4 yıl hapis verdiler ama 9 ay sonra çıkacak

Posadas 2 No’lu Ceza Mahkemesi bölünmüş bir kararla cezaya hükmetti dört yıl etkili hapis olan genç kadına Yeni doğan bebeğini bıçaklayıp terk etti Misiones’in başkentinin batı bölgesinde bir derenin yanında. İki yargıç için Rita Marianela Cervantes Martínez (32), “ilişkinin ağırlaştırdığı kasten öldürmeye teşebbüs” suçunu işlediğini, ancak cezanın azaltılmasını gerektirecek olağanüstü durumların da bulunduğunu değerlendirdi.

César Yaya ve Gregorio Busse’nin, doğumun gerçekleştiği hastaneden ayrıldıktan sadece birkaç saat sonra kadının, kızının hayatını ciddi bir riske sokan gerçeğin farkında olduğundan hiç şüphesi yoktu. Cezanın miktarı nedeniyle kadın Cezasını dokuz ay içinde çekecekEylül 2020’nin ortasından bu yana tutuklu olduğundan Yargıç Jorge Carlos Giménez, şüphenin giderilmesi adına beraat kararı verdi.

Bu Salı günü, kararın yalnızca fiili kısmı biliniyordu ve cezanın gerekçeleri ve miktarın azaltılmasına karar verilmesine neden olan olağanüstü koşullar ancak 20 Aralık’ta bilinecek.

Genç anne, kararı oturup masaya bakarak dinledi. Birkaç dakika sonra kelepçelendi ve üç yıldan fazla bir süredir tutulduğu Kadın Cezaevi’ne geri gönderildi.

Savcı Vladimir Glinka, Cervantes Martínez’i “cinayete teşebbüs” suçuyla suçlamıştı. 7 yıl hapis cezası istedi kadının çocuklarıyla yeniden buluşturulması sürecinin adli müdahaleyle yürütülmesi. Yargıçlar ikincisini reddetti çünkü Aile Haberi’nin zaten benzer bir süreci açıktı.

Glinka, son savunmasında, 7 Eylül 2020’de doğum yaptıktan sonra Rita’nın kızıyla birlikte Posadas Yeni Doğan Hastanesi’nden ayrılarak evine otobüsle gittiğini ileri sürdü. Kimse hamile olduğumu bilmiyordu ve tüm gebelik dönemi boyunca karnını saklamayı başardı.

Rita Marianela Cervantes Martínez, Misiones’te yeni doğan bebeğini bıçakladığı gerekçesiyle dört yıl hapis cezasına çarptırıldı. Fotoğraf El Territorio/Víctor Hugo Paniagua

Savcıya göre kadın daireye geldiğinde, doğumdan haberi olmadığı için iki günden fazla süredir kendisini arayan akrabalarını bulamadı. Ve bu koşullarda Kızını bıçaklayıp çantaya koyup terk etti Mártires nehrinin kıyısında.

Savunmacılar Luciana Somer Aramí ve Karen Dalila Rodríguez ise sanığın suçsuz olduğunu düşünerek beraat talebinde bulundu. “Lohusalık psikozu” koşulu altında hareket etti. Ve Rita’yı kızının aldığı yaralarla ilişkilendiren doğrudan bir kanıt bulunmadığını söyledi. “Bebekte Rita’nın kanı yok, ya da tam tersi; ne ayak izleri, ne derede bebekle gören görgü tanıkları, ne de kameralardan görüntüler” dedi.

İddialardan bir gün önce Cervantes Martínez hakimler önünde ifade vermeyi kabul etmişti. Şunu savundu”Üç yıl önce bebeğime ne olduğunu anlayamıyorum.. Binlerce kez denedim ama yapamıyorum… Ne olduğunu bilmiyorum. Herkesten bana açıklama yapmasını istiyorum ama kimse yapmıyor” diye ekledi gözyaşları içinde.

Dava

Kadının profesyonel olarak yargılandığı gerçek anaokulu öğretmen yardımcısı, 7 Eylül 2020’de gerçekleşti. Rita, iki gün önce Posadas Yeni Doğan Hastanesi’nde sorunsuz doğum yapmıştı. Eşi ve iki çocuğunun babasının hamilelik hakkında hiçbir bilgisi yoktu.

Haberin yaptığı yeniden yapılanmaya göre, öğle saatlerinden sonra Posadas’ın batı bölgesindeki evine gitmek üzere otobüse bindi. Hala belirsiz olan bir durumda genç anne ona vurdu bebeğe beş vuruş, bıçağın bıçağını sırtına gömülü halde bıraktı. Daha sonra onu plastik bir torbaya koyup şehrin Batı Yakası’ndaki korkulukların yanına bıraktı.

Akşam karanlığında mekanın önünden geçen genç bir kickboks eğitmeni çantanın hareket ettiğini fark ettim ve içeride ne olduğunu görmek için yaklaşmaya karar verdi. Onun kanlar içinde, hayati belirtileri olan çok küçük bir bebek olduğunu fark ettiğinde, onu kollarına aldı ve birkaç blok koşarak Batı Radyoelektrik Komutanlığı’nın harekât üssüne doğru koştu.

Küçük kız hastaneye kaldırıldı, burada karmaşık bir ameliyat geçirdi ve iyileşmeyi başardı.

Rita hastanede bir arkadaşının kimliğiyle kayıt yaptırmıştı. Bu nedenle, ortağının ortadan kaybolduğuna dair ihbarda bulunduğu önceki günlerde polis onu hiçbir zaman bulamadı. Kadın ona bunu söylemişti Bir miyomu aldırmak için hastaneye gidecekti. O zamana kadar çıplak gözle fark edilmese de hamile olduğumu zaten biliyordum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir