı Piñero’da.

Davanın savcılarından biri olan Franco Carbone, “Bu, eyalet hükümetinin yönetiminin ilk gününden itibaren uygulamaya karar verdiği mantık değişikliğinin uygulanmasına açıkça bir tepkidir” dedi.

Rosario Bölge Savcılığı’nın Vuruş Biriminde görev yapan savcı, bu perşembe günü talepte bulundu. 47 baskın Çarşamba günü meydana gelen, üst düzey otomobiller, nakit para ve cep telefonlarının ele geçirildiği ve bilirkişi incelemesine gönderilecek olan üç silahlı saldırı olayının aydınlatılması amacıyla şehrin farklı yerlerinde ve bölgede soruşturma başlatıldı.

Savcılık Ofisi’nden (MPA) bir yetkili, Piñero’nun 11 No’lu Cezaevi Birimi’ne işaret eden ana hipotezle ilgili olarak, “Farklı hatlar üzerinde çalışıyoruz ancak hepsinin başlangıç ​​noktası duvarların içinde” dedi.

Haber, Rosario’da Salı gecesi ile Çarşamba sabahı arasında meydana gelen ve saldırıyı hedef alan üç silahlı saldırıyı soruşturuyor. Banco Macro şubesindeki ATM, yerel acil durum hastanesi ve devlet okulundaki ATM.

Önü vurulan Acil Durum Hastanesi’ne “silahlı kişiler” tarafından bırakılan ve UP11 koğuşu numarasına atıfta bulunulduğu iddia edilen “9’lu çete” tarafından imzalanan korku verici mesaj.

Carbone, çarşamba günü cezaevinde 9 numara da dahil olmak üzere çok sayıda pavyonun ele geçirildiğini, üçüncü operasyonda ise cep telefonlarına el konulduğunu ve “Perakende satışa hazır 60’tan fazla preslenmiş esrar ambalajının bulunduğu bir sığınak”.

Son saatlerde tehdit ve silahlı saldırı nedeniyle 47 baskın düzenlendi. Fotoğraf Juan José García

Savcı, soruşturulanların “yüksek profilli mahkumlarNitelikli cinayet, yasa dışı birliktelik davalarında soruşturduğumuz kişiler, adli binaları, hakimlerin ve polis memurlarının evlerine ateş açmaktan hüküm giymiş kişiler.”

Her ne kadar bunlardan bahsetmese de, bu fiillerden hüküm giymiş olanlar, Los Monos grubuana hücresi federal bir hapishaneden yönetilen Ariel “Guille” Cantero.

Carbone, “Diğer görevlerimizin yanı sıra 47’den fazla baskını da gerçekleştirmemize neden olan şey buydu” diyen Carbone, herhangi bir tutuklunun bulunmadığı operasyonlarda en değerli olarak gördüğü şeyin telefonlara el konulması olduğunu ekledi.

“Prosedürler verimliydi, özellikle tutuklama arayışında değildik, çok fazla bilgi arıyorduk ve bu anlamda en önemli şey cep telefonlarıdırÖzellikle de bazı kişiler kaçırıldığı için” dedi savcı.

Yetkililer, baskınların, bazı durumlarda silahlı saldırıların azmettiricisi olduğu iddia edilen mahkumların akrabalarıyla bağlantılı olan evlere gerçekleştirildiğini söyledi. Telam araştırma kaynakları.

Tesadüfen, Santa Fe Kamu Güvenliği Bakanı Omar Pereira, aynı basın toplantısında saldırıların “Piñero hapishanesinde üst düzey mahkumların ayrılması anlamında alınan ilk önlemlere bir tepki olduğunu” ifade etti. ayrı bir köşk.”

Silahlı saldırıların da olduğunu söyledi. “Bugün Santa Fe’de Güvenlik ve Haber Bakanı tarafından sunulan on bir yasa tasarısından oluşan paket” tarafından motive edildiPablo Cococcioni.

Bu anlamda şöyle konuştu: “Tepkilerin olacağını biliyorduk, tam olarak ne olacağını bilmiyorduk ama Güvenlik Bakanı’nın da dediği gibi biz zaten olanın bir milim bile dışına çıkmayacağız. normalleşmeyi planlıyoruz.”

UP11 hücresinde savcının “uyuşturucu sığınağı” dediği şeyin bulunmasıyla ilgili soruya Pereira, “Artık her kurumda olduğu gibi iç soruşturmalar başlayacak, bir usulsüzlük tespit edildiğinde idari özetler başlayacak” dedi.

Makro banka ve Acil Durum Hastanesi’ne düzenlenen silahlı saldırılarda faillerin bıraktığı korku dolu mesajlar, valiyi hedef aldı.

“Pullaro dikkat etsin, gizem (bakanlık) ailenizi korumayacak, biz onları bulacağız. “9. Pinolandia ATR grubuna katılın (sic)”dedi içlerinden biri.

Diğeri şunu belirtti: “Pullaro, Piñeiro’nun 9 numaralı köşküne bulaşma, tıpkı bir polis memurunu öldürdüğümüz gibi!! Ailenizi öldüreceğiz!! (aynen böyle)”.

Savcı Carbone, soruşturmanın ana hipotezinin o eyalet hapishanesini işaret etmesine rağmen, tehditlerin “imzacılarının” gerçek yazarlar mı yoksa daha önceki olaylarda olduğu gibi dikkat dağıtıcı bir mesaj mı olduğunu belirlemeye çalıştığını söyledi.

Özellikle ilk başta “Los Monos” tarafından kullanılan “mafyaya bulaşamazsın” şeklindeki tehditlerin daha sonra rakiplerine yönelik soruşturmaları yönlendirmeye çalışan Alvarado’ya atfedilen yasa dışı eylemler için kullanılmasıyla. uyuşturucu işi..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir