Bir ailenin çifte trajedisi ve en genç kurbanın hikayesi

Julia Bascope'un evi gerçekte Villa Celina'nın Sarmiento mahallesindeki Escobar Caddesi üzerinde, Ramón Carrillo Bulvarı'ndan birkaç metre uzaklıkta iki katlı bir evin alt kısmıdır. Mütevazı bir ev ve tüm akrabaları orada yaşıyor.: babası, kız kardeşi ve kocası, yeğenleri ve ayrıca çocuklarının en küçüğü Santino (8). Birkaç ay öncesine kadar kendisiyle birlikte yaşayan diğer oğlu Luis Fernando Bascope (16), geçen Pazar günü González Catán'da öldürüldü.

Kendisi, biri kaçak olan dört kişinin karıştığı şiddetli silahlı saldırı sonrasında bildirilen beş ölümden en küçüğü. mahalle meclisi.

Julia'nın evinde verandada bile görebiliyorsun bir cenaze töreninin mütevazı dekorasyonu, siyah arka planlı ve beyaz fiyonklu: Bu Çarşamba öğleden sonra, büyüdüğü evde ailesi ve arkadaşlarının Luis dediği adıyla “Gordo”ya son veda edildi. Bir fotoğrafının etrafında hala bazı mumlar yanıyor. Bir cenaze alayı cesedini oradan, anneannesi Rita'nın çoktan dinlendiği Flores mezarlığına götürdü.

—Cumartesi gecesi onu son kez gördüm. İşten eve geldi ve burada benimle akşam yemeği yedi. Ayrılmadan önce bana ertesi gün González Catán'da mahalle toplantısı yapacağını söyledi. Onun sesini son kez duyuyordum. Ve artık onu dinlemeyeceğim.

Julia bir elinde mendil tutuyor, gözlerinden akan yaşlara rağmen sesini korumaya çalışırken, en büyük kızı Fernanda'nın eline sarılıyor ve tüm ailesi tarafından zaptediliyor. Zurna. Fotoğraf çekilmesini istemiyor çünkü kendisinin ve hatta oğlunun yüzünü sosyal ağlarda ve medyada her yerde görmenin kendisini hasta ettiğini söylüyor.

Annesi Julia'nın evinde Luis Fernando Bascope'un cenazesinden kalan sunak. Fotoğraf Luciano Thieberger

Altı ay önce Luis'in kayınpederinin Ona “8 Aralık” mahallesinde bir arsa verdi.Bugün bir düzineden fazla kişinin yaralanmasıyla ve üçünün tutuklanmasıyla sonuçlanan katliamla tanınıyor.

Luis'e bir parça toprak verildiğini söylüyor çünkü İki ay önce babaydı: 19 Kasım'da Araceli (16) ile olan ilişkisinin sonucunda oğlu Noah Natanael doğdu. Julia torununu çok az görebiliyordu çünkü yaşı çok küçük olduğundan pek dışarı çıkamıyordu. Julia, Luis'in Araceli ile ilişkisinin çok yeni olması nedeniyle ailesini pek tanımadığını söylüyor: Onları ancak torunu doğduğunda gördü..

Araceli'nin ailesi için trajedi iki kat: Víctor Rivera Diestra (23), Araceli'nin erkek kardeşi, Çatışmada o da öldürüldü. Her ikisinin de babası, paylaşabilmeleri ve her birinin kendi evine sahip olabilmesi için çocuklarına bir parça toprak vermişti.

Luis, Celina'nın 6 numaralı gece okuluna gitti çünkü gündüzleri duvarcı ustasının çırağı olarak çalıştı. Bunu, annesine yardım etmek için “para kazanmak” ve birkaç ay boyunca babalığa mümkün olan en iyi şekilde hazırlanabilmek için yaptı. Catan'daki arazide ev inşa ederken iki şeyi birleştirmek istiyordu: ortağı ve oğluyla birlikte yaşamak ve annesinin kira ödemeyi bırakabilmesi için buraya taşınmasına izin vermek.

Luis Fernando Bascope, González Catán katliamında öldürüldü.  Fotoğraf Luciano ThiebergerLuis Fernando Bascope, González Catán katliamında öldürüldü. Fotoğraf Luciano Thieberger

—Çok hayalperest bir çocuktu. Çocukken futbolcu olmayı ve çok mütevazi olan yaşam standardımızı yükseltebilmeyi hayal ederdim. Daha sonra çalışmaya başladığında bana bahçeli bir ev vermek istediğini çünkü bitkileri sevdiğimi söyledi” diyor Julia. Zurna.

20 yıl önce, halen kendisi ve birkaç yıl önce ölen annesi Rita ile birlikte yaşayan tüm ailesiyle birlikte Bolivya'nın Santa Cruz de la Sierra kentinden Villa Celina'ya geldi. Julia her zaman bunu yapabilmenin yollarını aradı çocuklarınıza iyi bir yaşam sununBekar bir anne olduğu için işi dikiş dikmek ama bu alan o kadar zor ki iş az olduğunda yaşlılara baktığını söylüyor.

Altı ay önce Luis, liseden sınıf arkadaşı Araceli ile birlikte yaşıyordu. Hamileliğe eşlik etmek için ailesinin evinde bir odada birlikte yaşadılar. Julia'nın evinden birkaç blok ötede bulunan ve her ikisinin de okuduğu okulun bulunduğu Las Achiras mahallesinde yaşıyorlardı. teknik okul.

—Çalışmayı pek sevmiyordu. Birkaç konuyu ele aldı ve ben sinirlendim. Ama o ağlayınca öfkem geçti, üzüldüm çünkü beni okuldan aradılar. Julia, “Çok hassas ve arkadaş canlısıydı” diyor.

Oğlunu hatırlarken annesine destek olan Luis'in kız kardeşi Fernanda, Julia'nın ona karşı çok küçümseyici davranmasına rağmen sinirlendiğini söylüyor. “Ama o,” diyor Julia, “ benim küçük çocuğumdu”.

Çocukken biraz utangaç olduğunu hatırlıyor ama ergenlik döneminde daha dışa dönük ve güler yüzlü olmaya başladı. çok gülümsüyorum. Mahallede onu Mama Celina yemek odasının yanındaki sahada iyi futbol oynadığı için tanıyan pek çok arkadaşı vardı.

Bu yemek odası Julia'nın evine birkaç metre mesafededir ve Olga Giménez tarafından yönetilmektedir. Tarihçi iken Zurna Luis'in mahallesinde yürürken Olga, kendi deyimiyle “oğullarından biri” hakkında konuşmak için yanına geldi.

Gözyaşlarına karşı biraz güç toplamak için bir kolunu mahallenin içinden geçen küçük bir dere kenarındaki ağaca dayayan Olga, bunu yapmadığını söylüyor. Luis'in vurulduğunu öğrendiğinde inanamadı.yürümeye başlayan çocukluğundan beri hayatı boyunca tanıdığı kişi.

—Her zaman yemek odasına gelirdi ama çalıştığı için cumartesi günleri diğer çocuklara yiyecek getirmek için ve ayrıca yemek odasında sunduğumuz okul destek derslerine gelirdi. Okuldaki performansını artırmak ve İşletme okumak istiyordu” diyor Olga.

Ağlaması onu kesmeden önce, Luis'in ailesinin hala evde, kasılmalar içinde olduğunu ve Luis'in Pazar günü kafasına iki el ateş edildikten sonra kaldırıldığı Balestrini hastanesine gitmenin bir yolunu aradığını söylemeyi başarıyor.

Aile, Luis'in, Pazar günü öğleden sonra dörtte tüm aile öğle yemeği yerken Fernanda'nın (ablası) cep telefonuna gelen bir çağrı nedeniyle “incindiğini” öğrendi. Arayan kişi Luis'in görümcesi ve Víctor'un kız kardeşiydi. Kadın, “Fernanda, yalnız mısın?” diye sordu. “Luis'e zarar verdiler, o iyi değil”o devam etti.

Luis'in kayınpederinin ona arazi verdiği 8 de Diciembre mahallesi.  Fotoğraf Juano TesoneLuis'in kayınpederinin ona arazi verdiği 8 de Diciembre mahallesi. Fotoğraf Juano Tesone

Birkaç dakika sonra Fernanda'yı tekrar aradı: “Onu Catán'daki Simply Hastanesine götürüyorlar.” Luis'in annesi oraya vardığında onu Ciudad Evita'daki Balestrini Hastanesine nakletmişlerdi ve ondan acilen gitmesini istediler. Luis reşit olmadığı için ona müdahale etmek için Julia'nın iznine ihtiyaçları vardı.

Ama Luis'e zarar vermediler. Luis'i yakın mesafeden öldürdüler: Çok yakın mesafeden kafasına iki el ateş ettiler. Olay yerinde FN FAL mühimmat kovanları bulundu. Arjantinli savaşçıların Malvinas'ta kullandıkları bir silah modeli ve o kadar sağlam, o kadar yanılmaz bir savaş silahı ki, İngilizler buldukları her birini kendileri sakladı ya da kahramanlarımız öldürüldüğünde onlardan alabildiler.

Julia şöyle diyor: “Balestrini'ye geldiğimde oğlumun entübe edildiğini, bandajlı ve kanlı olduğunu gördüm.” Ve ağlamaya başlıyor. Hastaneye girer girmez ameliyat için onam imzalamış olmasına rağmen, Luis birkaç dakika sonra öldü..

Luis'in kuzeni Daniela, diğer aile üyelerini etkileyen güç eksikliği nedeniyle davanın tüm bürokrasisinden sorumlu olan kişidir. Kuzeninin öldürüldüğü Pazar günü, müdahale eden iki kişiden biri olan González Catán'daki 2. polis karakolunda şikayette bulunan kendisiydi. Ama o kadar çok şikayet alıyorlardı ki Kimi suçladıklarını bile sormadılar.Çünkü şu ana kadar herhangi bir suçlu tespit edilemedi.

Julia'nın yanında oturan, kuzeninin cesedini teslim etmeleri konusunda ısrar edenin de kendisi olduğunu, çünkü bunu yedi veya on gün içinde yapacaklarını tahmin ettiklerini, bunun aile için dayanılmaz bir şey olduğunu söylüyor. “Bizi anlayan ve teslimatı hızlandıran Puente 12 morgundaki yetkililerdi. Daha önce kimse bizi dinlemedi,” diyor Daniela. Aile Kendisine tavsiyede bulunacak bir avukat tutmaya hâlâ gücü yetmiyordu.ona adalet arayışında rehberlik etmek.

Julia, bir gülümsemeyle kendini toparlamak için gözyaşlarını silerek, Luis'in gece okulundan aç döndükten sonra yemeğin ne zaman hazır olacağını ona söylemek için “onu becerdiğini ve kendini yere attığını” hatırlayacağını söylüyor. Ayrıca öfkesini yatıştırmak için onu gevşetmek zorunda kaldığı kurnazlık da. Bunu hatırlayacağını söylüyor, ona sevdiği çiçeklerle dolu, bahçeli bir ev vaat ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir