Bajo Flores’teki en güçlü uyuşturucu çetesiyle bağlantısı olan eski Perulu asker “Comandante” öldürüldü

Yirmi yıl boyunca Buenos Aires şehrinin 7 hektarını yöneten uyuşturucu çetesinin kanlı tutuklamaları Aralık ayında güç kazandı ve bu Noel haftasonunda da devam etti.

Cumartesi sabahı Jandarma Peruluyu Bajo Flores’teki Villa 1-11-14’te gözaltına aldı. Alexis Méndez Portilla (37), Marco Estrada Gonzales çetesinin (60, namı diğer Marcos) “güvenlik” sorumlularından biri olarak 2021’den beri tutuklama emri bulunan.

Méndez Portilla kasabada takma adla biliniyordu “Komutan”, kısmen kamuflaj kıyafetleri giyerek yerleşim yerinin koridorlarında yürümekten aldığı zevk yüzünden, kısmen de askeri olarak geçmiş: Ülkesinde Ordu’da onbaşı oldu, komando gruplarına katıldı.

Jandarma onu ilçenin 22. blokunda gözaltına aldı. Ama onu oradan çıkarmak gerekliydi güçlendirme.

Resmi rapora göre, “kasabanın içindeki çıkarma kapsülü 1.11.14 Filosu tarafından desteklendi; bu, Riestra Bulvarı ile Pasaje Bolívar’ın kesişme noktasına varıldığından beri hayati önem taşıyordu, bir kalabalık insan “Tutuklunun nakledilmesini engellemek için kurum personeline saldırdı.”

Ülkesinin ordusunun bir parçası olan Perulu bir uyuşturucu patronu olan “El Comandante” öldü.

Tutuklanmasının ardından avukatlar, Narkosuç Savcılığının (PROCUNAR) karşı çıktığı ve sonunda federal yargıç Ariel Lijo tarafından reddedilen serbest bırakılmasını talep etti.

“11 Ekim 2022 tarihli görüşte belirtildiği üzere “Comandante” lakabıyla Alexis Méndez Portilla, organizasyon içinde “sorumlu” Suç niteliğindedir ve çetenin güvenliğiyle (yani silahların taşınmasıyla) ilgilidir”, PROÇUNAR’ın aynı cumartesi günü imzaladığı görüşte şöyle deniyor:

Düşmüş "Komutan"ülkesinin ordusunun bir parçası olan Perulu bir uyuşturucu patronu.Ülkesinin ordusunun bir parçası olan Perulu bir uyuşturucu patronu olan “El Comandante” öldü.

Grup krizde

Estrada Gonzáles çetesinin ilk saflarının ölmesi, hapsedilmesi veya Arjantin’den sınır dışı edilmesi (“Marcos” vakası) nedeniyle yapı sürdürülemez hale geldi. En iyi ihtimalle, organizasyonSatıcılar, işaretleyiciler (ziller) ve “yelekler” (güvenlik) dahil olmak üzere 90 kişiyi (vardiya başına) yönetiyordu.

“Marcos” ve küçük erkek kardeşi arasında her şey mükemmel bir şekilde haftalara (her seferinde dört) bölünmüştü. Fernando Estrada Gonzáles (56), namı diğer “Piti”. Bir satıcıya ulaşmak için üç güvenlik çemberinden geçmeniz gerekiyordu. Bugün benzer bir sistemi yeniden tesis edecek ne para ne de insan var.

Bitti. “Marcos” salgının ortasında 24 yıl hapis cezasına çarptırıldı ve Haziran 2022’de Lima’ya sınır dışı edildi. Orada kara para aklama suçundan dolayı kısa bir süre gözaltına alındı ​​ve Bugün özgür.

Marco Estrada Gonzáles, diğer adı "çerçeveler"1.11.14 kasabasında faaliyet gösteren uyuşturucu baronu.Marco Estrada Gonzáles, takma adı “Marcos”, kasabada faaliyet gösteren uyuşturucu baronu 1.11.14.

10 yılı aşkın süredir kaçak olan kardeşi “Piti” geçen Nisan ayında Narkosuç Savcılığı’na (Procunar) teslim oldu. Mayıs ayında Yargıç Ariel Lijo, onu önleyici gözaltı cezasına çarptırdı ve hapse atıldı.

Aile klanının üçüncü ayağı, Marcos ve “Piti”nin yeğeni Jhon Paul Revilla Estrada (47), takma adı “Burro”, 19 Mart 2023’te Peru’nun Lima kentinde tutuklandı ve orada bulunuyor. Arjantin’e iade edilmeyi bekliyor.

Birer birer, patronlar düşüyordu Bu büyük ölçüde PFA Tehlikeli İlaçlar Denetleme Dairesi’nin Metropolitan Bölge Operasyonları Bölümü’nün sürekli çalışması sayesinde oldu. Ve şimdi üçüncü sıralar bile düşüyor.

Fernando Estrada Gonzáles, diğer adı "Piti"Perulu uyuşturucu baronunun kardeşi "çerçeveler" bu yıl teslim edildi.Fernando Estrada Gonzáles, takma adı “Piti”, bu yıl teslim olan Perulu uyuşturucu baronu “Marcos”un kardeşi.

11 Aralık Pazartesi günü Jandarma’nın “Güney Kuşağı” Kompleks Suçlar ve Adli Usul Şube Müdürlüğü ekiplerince hakkında yakalama kararı bulunan iki çete üyesi tutuklandı.

Riestra ve Bonorino’da ilk düşen, Estrada Gonzales’e yönelik soruşturma çerçevesinde birkaç kez baskın düzenleyen bir gıda işletmesinin (“Yerel Cuervo”) sahibi, takma adı “Chocman” olan Perulu Percy Edgar Araujo Cruz (42) oldu. . Takma adı, Nisan 2022’de ele geçirilen bir defterde görünüyor. Geçen Kasım ayında yakalanmasını talep etmişlerdi.

Yaklaşık üç saat sonra, “Chato Cooper” lakaplı Ted Costher Huaman Castillo yine kasabada tutuklandı. Ekim 2022’den bu yana tutuklama emri vardı ve “markörler” ve satıcıların sorumlusu olarak atandı. “Agapito” lakaplı kardeşi, Estrada Gonzáles’e açılan davalardan birinde mahkum edildi, ancak cezası 2017’de çekildi.

“Chocman” ve “Chato Cooper”, Jandarma’nın Bilgi Toplama Şubesi “Güney Kuşağı” topraklarındaki takip çalışmasının son bölümüydü ve onların tutuklanması, daha birkaç yıl önce başarılması imkansız görünen bir çöküşün belirtisiydi. . .

Eylül ayından beri tutuklamalar yapılıyor: Wilmer de la Cruz Aredo (42), takma adı “Mascarita”; José Cuenca Beltrán (42), takma adı “Ranita”; Víctor Raúl Auccapuri Quiroga (54), takma adı “Viejo Verde”; Fernando Ariel Torrez Benítez (28), takma adı “Tiki Tiki”; ve Leandro Anthony Alexis Quispe (24), takma adı “Bandido”.

Listedeki bazıları “Mascarita” veya “Ranita” gibi diğerlerinden daha önemli ancak Eylül 2021’de Pantro takma adıyla Johnny Ray Arnao Quispe’nin (38) tutuklanmasıyla son darbesini alan işi sürdüremediler. “, Estrada Gonzáles’in yapılarını korumaya çalışan son kişi.

Elbette uyuşturucu kaçakçıları da biraz duvarlardaki neme benzer: Su her zaman yolunu izlemenin bir yolunu bulur. Ve bu durumda, bilenler diyor ki, Estrada Gonzáles çetesi bu şekilde ölüyor olsa da, Müşteri tabanı artık Bajo Flores kasabasının diğer sektörlerine veya doğrudan başka kasabalara göç etti.

Tıpkı 90’ların sonunda “Marcos”un ortağı Alionzo Rutillo Ramos Mariños, takma adı “Ruti” ile arasının bozulduğu ve villa 31’de güçlendiği gibi, Son aylarda Retiro yerleşiminde giderek daha fazla uyuşturucu varlığı görülüyordu.

Sızıntı aynı zamanda kasabanın San Lorenzo sahasına en yakın olan Paraguay bölgesine de ulaştı. Sıcak nokta, üç sokağın buluştuğu ve satıcının kendisine yaklaşanları mükemmel bir şekilde kontrol edebildiği “Tres Bocas” bölgesidir.

Federal yargıç, “Tres Bocas bölgesi, bu faaliyetlerin geliştirilmesi için stratejik bir sektör oluşturuyor, çünkü mekan dışındaki insanların girişlerinin izlenmesine olanak tanıyan ve dolayısıyla müdahale edenlerin cezasız kalmasını sağlayan bir erişim sistemine sahip” dedi. Sergio Torres’in Haziran 2014 tarihli kararı.

26. blokta yer alan Tres Bocas’ın karanlık bir şiddet geçmişi var. Orada, Nisan 2015’te tetikçiler üç erkek kardeşi ve bir arkadaşlarını öldürdü. Grup pusuya düşürüldü ve başlarından vuruldu. 34 servis kapsülü bulundu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir