Bebeğin velayetini annesine veren hakime karşı sert talep

Pampean Başsavcılığı, vesayet ve kişisel bakım amacıyla dosyalara müdahale eden hakim ve reşit olmayan danışmanın görevden alınmasını talep etti. Lucio DupuySanta Rosa’da annesi ve çifti tarafından öldürülen 5 yaşındaki çocuk.

Talep, bu Salı günü, her ikisinin de iddiaya tabi tutulduğu duruşma jürisinin başında il meclisinde yapıldı “görevlerinde düşük performans“.

Talep, Başsavcı Guillermo Sancho tarafından yapıldı ve General Pico’nun 1 No’lu Aile, Kızlar, Erkekler ve Ergenler Mahkemesi başkanı Ana Clara Pérez Ballester ve Kızlar Dairesi danışmanına ulaştı. , Aynı şehirden Erkekler ve Ergenler No. 2, Elisa Alejandra Catán.

“Bu süreç çok acı verici ama tam da aradığımız şey bu: Lucio için adalet adil olsun ve o huzur içinde yatsın, çünkü bu yargıç ödemesi gereken parayı ödüyor Onu öldürmesi için annesine teslim ettiğin için” dedi. Zurna kurbanın baba tarafından büyükbabası Ramón Dupuy.

Sancho’ya göre, duruşma devam ederken görevden uzaklaştırılan ve maaşlarının yalnızca %50’sini alan yetkililer, “Tekrarlanan ihmaller ve uyumsuzluk” O “çocuğun ölümüne neden oldu26 Kasım 2021’de Santa Rosa’daki evinde öldürülen kişi.

Suç nedeniyle annesi Magdalena Espósito Valenti (26)ve ortağı, Abigail Paez (29).

Jürinin başında başsavcı, açılış konuşmasında hem hakimin hem de danışmanın görevden alınmasının nedenlerini açıkladı: Konuyu düzenleyen tüm düzenlemelerde açıkça emredilmesine rağmen Lucio’nun görüşünün dinlenmemesi (aile), “açıklayacak konumda olmadığını” varsayarak.

Lucio Dupuy’un baba tarafından büyükanne ve büyükbabası.

Ayrıca baba ve anneden alıntı yapmadıklarını, görüşlerini almadıklarını, “olası hak ihlali” karşısında idari infaz mercii olan Çocuk Genel Müdürlüğü’ne müdahalede bulunmadıklarını belirterek, danışmanın bu konuda bilgi sahibi olup olmadığını sorguladı. davanın sunulmasına razı oldu.

Suçlayıcı özellikle çocuğun hayatındaki iki ana değindi: Birincisi, 2 Temmuz 2019’da annesinin, ekonomik durumu iyi olmadığı için onu halası Leticia Noemí Hidalgo’nun vesayeti altına bırakmayı kabul ettiği zamandı. tutmanın koşulları.

İkincisi, 4 Kasım 2020’de Yargıç Pérez Ballester, teyze ile Espósito Valenti arasında vesayetin iptal edilmesi ve Lucio’nun kişisel bakımının bir kez daha annenin eline geçmesi yönünde yeni bir anlaşmayı onayladı.

Lucio dört yaşında olduğundan ve aile çatışması baş gösterdiğinden (o zamanlar) daha da önemli olmasına rağmen çocuğun sözü dinlenmedi.Hiçbir şiddet belirtisi olmasa bile,” diye yeniden sorguladı Sancho.

Yargıç Ana Pérez Ballester, Lucio Dupuy'un velayetini annesine ve çifte vermesiyle mercek altında.Yargıç Ana Pérez Ballester, Lucio Dupuy’un velayetini annesine ve çifte vermesiyle mercek altında.

Bu son dosyayla ilgili olarak avukat yardımcısı, yetkilileri yargının disiplinler arası teknik ekibine (psikolog, doktor, sosyal hizmet uzmanı) müdahale etmemekle de suçladı; kendisi bunun “yapılması gerekirdi, çünkü arada beş sunum vardı” dedi. tutanakları, şikayetler ve sergiler her iki aile arasındaki anlaşmazlığın göstergesiydi.

“Ancak danışmandan olumlu görüş alınarak çocuğun tekrar annesiyle birlikte yaşamasına ilişkin anlaşma onaylandı ve velayet iptal edildi. Sanki otomatik bir formmuş gibi davranıldı.” Telam.

Başkanı Fabricio Luis Losi’den oluşan mahkeme heyeti önündeki suçlayıcı savunmanın ardından; milletvekilleri María Silvia Larreta ve María Andrea Valderrama Calvo; ve kayıt avukatları Silvina María Garro ve María Natalia Gaccio, her iki yetkilinin savunmaları söz aldı.

Hakimin avukatı Pablo Rodríguez Salto, bu süreçte “bu davanın Lucio’nun ölümüne yol açan olaylarla değil, cinayet öncesindeki davranışların ele alındığını” belirtti.

Lucio için iddia.  Fotoğraf Marcelo CarrollLucio için iddia. Fotoğraf Marcelo Carroll

“Kişisel bakım anlaşmasının onayı (Pérez Ballester tarafından) ölümünden bir yıl önce gerçekleşti ve o sırada herhangi bir şiddet belirtisi yoktu” dedi.

Ayrıca transferin 31 Temmuz 2020’de gerçekleşmesi ve Pérez Ballester’ın 3 Eylül’de kişisel bakım dosyasını alması nedeniyle “hâkim çocuğu anneye teslim etmedi ancak bu mahkeme müdahalesi dışında gerçekleşti” dedi. Anlaşma onaylanmasaydı çocuğun otomatik olarak babasına veya babasının ailesine geri döneceği şeklindeki iddiayı “yanlış” olarak değerlendirdi.

Hatta bu anlaşmanın, Mart 2021’de anneden bir iletişim rejimi talep eden “babanın zımni ve açık iznine” sahip olduğunu, yani Lucio’nun onunla yaşamaya devam etmesini “açıkça kabul ettiğini” vurguladı.

Catán’ın resmi savunucusu Ana Díaz ise, Jürinin anayasaya aykırılığını bizzat gündeme getirdi oluşumu nedeniyle, sanığın “soruşturma aşamasına ve ardından yargılama aşamasına aynı hakimlerin müdahale etmesi” nedeniyle yargı süreci güvencelerinin etkilendiğinin anlaşılması için.

Video

La Pampa Duruşma Mahkemesi, çocuğun annesi Magdalena Espósito Valenti ve partneri Abigail Páez’in cezai sorumluluğunu belirledi. Ceza 13 Şubat’ta belli olacak.

Savunma, Lucio’yu dinlemediği suçlamasıyla ilgili olarak, Başsavcılığın yanlış bir yasayı öne sürmesi ve başka bir yasanın yürürlükten kaldırılması nedeniyle “kurulmadığını” söyledi.

Díaz, teknik ekibe müdahale etmenin gerekli olmadığını çünkü “hiçbir şiddet belirtisi bulunmadığını” ve “(çocuğun) haklarının ihlal edilmediğini” belirtti. çünkü ona bakan bir teyzesi, oğlunu isteyen bir annesi ve rızasını veren bir babası vardı. Başka bir deyişle, Başsavcılık böyle bir çıkar çatışması yaratmaya çalışsa da herhangi bir çıkar çatışması yaşanmadı.”

Lucio Dupuy’un suçu

Lucio (5), 26 Kasım 2021’de annesi ve Páez ile birlikte yaşadığı 2300 Santa Rosa’daki Allan Kardec Caddesi’ndeki evde öldürüldü.

Çocuk en son 17.32’de canlı olarak görüldü. O saat ile akşam 19.40 arasında vahşice dövüldü, bu nedenle akşam 21.30’da önce mahalledeki bir bakım merkezine, ardından da Evita Hastanesi’ne götürüldü ve saat 21.45’te zaten orada olduğu anlaşıldı. ölü.

Lucio Dupuy'un suçu için yürüyüş.Lucio Dupuy’un suçu için yürüyüş.

Lucio’nun annesi ve partnerinin maruz kaldığı mahkeme kararına göre, her ikisi de çocuğun ölümcül şekilde dövülmesine katıldı. yumruklar, tekmeler ve darbeleriç yaralanmalara ve beyin ödemine neden olan Páez’in sırtına vurmasına ek olarak.

26 Eylül’de Santa Rosa Ceza Azil Mahkemesi (TIP), Espósito Valenti ve Páez’in Lucio cinayetinden dolayı ömür boyu hapis cezasını onayladı ve ilkine cinsel istismar suçunu ekledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir